Tuesday, Sep. 26, 2017

İMO BURSA DÜNYANIN 4. BÜYÜK ASMA KÖPRÜSÜ İNŞAATINI GEZDİ

13 Mayıs 2013

|

Yer:

İMO BURSA DÜNYANIN 4. BÜYÜK ASMA KÖPRÜSÜ İNŞAATINI GEZDİ

İMO Bursa Şubesi, üyelerinin mesleki gelişimine katkıda bulunmak amacıyla Türkiye’nin en büyük projelerine teknik geziler düzenlemeyi sürdürüyor. Asrın projesi Marmaray’ın ardından bu kez de İstanbul – Bursa arasını 1 saate, İstanbul – İzmir arasını ise 3.5 saate düşürecek İstanbul – Gebze – Orhangazi – İzmir otoyolunun Körfez Asma Köprüsü inşaat’ını gezen mühendisler, çalışmaları yakından görme fırsatı buldu.

Gezi öncesi Karayolları Asma Köprü Başmühendisi Erdoğan Dedeoğlu tarafından kabul edilen mühendisler, Dedeoğlu’nun yaptığı sunumla proje hakkında önemli bilgiler edindi.

Dedeoğlu yaptığı sunumda, 800 kişilik bir ekibin inşaatta çalıştığını söylerken körfez asma köprüsü inşaatının hem karada hem denizde eşzamanlı ilerlediğini kaydetti. Dedeoğlu ayrıca köprünün kuzey ve güney kule ayak keson temellerinin kuru ve ıslak havuzda inşa edildikten sonra yüzdürülerek getirileceği kule temelleri konumunda batırıldıktan sonra asma köprü kulelerinin inşaasına devam edileceğini söyledi.

Dünyanın En Büyük 4. Asma Köprüsü

Çalışmaların Japon teknolojisiyle Türk ve İtalyan konsorsiyumu tarafından yapıldığını söyleyen Dedeoğlu, köprünün tamamlandığında İzmit Körfezi’ni kuzey kıyısında bulunan Dilovası’ndan güney kıyısında bulunan Hersek Burnu’na bağlayacağını ve 1550 metre orta açıklıklı, toplamda 2682 metre uzunluğuyla dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüleri arasında 4. sırada yer alacağını ifade etti. Dedeoğlu, köprüde en ileri teknoloji yöntemlerinin kullanıldığını anlatırken köprünün şiddetli fırtına ve depremlere dayanıklı olarak inşa edilerek 100 yıl ömrü olduğunu söyledi.

Çalışmaları yerinde inceleyen İMO Bursa Şube Başkanı Necati Şahin, “Oda olarak düzenlediğimiz teknik gezilerle üyelerimizi Türkiye’nin en önemli projeleriyle buluşturmaktan dolayı çok mutluyuz. Geçtiğimiz aylarda gerçekleştirdiğimiz Marmaray gezisinin ardından şimdi de Türkiye’nin en önemli ulaşım projelerinden biri olan İstanbul – Gebze – Orhangazi – İzmir otoyol projesinin önemli ayağı körfez asma köprüsü inşaatını gezdik.” diye konuştu.

Projede hızlı tren geçişine yer verilmeyişinin hala burukluğunu yaşadığını söyleyen Şahin, “Bursamız için çok önemli olan hızlı tren hattının körfez köprüsü ayağının gerçekleşmemesi bizleri üzse de yine de ülkemiz için son derece önemli ve faydalı bir yatırım olacak” diye konuştu.

Geziye katılan mühendisler ise körfez asma köprüsü inşaatını yerinde görme fırsatı bulduklarından dolayı duydukları memnuniyeti dile getirirken yapılacak köprünün bir mühendislik başarısı olduğunu söyledi.

 

          

 

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa