Tuesday, Sep. 19, 2017

İMO BURSA ŞUBESİ 3’NCÜ KÖPRÜLER VİYADÜKLER SEMPOZYUMU’NA EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

04 Mayıs 2015

|

Yer:

İMO BURSA ŞUBESİ 3’NCÜ KÖPRÜLER VİYADÜKLER SEMPOZYUMU’NA EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi, ev sahipliğinde yapılacak olan akademisyen, uzman ve uygulayıcıları biraraya getiren 3’ncü Köprüler Viyadükler Sempozyumu 8-10 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

3’ncü Köprüler Viyadükler Sempozyumu, TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası tarafından İMO Bursa Şubesi yürütücülüğünde, Bursa Teknik Üniversitesi, Orhangazi Üniversitesi, Türkiye Köprü ve İnşaat Cemiyeti’nin destekleri ve Freysaş AŞ, Bursa Beton AŞ, Sinta AŞ, Emay AŞ., Umut İnşaat, Peri Kalıp AŞ., Lava Mühendislik, Özdekan Kauçuk, firmalarının sponsorluğunda düzenleniyor. Sempozyum öncesi Bursa Akademik Odalar Yerleşkesi’nde Düzenleme Kurulu üyeleri ile birlikte basın toplantısı düzenleyen İMO Bursa Şube Başkanı Basri Akyıldız, iki gün sürecek olan bilimsel programı açıkladı.

Köprülerin tarihinin insanlık tarihi kadar eski olduğunu söyleyen Akyıldız,  “Ülkemizde de eski uygarlıkların izlerini taşıyan tarihi köprülerimiz bulunmaktadır. Tarihi köprülerin gelecek nesillere aktarılması bir insanlık görevidir. Tarihi köprülere uygulanacak restorasyon işlemlerinin irdelenmesi ve tartışılması bu yapıların özgünlüklerini korumaları açısından büyük önem arz etmektedir. Diğer köprüler ve viyadükler ise günümüzde çok önemli bir ihtiyacı yerine getiren mühendislik yapılarıdır. Bilim ve teknolojideki gelişmeler, köprü tasarımı ve yapımında uygulanacak teknolojiler beklentileri arttırmaktadır. İnşaat mühendislerine düşen önemli görevlerden biri de bu beklentilere cevap vermektir” dedi.

Türkiye’deki ve yurtdışındaki köprü uygulamalarının konunun uzmanları tarafından tartışılması ve irdelenmesinin mesleki bilgi birikim ve gelişim açısından inşaat mühendisleri için yararlı olduğunu belirten Akyıldız, “2011 yılından bu yana ülkemizde önemli köprü ve viyadük projeleri hayata geçirildi. Gebze- Orhangazi- İzmir Otoyolu, Körfez Geçişi, 3. Boğaz Köprüsü en önemlilerindendir. 3. Köprüler Viyadükler Sempozyumu da akademisyen, uzman ve uygulayıcılarımızı bir araya getirerek köprü tasarım, hesap ve yapımı kapsamında yer alan konularla ilgili gelişmeler ve ortaya çıkan sorunların çözümüne yönelik önerilerin paylaşılmasına zemin hazırlayacaktır” diye konuştu.

40 BİLDİRİ VE ÖZEL SUNUM

Akyıldız, sempozyum boyunca, akademisyenler, uygulayıcılar ve firma temsilcilerinin  konuyla ilgili hazırladığı 40 bildiri ve özel sunumların takip edilebileceğini kaydetti. Akyıldız, sempozyum kapsamında bilimsel sunumların yapılacağı iki gün boyunca köprü tasarımı, inşası ve deprem mühendisliği konularında uzman Prof. Dr. Hakkı Polat Gülkan,  Yüksek İnşaat Mühendisi Altok Kurşun ve Dr. Khaled Mahmoud’u da konuşmacı olarak ağırlayacaklarını söyledi.

Bursa’daki devlet ve özel üniversitelerin işbirliğiyle gerçekleştirilecek olan sempozyumun katılımcıları hakkında bilgiler veren Akyıldız şunları söyledi: “Karayolları Köprüleri Tasarım ve Yapımında Teknolojik Gelişmeler’ başlığı altında karayolu tasarımlarında yenilikler, hareketli yükler ve etkileri, karşılaştırmalar gerçekleştirilecek. Gebze- Orhangazi- İzmir Otoyolu çalışmaları hakkında da eğitim başmühendisi Ahmet İrfan Ünal tarafından bir sunum gerçekleştirilecektir. Sempozyumun son gününde ise katılımcılarımıza ve akademisyenlerimize tarih ve kültür başkenti Bursa’yı tanıtma fırsatı bulacağız.”

DOĞANGÜN: AYNI BAŞARIYI YAKALAYACAĞIZ

Sempozyum Düzenleme Kurulu’nda yer alan Uludağ Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adem Doğangün ise, “Bursa İMO olarak ikinci büyük sempozyumumuzu gerçekleştiriyoruz. Birincisi çok verimli geçmişti. Bu sempozyumda da aynı başarıyı yakalayacağız. Sempozyumda, ulusal ve uluslararası projelerde yer almış tasarımcı, mühendis ve akademisyenler bilgi birikimlerini katılımcılarla paylaşacak. Sempozyumun katılımcılara katkı sağlayacağı ve başarılı geçeceği kanaatindeyim” dedi.

ÖZAYDIN: BİZE YENİ UFUKLAR AÇACAK

Sempozyum Düzenleme Kurulu’nda yer alan Orhangazi Üniversitesi Araştırma Görevlisi Sedat Özaydın da, İMO Bursa Şubesi’nin çalışmalarını takdir ettiğini kaydederek, “Bu sempozyumun, köprü ve viyadük tasarımında gelişmelere destek olacağını, bizlere de yeni ufuklar açacağını düşünüyorum” diye konuştu.

SEMPOZYUM (1) SEMPOZYUM (2) SEMPOZYUM (5)

 

 

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa