Wednesday, Oct. 18, 2017

İMO BURSA’DAN BÖLGESEL ÖLÇEKTE BETONARME YAPILARIN DEPREM RİSK DEĞERLENDİRMESİ SEMİNERİ

24 Kasım 2012

|

Yer:

İMO BURSA’DAN BÖLGESEL ÖLÇEKTE BETONARME YAPILARIN DEPREM RİSK DEĞERLENDİRMESİ SEMİNERİ

PROF. DR. GÜNEY ÖZCEBE: “DEPREMDE YAPILARDA HASAR MEYDANA GELEBİLİR; ANCAK YAPILAR AYAKTA KALMALIDIR”

BURSA- İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi tarafından düzenlenen ‘Betonarme Yapıların Deprem Risk Değerlendirmesi” konulu seminer İMO Bursa konferans salonunda gerçekleştirildi.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Profesör Doktor Güney Özcebe’nin konuşmacı olarak katıldığı seminerde depreme karşı binaların nasıl inşa edilmesi ve riskli binaların tespiti konuları masaya yatırıldı. Seminerde önemli bilgiler veren Güney Özcebe, İstanbul merkezli bir depremin beklenildiğini hatırlatarak, “Beklenen depremin şiddeti 7.1 olarak öngörülüyor. Bu belki 7.6 büyüklüğünde olacak. Aradaki fark 25 kat. Biz üzerimize düşeni yaparak depreme karşı en dayanıklı binaları yapmak zorundayız” dedi. Sağlam binanın depreme tepki vermeden duran binalar olmadığını açıklayan Güney Özcebe, “Şiddetli depremlerde yapının elastik davranış göstermeyecek şekilde tasarlanması ekonomik değildir. Bina depreme tepki vererek yerinden oynayabilir. Yapıda hasar meydana gelebilir; ancak insanların içinden sağ salim çıkabileceği kadar güvenli olmalıdır. Yani bina küçük hasarlar görebilir; ama yıkılmamalıdır” diye konuştu.

 “DEPREMDE YAPILAR ENERJİ TÜKETMELİDİR”

Depremde yapının enerji tüketmediği sürece güvenli yapı sayılamayacağının altını çizen Güney Özcebe, “Betonarme yapılar şiddetli bir depremde ancak enerji tüketerek ayakta kalabilir” şeklinde konuştu. Hasar görme opsiyonunun tüm yapılar için geçerli olmadığına vurgu yapan Cebe, nükleer santral ve hastane gibi binaların depremde hasar görmemesi gerektiğini açıkladı. Türkiye’nin deprem haritasında bazı bölgelerin 1. sınıf deprem bölgesi olarak gösterildiği söyleyen Cebe, haritaların istatiksel verilere göre hazırlandığını belirterek, “Haritalar geçmişte yaşanan depremlerin istatistikleri ile oluşturulmuştur. Yani o bölgede bu zamana kadar deprem olmamışsa orası deprem bölgesi olarak gösterilmez; ancak çok yakınındaki bir bölge 1. derece deprem bölgesidir. Buradan yola çıkarsak bana göre Türkiye’nin her yeri 1. derece deprem bölgesi konumundadır. Bu yüzden ekonomik davranmayı düşünmeden depreme tam dayanıklı yapılar üretmek zorundayız” ifadelerini kullandı.

 

   

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa