Tuesday, Sep. 26, 2017

DEV HANGARLARA TÜRK MÜHENDİS DAMGASI

07 Haziran 2013

|

Yer:

DEV HANGARLARA TÜRK MÜHENDİS DAMGASI

Dubai’de Emirates Havayolları için gerçekleştirilen 555 koltuk kapasiteli Airbus A380’lerin bakımlarında kullanılmak üzere yapılan hangarlarının tasarım aşamasında bulunan Yüksek İnşaat Mühendisi İlker Yılmaz Türker, İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi’nde bir seminer verdi.

Türker, İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi tarafından gerçekleştirilen, Emirates New Engineering Centre Airbus A380 Uçakları Bakım – Onarım Hangarlarının Tasarımı, İmalat ve Montajı ile Samsun Ayvacık – Eynel Köprüsü Tasarımı, İmalat ve Montajı konulu seminerde katılımcılara, yüzde yüz Türk yapımı hangar hakkında bilgiler verdi. Tasarım, montaj ve imalatın yaklaşık iki yıl sürdüğünü söyleyen Türker, “Her biri 110 metre açıklığında, 1800 ton ağırlığında olan yedi hangar bulunuyor ve bu hangarlar dünyanın en büyük hangarları. Bu yapıların mühendislik tasarımından başlayıp yapımını da içeren tüm aşamaları tamamen Türk imzası taşıyor” diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK AÇIKLIKLI KEMER KÖPRÜSÜ

Türk mühendislerinin mesleki başarıları hakkında da konuşan Türker, 2009’da tamamen çelikten yapılan ve yine yüzde yüz Türk mühendis ve işçisinin ürünü olan Samsun Ayvacık- Eynel Köprüsüne de değindi. Türker sözlerine şöyle devam etti:

“Samsun’un Ayvacık ilçesinde bulunan Suat Uğurlu Baraj Gölü üzerine, 9 köy ve 10 bin nüfusun ulaşımını sağlayacak 9.3 milyon bedelli Türkiye’deki tek açıklıktaki en büyük kemer köprüsü yapıldı. Bu köprü olmadan önce, köyler ve ilçe merkezi arasındaki mesafe 35 kilometreydi. Köprüden sonra bu mesafe 216 metreye indi.” Türker, Köprünün Türk Yapısal Çelik Derneği tarafından özel ödüle değer görüldüğünü de belirtti.

İlker Yılmaz Türker son olarak, Türk mühendislerin gerek uluslararası arenada, gerekse yurtiçinde, yazılımdan tasarıma, imalattan montaja kadar her aşamada büyük projelerde yer almaya devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Seminerde konuşan İMO Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Yaşar Özbey ise yoğun kış dönemi boyunca üyelere yönelik pek çok seminer düzenlediklerini söyleyerek “Düzenlediğimiz seminerlerle meslektaşlarımızın kendilerini geliştirmesine yardımcı olmaktan dolayı mutluyuz. İMO Bursa Şubesi olarak önümüzdeki dönemde de üyelerimizin mesleki gelişimine katkıda bulunmayı sürdüreceğiz.” Diye konuştu.

 

   

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa