Tuesday, Sep. 26, 2017

İMO AFET ZARARLARINI AZALTMA EĞİTİM MERKEZİ’Nİ İNCELEDİ

22 Ağustos 2009

|

Yer:

İMO AFET ZARARLARINI AZALTMA EĞİTİM MERKEZİ’Nİ İNCELEDİ

TÜRKİYE’ NİN İLK DEPREM EĞİTİM MERKEZİ’NE İMO’DAN İNCELEME GEZİSİ

BURSA- Dünyada Japonya’dan sonra Türkiye’de Bursa İl Özel İdaresi tarafından hayata geçirilecek olan Bursa Afet Zararlarını Azaltma Eğitim Merkezi’nin inşaat çalışmalarını yerinde inceleyen İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi, proje hakkında bilgilendirildi.

Yılda 100 bin kişinin afet zararlarına karşı bilinçlendirilmesinin hedeflendiği Eğitim Merkezi’nin 2 yıl içerisinde tamamlanması planladıklarını söyleyen Proje Koordinatörü Dr. Murat Taş, kaba inşaatın yakında biteceğini, simülasyon merkezlerinin bitmesiyle birlikte, Afet Zararlarını Azaltma Eğitim Merkezi’nin faaliyete açılacağını aktardı.

TEKNOLOJİ SAYESİNDE GERÇEK AFET ORTAMLARI OLUŞTURULACAK

Proje ile bölge halkının Afet Zararlarını Azaltma Merkezi’nde gerçekleştirilen yapay afetlerle olası bir duruma hazırlanacağını belirten Dr. Murat Taş, “Merkez, simülasyon teknikleri kullanarak deprem, fırtına, şiddetli lodos, yangın, toprak kayması, sel vb. afetleri insanlara denetim yolu ile yaşatmak ve afeti en az zararla atlatmak amacı ile bilinçlendirmek ve eğitmek amacıyla kuruluyor. Depremin yıkıcı etkisi, yangın ve yangının sebep olduğu boğucu duman etkisi, şiddetli lodos, fırtına etkisi gibi afetleri gerçeğe yakın olarak insanlara izlettirmek, o anki etkiyi yaşaması için deneyim kazanmasını sağlamak amacıyla ve en az zararla hayatta kalmak için doğru davranış yöntemleri, haberleşme, enkazdan yaralı kurtarma, ilkyardım, suni teneffüs-kalp masajı gibi çeşitli konularda ‘deneyim kazanarak öğretmek’ eğitim merkezinin temel amacıdır. Bu eğitim merkezinde ziyaretçilerin tamamının sözü edilen eğitimleri deneme imkanı bulunmaktadır. Afet Zararlarını Azaltma Eğitim Merkezi’nde yıllık yaklaşık 100 bin kişinin eğitim alması hedeflenmektedir” dedi.

JAPONYA’DA İNCELENDİ, TÜRKİYE’YE UYARLANDI

Afet Zararlarını Azaltma Eğitim Merkezi Projesi’nin, Japonya ve Türkiye’deki uzmanlardan destek alınarak, Japonya’da yerinde örnekleri incelenip Türkiye/Bursa koşullarına uygun ileri teknoloji ile hazırlandığını ifade eden İl Özel İdaresi İmar ve Yapı İşleri Daire Başkanı Yusuf Şeremet, “Türkiye, başta depremler olmak üzere yangın, sel, toprak kayması, çığ düşmesi, şiddetli lodos vb. doğal afetlerle karşı karşıyadır. Bursa İli de 1. Derece Deprem Bölgesi’nde olmasının yanı sıra şiddetli lodos, yangın gibi nedenlerden dolayı can kayıplarına maruz kalmaktadır. Çeşitli kurumlar tarafından afetler konusunda toplumu bilinçlendirmeye yönelik eğitimler verilmesine ve tatbikatlar gerçekleştirilmesine rağmen bizzat insanların deneyim imkânı olmadığı için yetersiz kalmaktadır” diye konuştu. Afetlere maruz kalan Japonya’da örnekleri olduğu gibi simülasyon tekniğinin kullanılarak toplumu bilinçlendirmeye yönelik bir ‘Afet Zararlarını Azaltma Eğitim Merkezi’ kurma kararı aldıklarını hatırlatan Yusuf Şeremet, Japonya’da hayata geçirilen projenin Türkiye koşullarına uyarlanması ile bütün Türkiye’ye örnek olacak bir tesisi hayata geçirdiklerini dile getirdi.

İMO BURSA ŞUBESİ BAŞKANI NECATİ ŞAHİN, “DUYARLI VALİMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin ise, kendilerine böyle bir gezi yaptıkları için Özel İdare İmar ve Yapı İşleri Daire Başkanı Yusuf Şeremet ve Proje Koordinatörü Dr. Murat Taş’a teşekkür etti. Afet Merkezi’nin Teknik Kurul’unda yer alacaklarını söyleyen Başkan Necati Şahin, Türkiye’ye ilk örneği yapılan Merkez’in Bursa’da olmasının kendileri ve Bursalılar için önemli bir gelişme olduğunun altını çizdi. Konuya gösterdiği duyarlılık için Bursa Valisi Şehabettin Harput’u tebrik ettiklerini belirten Şahin, “Bursa deprem konusunda bilinçlenmeye devam ediyor. Halkımız duyarlı kent yöneticileri sayesinde, artık depreme karşı duyarsız kalmayacak. Sayın Valimize gösterdiği hassasiyet nedeniyle teşekkür ediyoruz. Burada yapılan Afet Zararlarını Azaltma Eğitim Merkezi sayesinde, yılda 100 bin insan deprem konusunda bilinçlendirilmiş olacak” şeklinde konuştu.

 

   

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa