Monday, Sep. 25, 2017

İMO BURSA ŞUBE’DEN ÜYELERİNE PROBİNA ORİON KURSU

15 Ocak 2016

|

Yer:

İMO BURSA ŞUBE’DEN ÜYELERİNE PROBİNA ORİON KURSU

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi, üyelerin talepleri doğrultusunda meslek içi eğitim kurslarını düzenlemeyi sürdürüyor.  BAOB Yerleşkesi’ndeki İMO Bursa Eğitim Salonu’nda üyelerin katılımıyla Probina Orion kursu düzenledi.

İnşaat Mühendisi Abdulkadir Meral tarafından verilen Probina Orion eğitiminde, yeni betonarme binanın karma ve sünek çözümü, yük kombinasyonları hazırlanması, yapının statik ve dinamik analizi, kolon-perde donatı hesapları, kolon aplikasyonlar, kolon-perde detayları, çizim paftalarının oluşturulması, kiriş donatı hesapları, kiriş detayları, çizim paftalarının oluşturulması, temellerin modellenmesi ve hesapları, raporların oluşturulması, çizim paftalarının oluşturulması, kentsel dönüşüm projelerinde riskli bina değerlendirilmesi- mevcut binaların değerlendirilmesi, malzeme bilgilerinin tanımlanması, mevcut kolon-perde ve kirişlerin donatılarının tanımlanması, bina analizi ve raporların oluşturulması, malzeme bilgilerinin tanımlanması, mevcut kolon-perde ve kirişlerin donatılarının tanımlanması, bina analizi ve raporların oluşturulması, yapısal elemanların güçlendirilmesi, raporların oluşturulması, çizim paftalarının oluşturulması, metrajlar hakkında anlatımlı ve uygulamalı eğitim gerçekleştirildi.

Kurs eğitmeni İnşaat Mühendisi Abdulkadir Meral, inşaat mühendisinin projeyi hazırlamadan önce binanın görünümü ve deprem kuvvetinin binada nasıl olacağı ile ilgili bir öngörünün bulunması gerektiğini söyledi. Meral, projede, şantiyede görev alan ustaların anlayabileceği detayların bulunması gerektiğini belirterek, malzeme, taşıyıcı sistem analizi, yük analizlerinin belirlenmesinin ardından statik projenin çizilmesi gerektiğini vurguladı.

Probina Orion programının inşaat mühendisinin yükünü azalttığını ifade eden Abdulkadir Meral, kontrolün daha çabuk ve kolay yapılabildiğini, düşey elemanlara yük verme zorluğunun aşıldığını kaydetti.

16 saat süren derslerin ardından kursa katılanlar sertifikalarını almaya hak kazandı.

Probina 3 Probina 1 Probina 2

 

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa