Wednesday, Oct. 18, 2017

CHP MİLLETVEKİLİ DEMİREL VE İL BAŞKANI AKDOĞAN, İMO BURSA ŞUBESİ’NDE DEPREM KONUSUNDA ÖNLEM ALMAYAN HÜKÜMETİ ELEŞTİRDİ

19 Eylül 2008

|

Yer:

CHP MİLLETVEKİLİ DEMİREL VE İL BAŞKANI AKDOĞAN, İMO BURSA ŞUBESİ’NDE DEPREM KONUSUNDA ÖNLEM ALMAYAN HÜKÜMETİ ELEŞTİRDİ

CHP BURSA MİLLETVEKİLİ KEMAL DEMİREL, “DEPREMDE BÜTÜN SORUMLULUK ÖNLEM ALMAYAN YETKİLİLERİN”

BURSA- CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel ve İl Başkanı Gürhan Akdoğan, CHP olarak verdikleri deprem politikaları hakkında araştırma önergelerine hükümetten gelen yanıtlar hakkında, İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Necati Şahin ile ortak bir basın toplantısı düzenledi.

CHP Milletvekili Demirel, meclise depremi önlemek amacıyla yapılan icraatların açıklanması amacıyla araştırma önergesi verdiğini söyledi. Meclis açılır açılmaz verdiği araştırma önergesinin gündeme geleceğini, komisyonların kurulacağını ve deprem konusunu araştıracaklarını belirten Demirel, “Bursa’da 1. deprem kuşağında yer alan bir ilimiz. O açıdan depremde olabilecek zararlar ve şimdiye kadar alınan önlemler hakkında detaylı çalışmaların yapılması için verdiğimiz soru önergesi hakkında bir komisyon kurulmasını istedik. Bursa’da olduğu gibi Türkiye’de de bu konu taranacak” dedi.

Depremlerin sadece yıldönümlerinde hatırlandığını söyleyen Demirel, sonrasında hiçbirşey olmamış gibi davranıldığına dikkat çekti. Deprem ve sonrasında yapılanlar hakkında bilgi edinme hakkına sahip olduklarını hatırlatan Demirel, “Bursa’da yaşayanlar, deprem konusunda kent yöneticilerinin ne gibi önlemler aldıklarını hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Bu konuyla ilgili hangi çalışmaların yapıldığını bilmek istiyoruz. Ne yazık ki bu noktada bize yol göstermesi gerekenler, kentimizin yöneticileridir. Ancak kendilerinin en ufak bir çalışması bulunmamaktadır” diye konuştu. Bakanlığa, deprem hakkında yapılan çalışmaların cevaplanması için soru önergesi yolladığını söyleyen Demirel, kendisine verilen cevapların gerçeği yansıtmadığını, depremle mücadele ve binaların güçlendirilmesi konusunda tek bir icraatın bile yapılmadığının altını çizdi.

Demirel gerekli çalışmaların yapılmadığını vurgulayarak, hükümetin ve yerel yöneticilerin alınması gereken önlemleri zamanında alması gerektiğini, aksi taktirde meydana gelecek bir depremde bütün sorumluluğun, önlem almayan yetkililer olacağını vurguladı. Demirel ayrıca, deprem konusunda yapılacak çalışmalarda ilgili meslek kuruluşlarının görüşlerinin mutlaka alınması gerektiğini ifade etti.

CHP İL BAŞKANI GÜRHAN AKDOĞAN, ‘HÜKÜMET DEPREM KONUSUNDA CİDDİYETSİZ DAVRANIYOR’

Hükümetin Bakanlığı’nın bile deprem konusunda hiçbir çalışma yapmadığını, aksine verilen soru önergelerini bile ciddiyetle cevaplamadığını söyledi. Hükümetin deprem konusunda her türlü çalışmayı yapmak zorunda olduğunun altını çizen Akdoğan, Bursa’daki meslek örgütleri ile sıkı ilişkiler içerisinde olduklarını belirtti. Akdoğan, “CHP Bursa İl Başkanlığı, geçmişte olduğun gibi teknik konularda ilgili meslek odalarının görüşlerini almaya devam etti. Bundan sonra da edecektir. Konuyu hassasiyetle takip ediyoruz. İnşallah gerekli önlemler alınır ve olası bir deprem bizi büyük üzüntülere sürüklemez” diye konuştu.

İMO BURSA ŞUBESİ BAŞKANI NECATİ ŞAHİN, ‘DEVLETİN DEPREMLE MÜCADELE POLİTİKASI YOK’

Kounuya duyarlılık gösterdikleri için Milletvekili Demirel’e teşekkür eden Şahin, depremle mücadelenin devlet politikası haline gelmesi gerektiğini söyledi. Ülke topraklarının büyük bir kısmının deprem riski altında bulunduğuna dikkat çeken Şahin, “Böyle bir tablo olmasına rağmen, 1998 yılından bu tarihe kadar deprem konusunda yapılan çalışmalar yok denecek kadar az. Oluşturulan deprem şurası şimdilerde çalışmıyor bile. Depremle mücadele konusunda maalesef devletimizin hiçbir politikası yok” şeklinde konuştu

Meslek odası olarak depremle mücadele konusunda ellerinden gelen her türlü gayreti gösterdiklerini vurgulayan Şahin, kendi güçleri ile bu uğraşı vermenin çok zor olduğunu, depremle mücadelenin devlet politikası olması gerektiğinin altını çizdi. Deprem envanteri çalışmasının çok önemli olduğunu da söyleyen Şahin, “Yapılması gereken Türkiye’nin deprem envanterinin çıkarılması ve çalışmaların bu doğrultuda yapılmasıdır” dedi.

Depremi zararlı hale getirenin insanlar olduğunu vurgulayan Şahin şöyle konuştu: “Yapılan hesaplar sonucunda, bugün Marmara Bölgesi’nde meydana gelecek bir depremin Türkiye’ye faturası 100 milyar dolardır. Halbuki tüm Türkiye’de binaların güçlendirilmesi için 10 milyar dolar harcanması yeterli olacaktır. Binlerce vatandaşımızın hayati tehlikesi söz konusu. Vatandaşın insiyatifine bırakmadan ancak devlet politikası ile bu sorunu çözmek mümkündür.”

BURSA’NIN YÜZDE 70’İ KAÇAK YAPI

Şahin ayrıca, depremi tehlikeli hale getiren en önemli unsurlardan birinin kaçak yapılaşma olduğunu söyleyerek, “Kaçak yapılaşma, Bursa’da yerel yönetimlerin zaafı haline gelmiştir. 2003 ile 2004 yılı arasında Bursa’da kaçak yapılaşma 20 misli artmıştır. Bu bize Belediye Başkanlarımızın iradesini gösteriyor. Çevre illerde kaçak yapılaşma yok. Özellikle Yıldırım bölgesinde kaçak yapılaşma artık durdurulamaz boyutlara geldi” şeklinde konuştu.

Kaçak yapılaşma konusunda belediyelere birçok kez uyarılarda bulunduklarını söyleyen Şahin, hazırladıkları dosyaları kent yöneticilerine sunduklarını ancak olumlu bir geri dönüşün bulunmadığını kaydetti. Şahin, siyasi partileri, kaçak yapılaşmaya prim vermemeye çağırdı.

 

 

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa