Sunday, Oct. 22, 2017

CHP’Lİ ADAYLAR, İMO’YU ZİYARET ETTİ

11 Mart 2009

|

Yer:

CHP’Lİ ADAYLAR, İMO’YU ZİYARET ETTİ

CHP’Lİ ADAYLAR, İMO’YU ZİYARET ETTİ…

ŞAHİN: “BESOB’UN KESTEL’DE YAPMAYI PLANLADIĞI ‘BÜYÜK SANAYİ SİTESİ’ İKİNCİ BUTTİM OLMASIN”

KALELİ: “KAÇAK YAPILAŞMAYI ÖNLEMEK İÇİN MOBESA SİSTEMİ KURACAĞIZ”

BURSA – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sena Kaleli, CHP Osmangazi Belediye Başkan Adayı Denizhan Sezgin, Bursa Milletvekili Kemal Demirel, CHP Bursa İl Başkanı Gürhan Akdoğan ve partililer ile birlikte İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi’ni ziyaret etti.

ŞAHİN: “BESOB İKİNCİ BUTTİM OLMASIN”

Kentin doğusunda Kestel’de yapılması planlanan 600 hektarlık alanda, Bursa ovasının kırkta biri büyüklüğünde, 7000 işyerini kapsayan ‘Büyük Sanayi Sitesi’ ile ilgili eleştirilerde bulunan İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, “BESOB Sitesi TOKİ’nin Bursa’ya dayatmasıdır. 1/100.000’lik planlar değiştirilmeye çalışılıyor. Şunu belirtmek isterizki su havzası ve tarım alanı üzerinde gerçekletirilmek istenen proje ile ikinci bir BUTTİM ortaya çıkacak. Bu yatırımın devleti israfa sürükleyeceğini, vatandaşın birikimlerinin heba olacağını düşünüyoruz” dedi. Projenin tüm Akademik Odalarca eleştirildiğini hatırlatan Şahin, “Bu işin şehircilik ve planma açısından ele alınması gerekir. Olayın yargıya intikal etmeden çözümlenmesini tüm Akademik Odalar gibi bizde bekliyoruz”şeklinde konuştu.

PROJELER HAVADA UÇUŞUYOR’

Seçim sürecinde tüm Belediye Başkan Adaylarını yakından takip ettiklerini ve özellikle Kaleli ile Sezgin’in demeçlerinde Akademik Odalarla ilgili yaklaşımlarını önemsediklerini söyleyen Başkan Şahin, “Yaklaşan yerel seçimler öncesinde Başkan Adayları tarafından projeler havada uçuşuyor. Emirsultan, Tabakhaneler Bölgesi, Doğanbey projesi, Nilüfer Vadisi ve Merinos Kongre ve Kültür Merkezi yapılırken bizlerin görüş ve önerileri alınmadan yapıldı. İMO olarak bizler fizibilitelikten, şeffaflıktan, diyalogdan ve makro planlamadan yanayız, planlama olmadan projelendirme olmaz” diye konuştu.

‘BURSA, 2020 PLANI UYGULANMIYOR’

CHP’li Belediye Başkan adaylarının kendilerini ziyaret eden donanımlı ekiplerden biri olduğunun altını çizen İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, yeni seçilecek belediye başkanlarından kaçak yapılaşmaya karşı önlem almaları gerektiğine dikkat çekti. Bursa’da tarihte görülmemiş bir kaçak yapılaşma hamlesinin yapıldığına vurgu yapan Başkan Şahin, “Bursa son 10 yılda çok ciddi ağır yaralar aldı. Bursa, 2020 planında turizm ve ticaret şehri olması planlanırken ne yazıkki halen sanayi bölgeleri yapılmaya devam ediliyor. Kaçak yapılaşma ile ilgili biz duyarlılığımızı her platformda gösteriyoruz, ancak belediye başkan adayları bu konuda suya sabuna dokunmuyorlar. Sizlerin kaçak yapılaşmaya karşı net bir tutum sergileyeceğinize inanıyorum. Bizce kaçak yapılaşmanın önüne geçilememesinin en büyük sebebi Belediye Başkanlarının iradeli bir tutum sergileyememelerinden kaynaklanıyor.” dedi.

KALELİ: “KAÇAK YAPILAŞMAYI ÖNLEMEK İÇİN MOBESA SİSTEMİ KURACAĞIZ”

CHP Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sena Kaleli, Bursa için planlamalar yapılmadan projeler üretmenin yarar sağlamayacağını söyledi. Kaleli, “Kaçak ve çarpık yapılaşma giderek artıyor. Eğer siz vatandaşa bu kadar yüksek harç bedelleri ödetirseniz kaçak yapılaşmanın önüne geçemezsiniz. Göreve geldiğimizde kaçak ve çarpık yapılşamayı önlemek için maliyeti ne olursa olsun MOBESA sistemi kuracağız. Bursa’nın gerçek ihtiyacı ne olduğu vatandaşa sorulmadan birşeyler yapılıyor. İnşaat sektörü TOKİ sayesinde devletleşti. Biz Bursa’nın geleceğini Akademik Odalarla birlikte planmak istiyoruz”şeklinde konuştu.

CHP Osmangazi Belediye Başkan Adayı Denizhan Sezgin, kaçak ve çarpık yapılaşmanın en fazla Osmangazi İlçe sınırları içerisinde olduğunu dile getirdi. Sezgin, “Planlama eksiklikleri ve bürokratik engellemeler nedeniyle vatandaşımızı kaçak yapılaşmaya yöneldi. Osmangazi’de sorunlar belli bunu çözmek için gereken herşeyi yapacağız”dedi.

 

   

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa