Tuesday, Sep. 26, 2017

GEMLİK’E AKADEMİK UYARI

07 Mart 2012

|

Yer:

GEMLİK’E AKADEMİK UYARI

AKADEMİK ODALAR GEMLİK’İ MASAYA YATIRDI.

ŞAHİN ”TOKİ MODELİ YAPILAŞMAYA İZİN VERMEYİN”

ŞAHİN “GEMLİK’İ TAŞIYALIM MANTIĞI EKSİK BİR YAKLAŞIM”

Gemlik’teki deprem riski, akademik oda başkanlarının katıldığı panelde masaya yatırıldı.

Gemlik Belediyesi’nin deprem haftası nedeniyle düzenlediği “Gemlik ve Deprem Riski” panelinde bir araya gelen İnşaat Mühendisleri, Şehir Plancıları, Mimarlar, Jeoloji Mühendisleri ve Jeofizik Mühendisleri Odası Başkanları, Gemlik’te olası bir depreme karşı alınması gereken önlemleri anlattı.

Panelin açılış konuşmasını yapan Gemlik Belediye Başkan Vekili Refik Yılmaz, deprem haftası nedeniyle düzenledikleri panelle amaçlarının, deprem konusunda Gemliklileri bilinçlendirmek olduğunu kaydetti.

Panele konuşmacı olarak katılan İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Necati Şahin ise Gemlik’in deprem fay hattı üzerinde olduğunun altını çizerek kaçak ve çarpık yapılaşmaya izin verilmemesi gerektiğini söyledi.

Şahin: “Gerekli etütler yapıldıktan sonra her zeminde bina yapılabilir”

Gemlik’in taşınması gerektiği düşüncesinin doğru bir yaklaşım olmadığını söyleyen Necati Şahin, gerekli etütler yapılmadan böylesine önemli bir konuda karar verilmemesini istedi.          Şahin “ Eksik teknik bilgiler verip Gemlik’te yalnızca zemin faktörünü ön planda tutmak doğru bir yaklaşım değildir. Jeofizik, jeolojik ve geoteknik zemin etütleri gerçekleştirilip yeni yapılacak binalar bu çalışmalara göre yapılmalıdır. Gerekli tedbirler alındıktan sonra fay hatları ve tampon bölgelerinin dışında kalmak koşulu ile her zeminde inşaat yapılabilir. Gemlik merkezine ticaret alanlarının yapılması, konutların başka yerlere taşınması mühendisçe bir yaklaşım değildir. Ticari olan binalarda insanlarımız ikamet etmeyecek mi? Deprem sadece konut binalarını mı etkileyecek? Ticari binalara dokunmayacak mı?” diye konuştu.

Olası bir depremde Gemlik’teki en büyük riskin özellikle 1999 yılından önceki yapılarda deniz kumu kullanılması olduğunu söyleyen Şahin, bir diğer risk olarak da beton kalitesinin düşüklüğüne işaret etti.  Özellikle korozyon tehlikesine dikkat çeken Şahin, rutubetli zeminlerde izolasyon yapılmadığı takdirde rutubetin demiri bir kanser gibi kemirip binayı zayıf düşürdüğünü belirtti.

Şahin: “Bursa’ya özel kentsel dönüşüm yasası şart”

Kentsel dönüşüm konusuna da değinen Necati Şahin, “Bursa’ya özel kentsel dönüşüm yasasının bir an önce çıkarılması gerekiyor, Gemlik’te de bir envanter çalışması yapılmalı ve riskli olan yapılar muhakkak tespit edilerek acilen yıkılmalıdır.” diye konuştu. Kentsel dönüşüm konusunda Gemlik yöneticileri ve halkından özellikle TOKİ’ye izin vermemelerini isteyen Şahin, TOKİ’nin yaptığı konutların gerekli fizibilite çalışmalarından yoksun ve yapı denetim yasasına uymadığını belirterek, TOKİ’nin ev değil barınak yaptığını söyledi.

Necati Şahin, Bursa merkezde de durumun iç açıcı olmadığını söylerken Büyükşehir Belediyesi’nin uygulamalarını eleştirdi. Şahin ” Bursa’da kamu binaları, fay hatlarının üzerinde yükseliyor, güvenli yapı stoku açısından Bursa, Büyükşehirler arasında en riskli kentimiz durumunda”. Diye konuştu.

  

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa