Sunday, Oct. 22, 2017

ESNAFTAN İMO’YA ZİYARET

26 Haziran 2008

|

Yer:

ESNAFTAN İMO’YA ZİYARET

İMO BURSA ŞUBE BAŞKANI NECATİ ŞAHİN, ‘BTSO, TİCARET ERBABININ HAKLARINI KORUMA KONUSUNDA YETERSİZ’

Bursa- İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, BTSO’nun, esnafın ve ticaret yapan kesimin sıkıntılarını anlayamadığını söyledi.

Ticaretle uğraşan kesimin haklarını koruyamayan Sanayi ve Ticaret Odası’nın hantal bir yapı ile hareket ettiğini vurgulayan Şahin, “BTSO, ticaret ve sanayi olarak ikiye ayrılmalıdır. Ticaret erbabı BTSO’da aidiyet konusunda sıkıntılıdır. Esnaf, Ticaret ve Sanayi Odası’nı sadece bir faaliyet belgesi alma yeri olarak görmemelidir” şeklinde konuştu.

Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi Platformu yöneticileri, İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi’ni ziyaret ederek, kapalı çarşının tarihi ve kültürel dokusunun korunması için yardım istedi. 

Ziyaret sırasında önemli konulara değinen İMO Bursa Şube Başkanı Necati Şahin, Türkiye’de herkesin futbol ve inşaat konusunda mutlaka fikri olduğunu ifade ederek, inşaat mesleğinin tecrübe ve bilgi gerektiren bir iş olduğunu söyledi.

Platform kurucularının oluşturdukları plan ve isteklerin konunun doğrudan muhatabı olan kurumlar tarafından ele alınması gerektiğini belirten Şahin, “Sizlerin oluşturduğu platformu gerçekten önemsiyoruz. Çarşı, hepimiz için büyük öneme sahiptir. İsteklerinizde bize göre çok haklısınız. Plan ve projelerinizi incelemek için, meslek odası olarak her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.

KAPALI ÇARŞI ESNAFI MESLEK ODALARINDAN DESTEK BEKLİYOR

Çarşı esnafı, dernekleri ve yönetimlerinin katılımı sonucu oluşturulan Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi Platformu Başkan Yardımcısı Muhsin Özyıldırım, bölgedeki tarihi dokunun korunmasını ve artık Bursa halkının benimsediği alışveriş merkezi konumunun muhafaza edilmesi gerektiğini belirtti. Osmanlı Devleti’ne başkentlik yapmış Bursa şehrinde ticaretin ilk başladığı yerler olan kapalı çarşının, bu denli önemsiz görülmesi ve korumasız bırakılmasının önüne geçilmesinin gerektiğini söyleyen Özyıldırım, “Kapalı çarşı ve hanlar bölgesi, sadece esnafın ya da belediyelerin bölgeleri değildir. Çarşı bütün Bursa’nın ortak malıdır. Hiçkimse bu tarihi dokuyu kafasına göre kullanamaz. Bizler çarşımıza her zaman sahip çıkacağız” dedi.

Çarşının envanter çalışmalarının da yapılamamasından şikayet eden platform üyeleri, bu konuda İMO ile ortak bir çalışma yapmak istediklerini belirtti. Özellikle çarşı bölgesinin deprem envanteri konusunda büyük sıkıntılar yaşandığına dikkat çeken Özyıldırım, İnşaat Mühendisler Odası’nın kendilerine bu aşamada yardım etmesi konusunda ricada bulundu.

Platformun oluşturulmasındaki amacın, kapalı çarşıyı korumak ve kollamak olduğunu vurgulayan Özyıldırım, yapılacak herhangi bir müdahalede çarşının tarihi yapısının göz önünde bulundurulması gerektiğinin altını çizdi. Özyıldırım, çarşının kendilerine büyüklerinden yadigar kaldığını belirterek, “Çarşımızda yapılacak çalışmalar öncesinde bizlerden ve sizin gibi meslek odalarından görüş alınması gerektiğine inanıyoruz. Yöneticilerimiz bu konuda yeterli önemi göstermiyorlar” diye konuştu.

 

 

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa