Tuesday, Sep. 26, 2017

CHP BURSA MİLLETVEKİLİ DOÇ.DR. AYKAN ERDEMİR’ DEN, İMO BURSA ŞUBESİ’NE TEBRİK ZİYARETİ.

22 Mart 2012

|

Yer:

CHP BURSA MİLLETVEKİLİ DOÇ.DR. AYKAN ERDEMİR’ DEN, İMO BURSA ŞUBESİ’NE TEBRİK ZİYARETİ.

CHP BURSA MİLLETVEKİLİ DOÇ.DR. AYKAN ERDEMİR: “DOĞANBEY’İN SİLUETİNİN DÜZELTİLMESİ HEDEFLENMELİDİR.”

İMO BURSA ŞUBE BAŞKANI NECATİ ŞAHİN: “DOĞANBEY, KENTSEL DÖNÜŞÜMDE EN KÖTÜ ÖRNEK OLARAK TARİHE GEÇECEKTİR”.

CHP Bursa Milletvekili Doç. Dr. Aykan Erdemir, geçtiğimiz günlerde yeniden göreve seçilen İMO Bursa Şube Başkanı Necati Şahin ve yeni yönetim kurulunu ziyaret etti. Ziyarette Doğanbey Kentsel Dönüşüm’ ü hakkında bilgi alan Erdemir, “Doğanbey’ in siluetinin düzeltilmesinin hedef olarak seçilmesi gerekir.” dedi. Ziyarette konuşan İMO Bursa Şube Başkanı Necati Şahin ise “Bursalılara doğrular söylenmemiştir, yanlışlar kamuoyundan saklanmıştır. Ama bugün mızrağın çuvala sığmadığını herkes görmektedir.” diye konuştu.

CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir, üyelerinin desteğini alarak yeniden başkanlığa seçilen İMO Bursa Şube Başkanı Necati Şahin ve yönetim kuruluna tebrik ziyaretinde bulundu. Odanın yaptığı çalışmaları yakından takip ettiğini söyleyen Erdemir, özellikle Doğanbey Kentsel Dönüşümü konusunda yapılan açıklamaları ilgiyle izlediğini belirtti. Bölgede gerçekleştirilen dönüşüm çalışmalarından duyduğu rahatsızlığı dile getiren CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir, “Doğanbey, Bursa’ya yakışmayan son derece kötü bir kentsel dönüşüm örneği, bütün partilerin milletvekilleri, belediye başkanları gelsin orada hep birlikte Doğanbey’ in siluetini nasıl düzeltebileceğimizin çalışmasını yapalım ve Bursa’yı bu kötü örnekten kurtaralım” diye konuştu.

Doğanbey Kentsel Dönüşüm Projesi’nin başlangıç aşamasında, herkesin yanlış bilgilendirildiğini anlatan İMO Bursa Şube Başkanı Necati Şahin ise akademik odalara gösterilen projelerle, uygulamaya geçirilen projelerin farklı olduğunu belirtti. Şahin, “Doğanbey ’de hektar başına 80 ile 100 kişinin yaşaması düşünülürken, değiştirilen plan dahilinde bu sayı 800’e çıkarıldı. Bu konu planlanırken başta İnşaat Mühendisleri Odası ve Şehir Plancıları Odası olmak üzere pek çok oda, yöneticilerin verdiği bilgilere, vaziyet planlarına ve görsellere inandı. Ancak maalesef yanıltıldık, çünkü bize verilen vaziyet planı ve görsellerde gördüklerimiz, gerçekten şehircilik harikasıydı. Sonrasında ise şu anda karşı karşıya olduğumuz ucube gerçekleşti. Bugün mızrağın çuvala sığmadığını herkes görmektedir, Bursa’nın göbeğinde, kentin hiçbir standardına uymayan ve tarihi dokusuyla da uyuşmayan bu yapılara müdahale edilmesi gerekir. Devletin bunu yapacak gücü var, bu şekliyle Bursa’ya yazık oluyor.” diye konuştu.

Afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi kanun tasarısı hakkında da bilgi veren Necati Şahin, yasa hakkında oda olarak görüş ve önerilerini, ilgili yerlere ilettiklerini söylerken, yeni yasanın, TOKİ mantığının dışında, yerelleşmeye ve vatandaşın inisiyatifine önem verdiğini söyledi. Şahin “ İlk kez bir hükümet, yapılarla yüzleşmeyi göze aldı, 18 milyon yapı stoğunun yarısında ciddi sıkıntı var. Öncelikle bir yapı envanteri çıkarılmalı, sonrasında ise dönüşüm yapılacak yerin dinamiklerinin, sosyolojik, kültürel, demografik yapısının ve kendine has mimarisinin ön planda tutulması gerekir. Kentin siluetini bozmaması, ulaşım akslarının ve sosyal donatı alanlarının düşünülmüş olması gerekir.  Eğer kentsel dönüşüm gerçekleştirilecekse kent kimliğine değer katmalıdır” diye konuştu.

 

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa