Tuesday, Sep. 26, 2017

DOÇ. DR. BEYHAN BAYHAN BURSA’YI UYARDI

21 Ocak 2015

|

Yer:

DOÇ. DR. BEYHAN BAYHAN BURSA’YI UYARDI

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Beyhan Bayhan, olası Marmara Depremi’nden Bursa’nın da ağır bir şekilde etkileneceğine dikkat çekerek, “Bursa’da, Harmancık, Keles, Büyükorhan ve Orhaneli ilçeleri dışındaki bölgelerde sıvılaşma ve yumuşak zemin problemi bulunuyor. Zeminde sıvılaşma riskinden dolayı sağlam görünen binalar da depremde zarar görebilir. Bu yüzden imar planlarında zemin yapısına çok dikkat edilmeli” dedi.

BTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Beyhan Bayhan, Bursa’nın deprem gerçeğine dikkat çekmek için  ‘Bursa’yı Etkileyen Tarihi Depremler ve Bursa’yı Bekleyen Deprem Tehlikesi’ konulu seminer düzenledi.  BTÜ Doğa Bilimleri, Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Osmangazi Yerleşkesi Seminer Salonu’nda gerçekleştirilen seminere, Osmangazi Belediye Başkan Yardımcısı Cem Kürşad Hasanoğlu, İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Basri Akyıldız, Yönetim Kurulu üyeleri Nurten Topaloğlu ve Alper Aydın’da katıldı.

Seminerde depremin nasıl oluştuğunu ve Türkiye’nin deprem gerçeğini anlatan BTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Beyhan Bayhan, Bursa’yı etkileyen tarihi depremleri aktardı. Kenti, en çok 1855 yılında gerçekleşen ve tarihe ‘Bursa Depremi’ olarak geçen depremin etkilediğini söyleyen Doç. Dr. Bayhan, depremin Yunanistan’a kadar etkili olduğunu kaydetti. Doç. Dr. Bayhan, nüfusun yüzde 4’ünün yaşamını yitirdiği bu depremde evlerin yıkılıp yandığını ve yumuşak zemine gömüldüğünü belirtti. Marmara Denizi’nde beklenen büyük depremden de bahseden Doç. Dr. Bayhan, tehlikenin kuzeyde değil Bursa’nın da içinde bulunduğu Güney Marmara’da olduğunu vurguladı. Bayhan, Marmara Denizi’nde yapılan araştırmalar sonucu oluşturulan sismik haritaya göre depremde modern binalarında hasar görmesinin beklendiğini kaydetti.

“ŞEHRİN GÜNEYİNDEN GEÇEN FAYDA ARAŞTIRMA YAPILMALI”

Bursa’nın yumuşak, sıvıya doygun ve yeraltı su seviyesi yüksek bir zemine sahip olduğunu dile getiren Doç. Dr. Beyhan Bayhan, kentin Sapanca, İzmit Körfezi, Marmara Deniz Havzası, İznik Gölü, Gemlik, Mudanya, Bursa’nın güneyinden geçen Uluabat- Manyas Gölleri ve Kuzey Ege’de geniş bir yelpazeye uygulanan fayların etkisi altında olduğuna dikkat çekti. Şehrin güneyinden geçen ve az aktif olarak bilinen fayda da araştırma yapılmasını öneren Bayhan, son durumunun belirlenmesi gerektiğini söyledi. Bursa ile ilgili MTA dışında fay çalışması yapan bir kuruluş bulunmadığını kaydeden öğretim üyesi Doç. Dr. Beyhan Bayhan, aktif faylar üzerinde farklı kurumların çalışma yapması gerektiğini ifade etti.

“HARMANCIK, KELES, BÜYÜKORHAN VE ORHANELİ DIŞINDAKİ ZEMİNLERDE SIVILAŞMA VAR”

Doç. Dr. Bayhan, depreme karşı Bursa’da önlem alınması gerektiğini belirterek, “Marmara Bölgesi’nde 2034 yılına kadar 7 şiddetinde veya daha büyük bir deprem gerçekleşme olasılığı yüzde 44. Bursa’da, Harmancık, Keles, Büyükorhan ve Orhaneli ilçeleri dışındaki bölgelerde sıvılaşma ve yumuşak zemin problemi bulunuyor. Bu da depremin şiddetini oldukça arttırıyor. Zeminde sıvılaşma riskinden dolayı depremde sağlam görünen binalar da zarar görebilir. Bu yüzden imar planlarında zemin yapısına çok dikkat edilmeli. Arazi sondajları, zemin etüt raporları tekniğe uygun yapılmalı ve sıkı bir şekilde denetlenmelidir. Zemine uygun temel tipi seçilmeli. Yüksek binalar için deprem şartnamesindeki genel ivme spektrumu yerine özel spektrumlar kullanılmalıdır. O bölge ve zemin için özel analizler yapılmalıdır. Bursa’da zemini iyileştirmemiz mümkün değil ama yapılarımızı sağlamlaştırmak mümkün” dedi.

“JAPONYA’DAKİ İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİNİN DEPREM BİLİNCİ BİZDE YOK”

Yumuşak zemine sahip olduğu için Bursa’nın uzak mesafelerdeki depremlerden de etkilendiğini vurgulayan Doç. Dr. Bayhan şunları söyledi:

“Şehrin içinden geçen faylarda meydana gelebilecek kırılmalarda yakın alan fay etkisi sonucu daha büyük hasarlar olabilir. Afet durumları için mutlaka planlamalarda boş alanlar bırakılmalı. Bu alanlar normal zamanlarda park olarak kullanılabilir. Deprem oluşması halinde hastaneler, ulaşım terminalleri, enerji nakil hatları ve tesisleri, barajlar incelenmeli. Gerekli görüldüğünde güçlendirilmeli. En önemlisi de halkı bilinçlendirmek ve eğitmek. Türkiye’de maalesef Japonya’daki bir ilköğretim öğrencisi kadar deprem bilinci yok”

“TASARIM, UYGULAMA VE DENETİMSİZLİK YAPILARI YIKIYOR”

Japonya, Kaliforniya, Tayvan’da yüzlerce metrelik binalar ayakta dururken Türkiye’de az katlı binaların dahi çöktüğünü ifade eden Doç. Dr. Bayhan, bunun nedenlerinin tasarımda, uygulamada yapılan yanlışlar veya usulsüzlükler ile denetim eksikliği olduğunu sözlerine ekledi.

btü seminer (1) btü seminer (2) btü seminer (3)

 

 

 

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa