Sunday, Oct. 22, 2017

İMO BURSA ŞUBE BAŞKANI AKYILDIZ: “DÖNÜŞÜM EN RİSKLİ BÖLGEDEN BAŞLANMALI”

09 Şubat 2015

|

Yer:

İMO BURSA ŞUBE BAŞKANI AKYILDIZ: “DÖNÜŞÜM EN RİSKLİ BÖLGEDEN BAŞLANMALI”

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şube Başkanı Basri Akyıldız, ‘Bursa Kentsel Dönüşüm Zirvesi’nde, Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Yasası’nın getirdiklerini anlatarak, “Yasa kentin güzelleştirilmesi, sağlıklaştırılmasını değil can ve mal güvenliğini tehlikeye atan yapıların dönüştürülmesini öngörüyor. ‘Kent ile ilgili bir envanter çalışması yapıp en riskli görünen bölgeden başlayın’ diyor. Daha cazip gelecek diye kent merkezinden başlamak doğru bir düşünce değil” dedi.

Konut ve Yapı Gazetesi tarafından düzenlenen ‘Bursa Kentsel Dönüşüm Zirvesi Merinos Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Bursa’da kentsel dönüşüm sürecinin ele alındığı zirvede protokol konuşmaları ve kentsel dönüşüm sunumlarının ardından oturumlara geçildi. Konut ve Yapı Gazetesi Genel Müdürü Utku Çalışkan’ın moderatörlüğünde gerçekleşen “Şehir Planlaması ve İmar Uygulamaları” başlıklı oturumda İMO Bursa Şube Başkanı Basri Akyıldız, İMSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Ziyaeddin Temizel, Osmangazi Belediyesi Kentsel Dönüşüm Müdürü Ali Uzsezer, Yıldırım Belediyesi Kentsel Tasarım Müdürü Alper Dağdelen konuşmacı olarak yer aldı.

İMO Bursa Şube Başkanı Akyıldız, Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Yasası’nın yapı güvenliğini  amaçladığını belirterek, yasada riskli yapıların dönüştürülmesi, yenilenmesi veya tamamen tasfiyesinin önerildiğini kaydetti. Döşümün hedef aldığı üç alan bulunduğunu söyleyen Akyıldız, “İmar planı olmayan, üzerinde kaçak ve plansız yapıların bulunduğu bölgeler, imar planı olup üzerindeki yapıların riskli veya kaçak olduğu alanlar ve planlı olan, üzerindeki yapılarında ruhsatlı olduğu fakat yapıların afet durumlarında risk teşkil ettiği alanlar olarak üçe ayrılıyor. Bu üç tip alanda Bursa’da mevcut. Merkez belediyelerin de bu yönde çalışmaları var” dedi.

“CAZİP GELECEK DİYE KENT MERKEZİNDEN BAŞLAMAMALI”

Bursa için dönüşüm ve yenilemenin dışında tasfiyeden de bahsetmek gerektiğini ifade eden Akyıldız, tasfiye alanlarının üzerinde hiçbir şekilde yapılaşmaya izin verilmemesi gerektiğini söyledi. İMO Başkanı Akyıldız, afet dendiğinde sadece depremin akla gelmemesi gerektiğine dikkat çekerek, “Lodos, su baskınları, taşkın alanları, toprak kaymaları da risk olarak görülmeli.  Bursa’da bu afet durumlarının hepsi mevcut. Bunlar ile ilgili de projelerin geliştirilmesi gerekiyor. Yasa kentin güzelleştirilmesi, sağlıklaştırılmasını değil can ve mal güvenliğini tehlikeye atan yapıların dönüştürülmesini öngörüyor. ‘Kent ile ilgili bir envanter çalışması yapıp en riskli görünen bölgeden başlayın’ diyor. Burası kırsalda olabilir, kent merkezide. Daha cazip gelecek diye kent merkezinden başlamak doğru bir düşünce değil” diye konuştu.

“KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ DENETLEYEN BİR KOMİSYON KURULABİLİR”

Akyıldız, akademik odalar olarak belediyelerin, organizasyonu, planlamayı, kamulaştırmayı yapan ve teşvik oluşturacak sosyal donatı alanlarını, ana arterleri, yolları açan kurum olmasını istediklerini vurguladı. Kentsel dönüşüm çalışmalarının başlamasının ardından bir komisyon oluşturulması gerektiğinin altını çizen Akyıldız, görsel kent dokusu, sağlıklı dönüşümün oluşturulması için belediye, akademisyenler ve akademik odalar işbirliği ile projelerin denetlenebileceğini de kaydetti.

“DÖNÜŞÜMDE ZAMAN KAYBETMEMELİ”

İMSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Ziyaeddin Temizel de, kentsel dönüşümde zaman kaybetmeden hızla hareket edilmesi gerektiğini belirterek, belli bir irade ortaya koyup vatandaşın ikna edilmesi gerektiğini vurguladı.

Oturumda Osmangazi Belediyesi Kentsel Dönüşüm Müdürü Ali Uzsezer ve Yıldırım Belediyesi Kentsel Tasarım Müdürü Alper Dağdelen ise belediyeler olarak dönüşüm için yürüttükleri çalışmaları anlattılar.

Oturumun ardından Konut ve Yapı Gazetesi Genel Müdürü Utku Çalışkan, İMO Bursa Şube Başkanı Basri Akyıldız ve katılımcılara teşekkür plaketi sundu.

DSC_0099 DSC_0002 DSC_0017 DSC_0090 DSC_0091

 

 

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa