Wednesday, Oct. 18, 2017

CHP NİLÜFER İLÇE TEŞKİLATI, İMO BURSA ŞUBESİ’Nİ ZİYARET ETTİ

26 Ağustos 2013

|

Yer:

CHP NİLÜFER İLÇE TEŞKİLATI, İMO BURSA ŞUBESİ’Nİ ZİYARET ETTİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Nilüfer İlçe Teşkilatı, İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi’ni ziyaret etti.

Bursa Akademik Odalar Birliği (BAOB) Yerleşkesi’nde bulunan İMO Bursa Şubesi merkezinde gerçekleşen ziyarette konuşan CHP Nilüfer İlçe Başkanı Özgür Şahin, “Akademik odalarla daha etkin bir bilgi paylaşımı yapmak amacındayız. İMO Bursa Şubesi de kent sorunlarına duyarsız kalmayan, sık sık kamuoyunu bilgilendirmeyi ihmal etmeyen önemli bir kurum” dedi. Nilüfer olarak, yerel yönetimde iktidarda oldukları bir ilçe teşkilatı olduklarını, bu sebeple de eleştirilere açık olduklarını söyleyen Özgür Şahin, “Bize göre akademik odalar kent için yapılan çalışmalarda siyaset üstü bir davranışla doğru bakış açılarını bilimsel olarak tespit eden kurumlardır. Ama maalesef gördüğümüz, Bursa’da akademik odaların söylediklerinin pek fazla hesaba katılmadan politika oluşturulduğudur. Biz akademik odaların da fikirlerine duyarlı olarak politikalarımızı oluşturmak istiyoruz” diye konuştu.

Nilüfer Belediyesi ile önemli işbirliklerine imza attıklarını belirten İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin ise, “Türkiye çapında belki de en iyi çalışmayı Nilüfer Belediyesi ile yaptık. 2006 yılında yaptığımız protokol ile deprem envanteri çalışmaları ile Nilüfer ilçesinde tüm binalar elden geçirildi. Nilüfer bölgesi planlı yapılaşmanın olduğu bir ilçe olmasına rağmen ilk defa bir ilçe belediyesi binalarla yüzleşmeyi göze aldı.” dedi.

ŞAHİN “Nilüfer ilçesinde acilen müdahale edilmesi gereken binaların belirlendiğini, Akademik odalar olarak Nilüfer Belediyesinde yapılan yanlışları da gündeme getirdiklerini, yanlışı olduğunu düşündüğümüz konulara itiraz ettiğimizi, kabul edilmeyen itirazlarımızı yargıya taşıdığımızı da belirtmek isteriz” dedi.

“BAŞBAKAN ERDOĞAN YILDIRIM KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİNDE REVİZYON İSTEDİ…”

Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi ile ilgili yasa ile de hükümetin yapılarla yüzleşmeyi göze aldığına dikkat çeken Necati Şahin, yasayı önemsediklerini belirterek, “Kentsel dönüşümün amacı binaları depreme dayanıklı hale getirmek olmalı. Maalesef yasadaki boşluklar kullanılarak Bursa ovasında yeni imar alanları açılmaya çalışılıyor.” diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Yıldırım’daki Mevlana Mahallesi’nden kentsel dönüşümün startını verdiği gün yaptığı konuşmayı önemli bulduklarını söyleyen Necati Şahin, “Başbakan Erdoğan, rantlar yaratılmasın, fazla kat yapılmasın, yoğunluk arttırılmasın diyerek bizim düşüncelerimize tercüman oldu. Biz konuşsaydık aynı şeyleri söylerdik. Yerel yönetimler bu yasanın alt yapısını iyi oluşturmamaktadırlar. Başbakanımız da bu projenin yanlış olduğunu biliyor. Temel attı; ama projede revizyon istedi” şeklinde konuştu.

“YEREL SEÇİMLERİ BİR ŞANS OLARAK GÖRMEK İSTİYORUZ…”

İMO Bursa Şubesi olarak kent için yapılacak yanlışların önüne geçmeyi amaç edindiklerini dile getiren Necati Şahin, “Akademik odaların her şeye karşı olduğu gibi doğru olmayan bir algı mevcut. Biz sadece yanlışların karşısındayız” dedi. Yerel seçimler konusuna da değinen Necati Şahin, “Yerel seçimleri bir şans olarak görmek istiyoruz. Seçimlerin kente vizyon katmasını diliyoruz. Doğanbey, Türkiye’de en kötü kentsel dönüşüme örnek oldu. Akçağlayan projesinde Uludağ’ın etekleri betonlaştırıldı. Gürsu Dışkaya da doğa harikaları, arkeolojik sit alanları yok edildi, binlerce çam ağaçları kesildi. Bu yanlışlara karşı muhalefet partilerinin de gereken önemi göstermesi gerekiyor” diye konuştu.

Son olarak TMMOB Yasası’na değinen Necati Şahin, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Biz TMMOB ile ilgili çıkarılacak yasaların geriye doğru değil ileri doğru gitmesini istiyoruz.  Yasaların yerelde Akademik Odaların daha da güçlenerek çıkmasını amaçlamalıdır. Çok daha ileri gitmesi gereken mühendisler, mimarlar ve şehir plancıları, yasal olarak iyi durumda değiller. Bu açıdan doğru bir TMMOB yasası büyük önem arz etmektedir” dedi.

 

   

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa