Tuesday, Sep. 26, 2017

İMO BURSA ŞUBE BAŞKANINDAN KAOS UYARISI

09 Nisan 2013

|

Yer:

İMO BURSA ŞUBE BAŞKANINDAN KAOS UYARISI

İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI BURSA ŞUBESİ BAŞKANI NECATİ ŞAHİN:
“BURSA’DAKİ YAPI DENETİM FİRMALARINDAN 10’UNUN KAPATILMASI SEKTÖRDE CİDDİ BİR KAOS OLUŞTURDU”

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Necati Şahin, Bursa’da 54 yapı denetim şirketinden 10’unun kapatılmasının sektörü kaosa sürüklediğini söyledi. Konuyla alakalı hazırladığı dosyaları iktidar ve muhalefet partilerin il başkanlarına sunan Şahin, yapı denetim firmalarının acilen açılmasını istedi.

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Necati Şahin, Bursa’da faaliyet gösteren 54 yapı denetim kuruluşunun 10’unun değişik sürelerde faaliyet durdurma kararı verilmesine tepki gösterdi. Bu durumun sektörü kaosa sürüklendiğini ifade eden Başkan Şahin, İMO Bursa Şube yönetim kurulu üyeleri ve İMO Bursa Yapı Denetim Komisyonu Bursa’daki siyasi partilerin kapılarını çaldı. İlk olarak Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Metin Çelik’i ziyaret eden Başkan Şahin, ardından AK Parti İl Başkanı Sedat Yalçın ve MHP İl Başkanı Hasan Toktaş’ı ziyaret ederek, konuyla alakalı hazırladığı dosyayı sundu. CHP İl Başkanı Çelik, her kurumun İMO gibi hassas olması gerektiğini ifade söyledi. Toplantıya katılan CHP Milletvekili Sena Kaleli ise, “Siz, kapatılarak cezalandırılıyorsanız, o zaman ilgili bakanlıkların da önemli kusuru vardır” dedi.
Yapı denetim firmalarının her açıdan çok önemli olduğunu dile getiren AK Parti Bursa İl Başkanı Sedat Yalçın ise, Türkiye’nin denetlenmemiş yapılardan dolayı çok büyük faturalar ödediğini ifade ederek, konunun takipçisi olacaklarını kaydetti.

“SEKTÖRDE CİDDİ BİR KAOS YAŞANIYOR”
Bursa’daki 10 yapı denetim firmasının kapatılmasından, 4 milyon metrekare inşaat alanı, 3 bin adete yakın inşaat, yapı sahibi, müteahhit ve şantiye şefi ile yapı denetim firmalarında görevli 251 teknik personel ve 43 yapı ruhsatı veren kurumun olumsuz etkilendiğine dikkat Başkan Şahin, “Kapatılan bu yapı denetim şirketlerinin açılması için daha önce BTSO ve valiliği ziyaret etmiştik. Bu yaptığımız ziyaretlere bugün de CHP, AK Parti ve MHP’yi ziyaret ederek devam ediyoruz. Yapı denetimdeki bu meselelerin, yasa ve yönetmeliklerdeki sıkıntıların aşılması için Ankara nezdinde gerekli desteği vermeleri için hazırladığımız dosyaları bugün siyasi partilere teslim ediyoruz. Umarım en kısa sürede bu mesele çözülür. Bursa’daki inşaat sektöründe ciddi bir kaos yaşanıyor. Bu kaosun aşılması için özellikle kapatılan yapı denetim firmalarının acilen açılması, alınan yürütmeyi durdurma kararlarının bir an önce Resmi gazetede yayınlanması, bu arkadaşlarımızın, çalışanlarının, yapı denetim sahiplerinin, şantiye şefleri, müteahhitlerin mağdur olmaması ve problemlerinin giderilmesi için bu ziyaretleri gerçekleştiriyoruz” dedi.

“YAPI DENETİMLE PROJEYİ KESİNLİKLE BİRBİRİNDEN AYIRMAK GEREKİR”
Yapı denetimle alakalı kanun taslağına da işaret eden Başkan Şahin, “Bu taslakta yapı denetim şirketlerinin müşavirlik firmasına dönüştürülmesi hedefleniyor. Yapılacak bu gibi uygulamaların yanlış olduğunu düşünüyoruz. Yapı denetimle projeyi kesinlikle birbirinden ayrı yapmak gerekir. O şekilde olduğu zaman Türkiye’deki on binlerce proje bürosunun kapanması söz konusu olur ki; bu da ikinci kaos demektir. Bizler, yapı denetiminin bir kamu görevi olduğunu, kamu görevi tarzında hizmete devam etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Projeler de proje büroları tarafından yapılmalıdır. Mevcut düzenin ıslah edilerek devamından yanayız” diye konuştu.

 

  

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa