Sunday, Oct. 22, 2017

İMO BURSA ŞUBESİ BAŞKANI NECATİ ŞAHİN; “ÜNİVERSİTE YERİ PLANLAMAYA UYGUN, BİLİMSEL KRİTERLERLE BELİRLENMELİ”

05 Ocak 2011

|

Yer:

İMO BURSA ŞUBESİ BAŞKANI NECATİ ŞAHİN; “ÜNİVERSİTE YERİ PLANLAMAYA UYGUN, BİLİMSEL KRİTERLERLE BELİRLENMELİ”

ŞAHİN; “HERKES ÜNİVERSİTE İÇİN YER GÖSTERME YARIŞINDA. FAKAT ÖNERİLERİN ÇOĞU İMAR PLANLARINA AYKIRI”

BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. ALİ SÜRMEN; “ÜNİVERSİTE YÖNETMEK İÇİN DEĞİL, KURMAK İÇİN GÖREVLENDİRİLDİK”

REKTÖR SÜRMEN; “BURSA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ BİLİM VE ARAŞTIRMA MERKEZİ KİMLİĞİNDE ÇALIŞACAK, KENTLE İÇ İÇE OLACAK”

 

İMO Bursa Şubesi yönetimi, Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Sürmen’i makamında ziyaret etti. İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, “Önemli olan tohumun atılmasıdır. Bu tohumu el birliği geliştirmeliyiz” dedi. Üniversite yeri konusunda aceleci davranılmaması gerektiğini de ifade eden Şahin, 1/100.000’lik planın beklenmesi gerektiğini söyledi.

BURSA – İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin ve yönetim kurulu üyeleri, Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Sürmen’i makamında ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerini ilettiler. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yusuf Ulcay’ın da hazır bulunduğu ziyarette konuşan İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin,  üniversite yeri konusunda aceleci olunmamasını önererek, 1/100.000’lik planın beklenmesi gerektiğini ifade etti.

EKONOMİK KALKINMA İÇİN ÜNİVERSİTE KURULMAZ

Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki rektörlük ofisinde yapılan görüşmede konuşan Başkan Şahin, Türkiye’nin 4’ncü büyük kenti Bursa’da ikinci üniversitenin kurulmasıyla önemli bir adım atıldığına dikkat çekti. Yeni üniversitenin kurulacağı yerin bilimsel açıdan değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Necati Şahin, “Bir bölgenin kalkınması için üniversite kurmak yanlıştır. Üniversitenin kurulduğu yere ekonomik ve sosyal katkısı olabilir. Ama bu tercihi yaparken, planlama, ulaşım, yerleşim, çevre gibi kriterleri dikkate alarak bilimsel açıdan hareket edilmesi gerekir” düşüncesini ortaya koydu.

1/100.000’LİK PLAN BEKLENMELİ

Bursa Teknik Üniversitesi’yle ilgili “Binası olmadan üniversite kuruldu” eleştirilerine katılmadıklarını belirten Şahin, “Bursa için önemli bir tohum atılmıştır. Üniversitenin akademik alt yapısının oluşturulması binasından, arazisinden daha önemlidir. Kampüs alanı ve öğrenci yapısı zamanla ideal hale gelebilir” görüşlerini bildirdi.

Üniversitenin yeri konusunda aceleci davranılmamasını öneren İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, 1/100.000 ölçekli planın beklenmesi gerektiğini söyledi. Planda mutlaka üniversite yerlerinin de tanımlanacağını söyleyen Şahin, “Herkes yeni üniversite için yer gösterme yarışında. Farklı düşüncelerle değişik mekânlar adres olarak sunulmak isteniyor. Fakat bu alanların çoğunun imar planlarındaki işlevleri üniversite kurulması için engel. Üniversitenin yeri belirlenirken, bilimsel metotlar göz önüne alınmalı” dedi.

En uygun arazinin Uludağ Üniversitesi’nin bulunduğu Görükle Kampusu olduğunu da vurgulayan Başkan Şahin sözlerine şöyle devam etti;

“Burada 18 milyon m2’lik kullanılmayan boş bir arazi var. Üstelik planlarda yüksek öğretim alanı olarak işlenmiş durumda. Mevcut alanı daha işlevsel kullanmanın kısa vadede çözüm üretmek için daha mantıklı olacağını defalarca dile getirdik. Ayrıca, dünyada en büyük üniversiteler 15-20 bin öğrenci kapasitesine sahip. Uludağ Üniversitesi’nin öğrenci sayısı ise 45 bin. Daha etkin ve güçlü bir üniversite yapısı için Uludağ Üniversitesi bölünerek, yeni bir üniversite daha kurulması uygun olacaktır”

BURSA’YA EN AZ 4 ÜNİVERSİTE GEREKLİ

Özellikle Uludağ Üniversitesi bünyesindeki ‘İnşaat Bölümü’nün açılması için ciddi çabalar harcadıklarını kaydeden Şahin, “İkinci üniversitede de inşaat bölümü bulunmasıyla birlikte, bir bölüm beklerken ikizimiz oldu” ifadesini kullandı. Oda olarak uzun zamandır kurulması için gayret gösterdikleri teknik özellikli bir yüksek öğretim kurumunun hayata geçmesinden mutlu olduklarının altını çizen Şahin, iki üniversiteli bir şehirde üniversite ve akademik oda işbirliklerinin daha fazla olması gerektiğini dile getirdi. Şahin, Bursa’nın en az 4 üniversitelik potansiyele sahip bulunduğunu da sözlerine ekledi.

PROF. DR. ALİ SÜRMEN, “B.T.Ü., BİLİMSEL AÇIDAN ÖRNEK BİR ÜNİVERSİTE OLACAK”

Gerçekleşen ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Sürmen, Bursa Teknik Üniversitesi’nin hayata geçmesiyle Bursa’da ciddi bir boşluğun giderileceğine dikkat çekti. Binası olmadan üniversite kurulmasıyla ilgili yapılan spekülasyonların Bursa’ya ve kurulacak üniversiteye zarar vereceğini söyleyen Prof. Dr. Sürmen, “Biz mevcut bir yapıyı yönetmek üzere değil, üniversite kurmak için görevlendirilmiş kişileriz. Bu önemli ayrıntı göz ardı ediliyor” şeklinde konuştu.

Üniversitenin gerek kampus gerekse de akademik anlamda sağlam temeller üzerine kurulması için çalıştıklarını ve araştırmalar yaptıklarını ifade eden Rektör Sürmen, mevcut anlayışın dışında özgün bir tarzda şekillendirmek istedikleri Bursa Teknik Üniversitesi’nin akademik kadrosundan öğrenci yapısına, binasından faaliyetlerine kadar bilimsel açıdan örnek alınan bir çizgide olacağını açıkladı.

REKTÖR SÜRMEN, “KAMPÜS, MODERN BİR YERLEŞİM NOKTASINDA VE GELİŞİME AÇIK BİR ALANDA KURULMALI”

Kent yöneticileri, akademik odalar ve sivil toplum kuruluşlarıyla sürekli görüş alışverişi içinde olduklarını da sözlerine ilave eden Prof. Sürmen, “Bursa Teknik Üniversitesi bilim ve araştırma merkezi kimliğinde çalışacak, kentle iç içe olacak” dedi.

Üniversitelerin bir şehrin kalkınması için önemli taşıdığı, fakat kalkınmak için üniversite kurulmasının yanlış olduğu düşüncesine katıldığını da dile getiren Rektör Sürmen, yer seçimi konusunda her teklifi değerlendirmeyi, insana ve düşünceye saygının bir gereği olarak gördüklerini ifade etti, Sürmen, karar verilecek yerin hem bir üniversite kampusu olmanın, hem de üzerine bina inşa etmenin bilimsel kriterlerini sağlaması gerektiğini de belirtti.

Arsa ve inşaat maliyetleri ile ilgili bazı tavsiyelerin olduğunu belirten Prof. Sürmen, “Ne yazık ki Bursa olarak bütün bu kıstasları aynı anda sağlayacak alanlar konusunda çok zengin değiliz. İdealize ettiğimiz üniversite yapısına uygun bir yer için araştırmalarımız sürüyor. Bizim dikkate aldığımız değerler, kampüsün üniversite kimliğine yakışır ve mümkünse kentsel gelişime daha çok katkıda bulunacak bir alanda bulunmasıdır” açıklamasını yaptı.

 

    

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa