Wednesday, Oct. 18, 2017

BURSARAY’DA KAPASİTE KULLANIMI DÜŞÜŞTE

24 Mayıs 2010

|

Yer:

BURSARAY’DA KAPASİTE KULLANIMI DÜŞÜŞTE

BURSARAY’DA KAPASİTE KULLANIMI DÜŞÜŞTE

İMO BURSA ŞUBE BAŞKANI NECATİ ŞAHİN: “BURSARAY, 178 MİLYON YOLCU, DİĞER BİR İFADEYLE 135.000.000 TL GELİR KAYBINA UĞRAMIŞTIR.”

İMO Bursa Şube Başkanı Necati Şahin, Bursaray’da kapasite kullanımının her geçen yıl düştüğünü belirterek, Bursa’da ulaşımda karmaşa anlayışının egemen olduğunu söyledi.

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Necati Şahin, Bursa Düşünce Kulübü’nun konuğu olarak Ördekli Kültür Merkezi’nde ‘Türkiye’de Ulaşım Politikaları ve Bursa’ adlı konferans verdi.

Bursa’da hala en önemli sorunun ulaşım olduğuna işaret eden Şahin, hafif raylı sistemin öteki ulaşım araçlarıyla birlikte entegre olarak kullanılamadığını söyledi. Kent içinde faaliyet gösteren dolmuşların hafif raylı sistemle rekabet içerisinde olduğunu belirten Şahin, şunları söyledi:

“Bugün dünya da ulaşım sistemi şehir içlerinde hafif raylı sistem veya metroya entegre otobüs ve taksidir. Türkiye’de nüfus oranına göre en uzun hafif raylı sistem Bursa’da, fakat en az kapasite kullanımı da Bursa’da. Çünkü raylı sistemi entegre olarak kullanamıyoruz. Santral Garaj’dan Heykel’e giden, Çekirge’den Setbaşı’na giden dolmuş taksilerimiz var. Aynı zamanda minibüsler ve çeşitli büyüklüklerde çoğu standart dışı otobüsler ile çevreye ciddi zararlar veren yaşlı servis otobüsleri var. Bu ulaşım araçlarımız kesinlikle birbirine entegre değil tam aksine Bursa’nın omurgası olan hafif raylı sisteme rekabet unsuru olarak çalışıyorlar.”

Hafif raylı sistemde büyük yanlışlıklar yapıldığını ifade eden Şahin, Bursaray’ın kapasite kullanımının her yıl aşağıya doğru düştüğünün altını çizdi. Necati Şahin, “Dünyanın hiçbir yerinde aktarma istasyonu olmadan hafif raylı sistem olmaz. Aktarma istasyonu mutlaka düşünülmeli ve yapılmalıdır.  2002 yılında yüzde 76 olan Bursaray’ın kapasite kullanımı 2009 yılında yüzde 45’lere düştü. Bursaray, 2002 yılından beri 178 Milyon yolculuk diğer bir ifade ile 135 Milyon TL gelir kaybına uğramıştır” diye konuştu.

ULAŞIMIN GELECEĞİ HIZLI TREN

21. yüzyılın ulaşım aracının hızlı tren olduğunu kaydeden Şahin, yüksek hızlı trenlerin hem karayollarından hem de havayollarından yolcu çekebileceğini belirtti.  Şahin, “Yapılması önerilen İstanbul-Bursa-İzmir Hızlı Tren Hattı’nın uzunluğu500 Kmdolayında olup, İstanbul’dan İzmir’e erişim süresi 3 saatten kısa olacaktır. Halen ihale ilanında olan İstanbul-İzmir Otoyolu projesi kapsamında yapılacak olan, İzmit Körfez Köprüsü üzerindeki demiryolu hattı, yapılan zeyilname ile kaldırılmıştır. İzmit Körfez Köprüsü üzerine demiryolu hattı yapılmaması durumunda; İstanbul-İzmir Hızlı Tren Hattının yapılması imkansız hale gelecektir. Bu nedenledir ki, Bursa’yı da yakından ilgilendiren bu kararın tekrar gözden geçirilmesi ülkemiz için fevkalade önemlidir” dedi.

 

    

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa