Tuesday, Sep. 26, 2017

İMO BURSA İZMİT KÖRFEZ GEÇİŞİ ASMA KÖPRÜSÜ İNŞAATINI GEZDİ

29 Mayıs 2014

|

Yer:

İMO BURSA İZMİT KÖRFEZ GEÇİŞİ ASMA KÖPRÜSÜ İNŞAATINI GEZDİ

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi üyeleri, Türkiye’nin en önemli ulaşım projelerinden biri olan İstanbul – Gebze – Orhangazi – İzmir otoyol projesinin Körfez Geçişi Asma Köprüsü inşaatına teknik gezi düzenledi.

İstanbul – Bursa arasını 1 saate, İstanbul – İzmir arasını ise 3.5 saate düşürecek olan Körfez Asma Köprüsü inşaatını yerinde inceleyen mühendisler, çalışmaları yakından görme fırsatı buldu. 

DÜNYANIN ORTA AÇIKLIKLI EN BÜYÜK 4. ASMA KÖPRÜSÜ

Gezi öncesi ilk olarak Karayolları Asma Köprü Başmühendisi Erdoğan Dedeoğlu tarafından gerçekleştirilen sunuma katılan mühendisler, proje hakkında detaylı bilgiler edindi. Dedeoğlu yaptığı sunumda, İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü inşaatında 1250 kişinin, toplam projede ise 4500 kişinin gece gündüz çalıştığını ifade ederek Asma Köprü inşaatının hem karada hem de denizdeki çalışmalarla eşzamanlı ilerlediğini kaydetti. Dedeoğlu sunumunda, proje kapsamında yapılacak olan İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü’nün, 1550 m. orta açıklığı ve toplam 2682 m. uzunluğu ile dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüleri arasında 4. sırada yer alacağını söyledi.

DEDEOĞLU: “KULE KESON TEMELLERİ DENİZ TABANINA YERLEŞTİRİLDİ”

Çalışmalar hakkında bilgi veren Dedeoğlu, “Tamamlandığında İzmit Körfezi’ni, kuzey kıyısında bulunan Dilovası’ndan güney kıyısında bulunan Hersek Burnu’na bağlayacak olan köprünün en önemli yapı elemanlarından olan kule keson temelleri, önce Güney Ankraj Bölgesindeki (Hersek) kuru havuzda, daha sonra Kaytazdere Mevkiindeki ıslak havuzda 2 aşamada tamamlandı. Sonrasında ise kule keson temelleri yüzdürülerek köprü kule noktalarına getirilip burada çok hassas batırma tekniği yöntemi ile, daha önceden denizin 40 m derinliğine çakılan çelik kazıklar ve granüler dolgu malzeme dolgusu ile iyileştirilen deniz tabanına yerleştirildi ve imalatlar bu aşamada denizde devam etti.” diye konuştu.

Dedeoğlu ayrıca kuzey ve güney ankraj bölgesinde, ankraj bloğu kazı çalışmaları sonrasında ankraj bloğu betonarme imalat çalışmaları ile çelik kule, tabliye ve ana kablo imalatlarının da iş programına uygun olarak devam ettiğini söyledi.

Görevli şirketi oluşturan Nurol, Özaltın, Mak-yol, Yüksel, Astaldi ve Göçay firmaları taahhüdü altında devam eden Gebze-Orhangazi İzmir Otoyolu projesi kapsamında yapım çalışmaları süren İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü’nün alt taşeron Japon IHI-ITOCHU konsorsiyumu tarafından ileri teknoloji ile yapılmakta olduğunu belirten Dedeoğlu, asma köprünün yüksek hızlı rüzgara karşı teste tabi tutularak inşaa edildiğini ve büyük ölçekli depremlere karşı dayanıklı olacak şekilde projelendirildiğini söyledi.

Geziye katılan İMO Bursa Şube üyeleri ise körfez asma köprüsü inşaatının mühendislik başarısı olduğunu söylerken çalışmaları yakından takip etmenin mesleki gelişim açısından son derece yararlı olduğunu ifade etti.

Gebze – Orhangazi – İzmir (İzmit Körfez Geçişi ve Bağlantı Yolları Dahil ) Otoyolu Yap – İşlet – Devret projesi tamamlandığında 384 km Otoyol ve 49 km Bağlantı yolu olmak üzere toplam 433 km uzunluğunda olacak ve proje kapsamındaki asma köprü 2015 yılı sonunda tamamlanacak.

 

IMG_8621 IMG_8648 IMG_8657 IMG_8687 IMG_8692 Güney Ankraj Bloğu Çalışmaları Kuzey Ankraj Bloğu Çalışmaları Islak Havuzda Keson İmalat Çalışmaları Kuru Havuzda Keson İmalat Çalışmaları Kesonların Yüzdürülmesi Kule Keson Temel Batırılması IMG_8681

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa