Wednesday, Oct. 18, 2017

GEMLİK’TEKİ BİNALARIN DEPREM RİSKİ İNCELENECEK

17 Ağustos 2009

|

Yer:

GEMLİK’TEKİ BİNALARIN DEPREM RİSKİ İNCELENECEK

GEMLİK BELEDİYESİ İLE İMO ARASINDA DEPREM ENVANTERİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

BURSA- Gemlik Belediyesi, ilçede bulunan binaların depreme dayanıklılığını ölçmek için İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi ile Deprem Envanteri Protokolü imzaladı.

İlçede 1999 depreminden önce yapılmış binaların dayanıklılığının kontrol edilmesi amacıyla imzalanan protokolde, Gemlik Belediye Başkanı Fatih Mehmet Güler ve İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin hazır bulundu.

Gemlik’in zemin olarak zayıf bir yapısı olduğunu belirten Gemlik Belediye Başkanı Güler, protokolün büyük Marmara Depremi’nin 10. yıldönümünde imzalanmasının kendileri için ayrı bir önemi olduğunu söyledi. 10 yıldır ilçede çeşitli çalışmaların yapıldığını ancak hiçbir sonucun olmadığını aktaran Başkan Güler, “1999 yılında gerçekleşen Marmara Depremi’nden sonra bölgede yapılan binalar daha bilinçli ve güçlü. Ancak depremden önce yapılan binaların sağlamlığı hakkında kesin bir bilgimiz yok. Geçmişte konuyla ilgili birçok toplantı ve seminer yapıldı. Fakat konuyla ilgili ayrıntılı bir çalışma olmadı. Protokol sayesinde zayıf binalar tespit edilerek Gemlik Belediyesi olarak neler yapabileceğimizi, yani yol haritamızı çizeceğiz” dedi.

İMO BURSA ŞUBESİ BAŞKANI ŞAHİN, “DEPREME HAZIRLIKLI OLMALIYIZ”

Gemlik’te 1999 yılından önce yapılan binaların sağlamlığı konusunda aylardır çeşitli çalışmalar yaptıklarını söyleyen İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, deprem konusuna eğilmenin, bu konuda çalışmalar yapmanın yürek ve kararlılık işi olduğunu belirtti.

Daha önce Nilüfer, kısmen Yıldırım ve Güzelyalı Belediyeleri ile envanter protokolleri imzaladıklarını hatırlatan Başkan Şahin, “Depremde büyük kayıplar vermemize rağmen 10 yıldır çok az şey yapıldı. Ancak konuya bu güne kadar duyarsız kalınması, bundan sonra da duyarsız kalınacağı anlamına gelmiyor. Gemlik eski bir yerleşim yeri. 1999 yılından sonra mühendislik hizmetleri çok gelişti ve sağlam binalar inşa edildi. Fakat depremden önceki binaların ne durumda olduğunu bilmiyoruz. Bu konuyu yaptığımız protokol ile araştıracak ve gerekli raporu Gemlik Belediyesi’ne sunacağız” diye konuştu.

Yapılan bilimsel araştırmalara göre Marmara Bölgesi’nde 30 yıl içerisinde yeni bir depremin beklendiğini aktaran İMO Bursa Şubesi Başkanı Şahin, deprem ile yaşamaya alışılması gerektiğini vurguladı. Depremden korkmak yerine, binaların güçlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Şahin, Belediyelerin teknik odalar ile işbirliği yaparak mevcut binaları güçlendirme yoluna gitmeleri gerektiğini ifade etti. Gemlik Belediye Başkanı Fatih Mehmet Güler’e teşekkür eden Şahin, yapılacak çalışmanın diğer ilçe belediyelerinin de böyle çalışmaları vakit kaybetmeden yapması gerektiğini söyledi.

Şahir ayrıca, Osmangazi Belediyesi ve Bursa Ticaret ve Sanayi Bölgesi Yöneticileri ile de Deprem Envanter Protokolü imzalanacağını açıkladı.

İMO DEPREME DUYARLILIK YÜRÜYÜŞÜNE KATILDI

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi, 1999 Marmara Depremi’ni unutturmamak ve yetkililere biran önce önlem alınması gerektiğini hatırlatmak amacıyla düzenlenen ‘Depreme Duyarlılık Yürüyüşü’ne katıldı.

İMO Bursa Şubesi’nden yaklaşık 50 İnşaat Mühendisi’nin katıldığı yürüyüşte, açılan pankartlar ve atılan sloganlar ile insanlara depremin zararlarını bir kez daha hatırlattıklarını söyleyen İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, büyük depremin 10. yılında yapılması gereken çok fazla çalışmanın olduğunu belirtti. Özellikle Bursa’da kaçak ve çarpık yapılaşmaya göz yumulması nedeniyle olası bir depremde önemli kayıplar verilebileceğinin altını çizdi.

 

    

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa