Monday, Sep. 25, 2017

GÜRSU BELEDİYE BAŞKANI ORHAN ÖZCÜ’DEN İMO’YA ZİYARET

31 Ocak 2009

|

Yer:

GÜRSU BELEDİYE BAŞKANI ORHAN ÖZCÜ’DEN İMO’YA ZİYARET

GÜRSU BELEDİYE BAŞKANI ORHAN ÖZCÜ’DEN İMO’YA ZİYARET

BURSA- Gürsu Belediye Başkanı Orhan Özcü, İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi’ni ziyaret etti. AK Parti Gürsu İlçe Başkanı İbrahim Arslan’ın da hazır bulunduğu ziyarette konuşan Özcü, kentle ilgili projeler geliştirirken akademik odaların ve sivil toplum örgütlerinin görüşlerini almanın kendileri açısından oldukça önemli olduğunu söyledi.

Göreve geldiklerinde Gürsu nüfusunun 20 bin olduğunu belirten Özcü, adrese dayalı nüfus sayımında son açıklanan sonuçlara göre Gürsu’da 55 bin kişinin yaşadığını dile getirdi. Özcü, gelecek 10 yıl içerisinde Gürsu’nun nüfus olarak İnegöl’ü geçeceğini savundu. Belediyeye toplu konut başvurularının 70 bine ulaştığının altını çizen Özcü, “Toplu konut projemiz hayata geçerse Gürsu Ovası’nı tarımsal alandan mahrum etmemiş olacağız” dedi.

Belediye başkanlarının asli görevlerinin, belediye görevlerini yapmak olduğunu hatırlatan İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin ise, ”Belediye başkanlarını seçerken yaptıkları ya da yapacakları hizmetlere bakılarak seçmek gerekiyor. Başkanların bir diğer önemli görevi ise, kendilerine oy vermeyenlerin takdirlerini kazanmaktır” diye konuştu.

KAÇAK YAPILAŞMANIN TEMELİ PSİKOLOJİK

Kaçak yapılaşmanın nedeninin ihtiyacın ötesinde psikolojik bir nedene dayandığını vurgulayan Şahin, “Yapılan araştırmalarda, kaçak yapılaşmayı önemli bir oranda kendine ait evi olanlar yapıyor. Bunu önlemenin yolu şehrin tüm dinamiklerinin kararlı tutum sergilemeleridir. Eğer bu duruş gösterilirse göreceksiniz kaçak yapılaşma Bursa’da bıçak gibi kesilecektir” diye konuştu.

Kaçak yapılaşmayı görmezden gelenlerin veya destek verenlerin 1999 Depremi’ni unutmaması gerektiğini ifade eden Şahin, “ Elli bin canın bedeli hiçbir şeyle ödenemez. Yerel amirlerin ve vatandaşların bunu dikkate alması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Şahin, ayrıca ilçe belediyelerinde toplu konutlar ile ilgili alınan kararların Bursa’ya etkileri, özellikle ulaşım konusunun iyi etüt edilmesi ve fizibilite çalışmalarının mutlaka yapılması gerektiğini ifade etti. Belediye ve meslek kuruluşları arsındaki diyalogların seçim döneminden sonra da devam etmesinin önemine değinen Şahin sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizler yerel yönetimlerin ücretsiz danışmanı olmaya her zaman hazırız. Yeter ki belediye başkanlarımız seçildikten sonra bizlere kapılarını kapatmasınlar”

Belediye meclislerinde inşaat mühendislerinin olmasının belediyeye güç katacağına vurgu yapan Şahin, belediyelerin teknik kadrolarının güçlü olmasının belediye başkanlarının işini kolaylaştıracağını da sözlerine ekledi.

 

 

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa