Sunday, Oct. 22, 2017

İMO BURSA ŞUBE YÖNETİMİ ADAY MESLEKTAŞLARIYLA BULUŞTU

17 Mart 2014

|

Yer:

İMO BURSA ŞUBE YÖNETİMİ ADAY MESLEKTAŞLARIYLA BULUŞTU

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi, 30 Mart 2014 tarihinde gerçekleşecek yerel seçimlerde, farklı partilerde belediye başkanlığı ve meclis üyeliğine aday olan üyeleriyle bir araya geldi.

İMO Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Basri Akyıldız ve Yönetim Kurulu’nun ev sahipliğinde Crowne Plaza’da gerçekleştirilen toplantıya seçim çalışmaları dolayısıyla katılamayan AKP Yıldırım Belediye Başkan Adayı İsmail Hakkı Edebali’nin dışında tüm başkan adayları katılım sağladı.

Tanışma konuşmalarıyla başlayan toplantıda konuşan Başkan Basri Akyıldız, her partiden inşaat mühendisinin İMO Bursa çatısı altında bir araya gelmesinin önemine dikkat çekti.

İMO Bursa olarak yaklaşan 30 Mart seçimleri için kendilerini şanslı gördüklerini çünkü belediye başkanı meclis üyesi adaylığı için 42 oda üyesi meslektaşlarının bulunduğunu belirten Basri Akyıldız, “MHP’den 12, AK Parti’den 16, CHP’den 10, İşçi Partisi’nden 1 ve Saadet Partisi’nden 3 meslektaşımız aday olmuştur. Bunlardan 5’i belediye başkanlığına aday olmuştur. Mesleğimiz ve meslektaşlarımız adına güzel işlere imza atacaklarını düşünüyor ve kendilerine başarılar diliyoruz” dedi.

Meslektaşlarıyla seçim sonrası önemli birlikteliklerin kurulması için çalışacaklarını belirten Akyıldız, “Meslektaşımız olmayan belediyelerle iletişim kurmaya çalışırken sıkıntılar yaşıyoruz. Bu bakımdan yerel yönetimlerde meslektaşlarımızın yer almasını önemsiyoruz. Bu buluşma da siyasi parti ayırmaksızın bütün adaylarla kurulacak birlikteliğin ilk adımıdır” şeklinde konuştu.

Mevcut durumda belediyelerde yeterli şekilde temsil edilmediklerinden yakınan Akyıldız, “İnşaat mühendisleri olarak belediyelerde ya da yerel yönetimlerde lobicilik faaliyetleri yürütmede eksiğimiz var gibi görünüyor. Örneğin sayıca bizden az olan bazı meslek grupları hiçbir yönetmelik veya kanun dinlemeksizin kendi mesleklerinin ön plana çıkması için belediyelerde ciddi lobicilik faaliyetleri yürütüyorlar. Bizim bazı üyelerimiz ise devam eden protokollerimizin iptal edilmesi için elinden geleni yapıyor. Odamızın hizmetlerinin aksaması için çaba harcıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Konuklardan ilk sözü alan İşçi Partisi Nilüfer İlçe Belediye Başkanı Mustafa Enver Yılmaz,  tüm belediye ve meclis üyeliğine adaylığını koyan meslektaşlarına başarılar dileyerek yerel seçimler sonucunda asıl kazananın Bursa olacağına inandığını belirtti.

Siyasetin Meslek Olması Tehlikelidir

Toplantıya katılan CHP Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Necati Şahin, ise “Bu toplantıyla inşaat mühendisleri camiasının ne kadar güçlü bir camia olduğunu görüyoruz. Tarla çok iyi ve her siyasi parti bu tarladan bir şeyler almış durumda. Siyasi partiler, demokrasinin en önemli argümanlarıdır. Mesleği olan arkadaşlarımızın siyasete girmesi gerektiğini hep söyledik. Eğer mesleği olanlar siyasette olmazsa siyaset bir meslek haline geliyor. En tehlikeli nokta da budur.” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanvekili ve AK Parti Meclis Üyesi Adayı Atilla Ödünç de toplantıdaki konuşmasında tüm adaylara başarı temennilerinde bulunurken “Meslektaşlarımızın yerel yönetimlerde, çeşitli kademelerde görev alması hepimiz için sevindirici bir gelişmedir. İnanıyorum ki önümüzdeki dönemde pek çok meslektaşım belediyelerde önemli işlere imza atacaklardır. Seçimlerin Bursamıza ve inşaat mühendisleri camiamıza hayırlı olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

MHP Gürsu Belediye Başkanı Adayı Maksut Kaya da toplantıda yaptığı konuşmasında “Bu birlikteliğimizin seçimlerden sonra da devam etmesini diliyorum. Kazandığımız takdirde de odamızla sıcak ve aktif birlikteliği sağlayacağız”  ifadelerine yer verdi.

Odanın Pasifize Edilmesine Müsaade Etmemeliyiz

İMO Bursa Şubesi’nin kararlarla pasifize edilmeye çalışıldığının altını çizen Nilüfer Belediye Başkanı ve CHP Nilüfer Belediye Başkanı Adayı Mustafa Bozbey ise “Odamızın geçtiğimiz süreçte yaşadığı sıkıntılarla meslektaşlarımız tarafından yalnız bırakıldığını gördük. Seçilse de seçilmese de bütün meslektaşlarımızın odamıza sahip çıkıp direnç göstermesi gerekiyor. Meslek grubumuzu koruyup kollamak bizim görevimiz diye düşünüyorum” diye konuştu. Yerel seçimlerde aday olan tüm meslektaşlarına başarılar dileyen Bozbey, İMO Bursa’ya böyle bir buluşma organize ettiği için teşekkür etti.

 

       

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa