Tuesday, Sep. 26, 2017

DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİ KENTLEŞME KONUSUNDA BRİFİNG ALDI

03 Ekim 2011

|

Yer:

DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİ KENTLEŞME KONUSUNDA BRİFİNG ALDI
  • DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİ KENTLEŞME KONUSUNDA BRİFİNG ALDI
  •  İMO BAŞKANI ŞAHİN: 21. YÜZYIL KENTLERİN ASRI OLACAKTIR.

BURSA-Dokuz Eylül Üniversitesi Şehir Bölge Planlama Bölümü son sınıf öğrencileri ve akademisyenleri, İnşaat Mühendisleri Odası’nın(İMO) ev sahipliğinde gerçekleştirdikleri toplantıda şehir ve bölge planlama konularında brifing aldı.

İzmir’den gelen 50 öğrenciye Bursa’nın yapısıyla ilgili bilgi veren İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, “Kentin planlamasının, gelişmeleri arkadan takip ediyor olması geri kalmışlığımızın bir göstergesidir” dedi.  Şahin, meslek yasalarının değişerek uzmanlık alanlarına ayrılması gerektiğini vurguladı.

Kentin yapılanması aşamasında karar mekanizmasındakilerin, düşünceye, argeye, planlamaya önem vermeleri gerektiğini, çünkü ; 21. yüzyıl kentlerin asrı olacağını söyleyen Şahin, öğrencilerin çok iyi eğitim almalarını ve lisansüstü eğitim yapmasını istedi.  İhtisaslaşma olmadan uzmanlaşmanın olamayacağına dikkat çeken Şahin, öğrencilere staj yapmalarını, toprağa, araziye dokunmalarını, işlerini severek yapmalarını önerdi.

‘İNOVASYON OLMADAN İLERLEME OLMAZ’

Ar-Ge, düşünme ve planlamanın önemine vurgu yapan Şahin, proje başarısı için Ar-Ge’ye zaman ayrılması gerektiğini belirtti. Bu nedenle öğrencilerin çok çalışmalarını isteyen Şahin, kontrollü büyümeye dikkat etmelerini, belirtti.

Geleceğin şehir plancılarına başarının sırlarını aktaran Şahin,  üretim ve fark yaratmanın önemine değindi.  Yenilikleri göz ardı etmemek gerektiğini anlatan Şahin, inovasyon olmadan ilerleme kaydedilemeyeceğinin altını çizdi.

İMO’nun ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda söz alan Mimarlar Odası Bursa Şubesi Başkanı Nizamettin Kaya da, Bursa’nın sanayi, turizm, tarih gibi birçok alanla ilişkili olduğunu bu durumun aynı zamanda çelişkileri de beraberinde getirdiğini söyledi. Sanayileşmeyle birlikte çarpık yapılaşmanın ortaya çıktığını anlatan Kaya, bu sorunun siyasetçiler ve ilgili odalarla bir araya gelerek çözülmesi gerektiğini belirtti.

Şehir planlama konusunda bilgi veren Şehir Plancıları Odası Bursa Şubesi Başkanı Füsun Uyanık ise şehrin planlanması konusunda sadece meclis kararlarının yeterli olamayacağını dile getirirken teknik bilgi olmadan alınan kararların kenti yanlış yapılanmaya götürdüğünü söyledi. Uyanık, bu konudaki kanunun değişmesi gerektiğinin altını çizdi.

 

 

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa