Tuesday, Sep. 19, 2017

BURSA’NIN ULAŞIMI MERCEK ALTINA ALINIYOR

17 Ocak 2009

|

Yer:

BURSA’NIN ULAŞIMI MERCEK ALTINA ALINIYOR

SAKER, ULAŞIM SORUNUNUN ÇÖZÜLMESİ İÇİNİ ‘SLOW CİTİES’ MODELİNİ ÖNERDİ…

BURSA – İnşaat Mühendisleri Odası tarafından düzenlenecek, Bursa’nın ulaşım sorunlarının tartışılacağı panel öncesinde bir toplantı yapan oda yönetim kurulu ve ulaşım komitesi, Büyükşehir Belediye Eski Başkanı ve Yüksek İnşaat Mühendisi Erdem Saker ile bir araya gelerek, kentin ulaşım sorunlarını masaya yatırdı.

İMO Bursa Şubesi’nin düzenleyeceği, Bursa’nın ulaşım konusundaki eksiklerinin ve yapılması gerekenlerin konuşulacağı panel öncesinde İnşaat Mühendisleri ile bir araya gelen Erdem Saker Bursa’nın ulaşım konusundaki sıkıntılarını tartıştı.

Erdem Saker, toplantıda yaptığı konuşmada ulaşımda yapılan yanlış uygulamalarla Bursa’nın geleceğine hançer vurulduğunu söyledi. Özellikle Kent Meydanı’nın yapılması ile hafif raylı sistem ulaşım merkezi ve transfer istasyonlarının yapılmasının önünün kesildiğini söyleyen Saker, yapılan bu hareketle kentin geleceğinin ipotek altına alındığını dile getirdi.

Yapılan fizibilite çalışmaları sonucu Bursa’nın ana ulaşım sisteminin hafif raylı sistem olarak belirlendiğini kaydeden Saker, diğer ulaşım kriterlerinin de buna göre dizayn edilmesinin önemine değindi.

Özellikle Atatürk Caddesi’ndeki sıkıntının giderilmesi için ‘Slow Cities’ yani yavaş şehir modelinin uygulanması gerektiğini söyleyen Erdem Saker, “Yurt dışına baktığımız zaman şehirlerde ulaşımı kolaylaştıracak projeler bulunmaktadır. Mesela yavaş şehir modeli de bunlardan biridir. Bu modelde araçlar şehir merkezine girme ihtiyacı duymuyor. Şehrin girişinde yapılan otoparklarda aracını bırakıp toplu taşıma araçları ile merkeze giriyor. Bizde ise en uygun olan toplu taşıma aracı hafif raylı sistemin önü kesildi. Kent Meydanı’nın yapılması ile kuzey hattı aktarma istasyonunun önü kapatılmış oldu. Bu Bursa için önemli bir sorun demektir” diye konuştu.

Kentte bisiklet alışkanlığının kazandırılması için eğitimlerin yapılması gerektiğini söyleyen Saker, “Yurt dışında belediye başkanları bile işlerine bisikletle gidip geliyor. Yollarda özel olarak ayrılmış bisiklet yolları var. Bizde Nilüfer bu uygulamayı Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’nda yapıldı. Mesela öğrenciler ilkokuldan itibaren bisiklet eğitimi alsın ve bisiklet kullanımı yaygınlaştırılsın. O zaman hem şehirdeki trafik azalmış olur, hem de yayalar için ayrılan alanlar artmış olur” dedi.

İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, yaklaşan yerel seçimler öncesi belediye başkan adaylarının da davetli olacağı, Şubat ayı içerisinde Erdem Saker’in yöneteceği bir panel gerçekleştirileceğini dile getirdi. Panele konularında uzman kişilerin davet edileceğini anlatan Şahin, “Dr. İsmail Hakkı Acar, Prof. Dr. Güngör Evren, Mimarlar Odası Genel Başkanlarından Oktay Ekinci, Bursa Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Tacettin Kınay, İMO Bursa Şubesi Ulaşım Komitesi’nden H. Müjgan Elmas gerçekleştirilecek panelde birer sunum yapacak. Bu sayede Bursa’nın en önemli sorunu olan ulaşım konusunu masaya yatırmış olacağız. Amacımız gelecek dönemde Bursa’nın bu tür sorunları yaşamaması için ulaşım planı hazırlıklarına zemin hazırlamak ve çözüm bulmaktır.” dedi.

 

  

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa