Monday, Sep. 25, 2017

İMO BURSA KATILIMCILARA BURSA’YI GEZDİRDİ

12 Mayıs 2015

|

Yer:

İMO BURSA KATILIMCILARA BURSA’YI GEZDİRDİ

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi yürütücülüğünde bu yıl 3’ncüsü düzenlenen Köprüler Viyadükler Sempozyumu katılımcıları son gün gerçekleştirilen Bursa turunda kente hayran kaldılar.

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi’nin düzenlediği şehir turunda, katılımcılar Bursa’nın tarih ve kültürünü yansıtan eserleri rehber eşliğinde gezme fırsatı buldu. İlk olarak Osman Gazi ve Orhan Gazi türbelerini ziyaret eden katılımcılar Tophane Parkı’ndan kente panaromik bir bakış gerçekleştirdi. Bursa’nın değerlerini ve medeniyet tarihini anlatan Kent Müzesi’ni gezen katılımcılar daha sonra Ulu Cami’nin mimarisini Dr. Erhan Karaesmen’in anlatımıyla incelediler. Dr. Karaesmen, eğriselliği ve kubbe dizaynını anlatarak, Osmanlı’nın batıya geçmeden önce birçok ulu cami inşa ettiğini ve bunlardan en büyüğünün Ulu Cami olduğunu söyledi.

Ardından İpek Yolu üzerinde bulunan ve geçmişte ipek satışının yapıldığı Kozahan’da çay içmenin tadına varan katılımcılar daha sonra dünyadaki dört çarşılı köprüden birisi olan Irgandı Köprüsü’nü inceledi.  Yeşil Türbe ve Yeşil Cami’ni de gezen sempozyum katılımcılarının son durağı ise Bursa için manevi değeri büyük olan Emir Sultan Cami ve türbesi oldu. Bursa turunun ardından katılımcılar İMO Bursa Şube Başkanı Basri Akyıldız’a ve yönetimine teşekkür ederek, Bursa’ya hayran kaldıklarını söylediler.

Bursa Turu (16) Bursa Turu (17) Bursa Turu (18) Bursa Turu (1) Bursa Turu (2) Bursa Turu (4) Bursa Turu (5) Bursa Turu (6) Bursa Turu (7) Bursa Turu (10) Bursa Turu (12) Bursa Turu (13)

 

 

 

 

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa