Tuesday, Sep. 26, 2017

BURSA’NIN ÇATISI KAR VE LODOSA DAYANAMADI

18 Şubat 2015

|

Yer:

BURSA’NIN ÇATISI KAR VE LODOSA DAYANAMADI

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi Başkanı Basri Akyıldız, yoğun kar yağışı, şiddetli lodos ile birlikte çöken ve uçan çatılara karşı önlem alınması gerektiğini söyleyerek, yetkilileri ve vatandaşları uyardı. Başkan Akyıldız, bu tür olayların yaşanmaması için kaçak yapıların önüne geçilmesi gerektiğini belirterek, “Yapı kullanma izni almış binalarda da sonradan izinsiz olarak değişiklik yapılması engellenmeli ya da sıkı bir denetime tabi tutulmalı” dedi.

İMO Bursa Şubesi’ndeki basın açıklamasında konuşan Başkan Basri Akyıldız, kentte önce kar sonra da lodosun etkili olduğunu söyleyerek, yoğun kar yağışı ile pazaryeri, sebze hali ve fabrika gibi büyük yüzey alanına sahip yapıların çatılarında göçmeler meydana geldiğini kaydetti. Kar sonucu çöken çatıların gündemde fazla yer almamasına rağmen lodos ile yeniden kendini hatırlattığına dikkat çeken Basri Akyıldız, yaşanan doğal afet sonucunda beş kişinin yaşamını yitirdiğini, yüzün üzerinde yaralının bulunduğunu ve 20’den fazla vatandaşın zehirlendiğini hatırlattı. Yaşanan olumsuz görüntülerden ders çıkarılması gerektiğini belirten Basri Akyıldız, kar ve lodosun bir kez daha uyardığını ifade etti.

“KAR VE RÜZGAR YÜKÜ YÖNETMELİK DEĞERLERİNİ AŞABİLİYOR”

İMO Bursa Şube Başkanı Basri Akyıldız, bir daha aynı olumsuzlukları yaşanmaması için ise şu önerilerde bulundu:

“Türkiye’de genel olarak çatılar özellik arz etmediği sürece, çoğunlukla herhangi bir hesap yapılmadan, projelerde sadece birkaç detay sunularak geçiştiriliyor. Ancak yaşadığımız son olaylar, çatının önem derecesine ve büyüklüğüne bakılmaksızın mutlaka projelendirilmesi gerektiğini ortaya koydu. Çünkü kar ve rüzgar yükleri yerel koşullara bağlı olarak yönetmelik ve standartlarda verilen değerleri aşabiliyor. Özellikle büyük açıklıkların geçildiği çelik çatılar daha büyük riskler barındırıyor. Bunların mühendislik hesaplarında ve yapımında mutlaka daha fazla özen gösterilmeli, her aşamasında uzman ekiplerle çalışılması gerekir. Özellikle yüksek yapılardaki ve spor tesislerindeki, cam yüzeylerin ve cephe kaplamalarının mutlaka hesabı yapılmalı ve uzman ekipler tarafından montajı gerçekleştirilmeli. Yol kenarlarındaki reklam panolarının, totemlerin ve asılan tabelaların da mutlaka bir mühendislik hizmeti görmesi gerekiyor. Üretim ve prestij kaybına uğramamak için sanayicilerimiz mutlaka mühendislik hizmeti görmüş yapılarda faaliyet göstermeli. Bu tür yapılarda faaliyet göstermeyen sanayicilerimizin yapılarını acilen mühendislik denetiminden geçirmeleri gerekli. Kaçak yollarla inşa edilen, ruhsatsız hiçbir yapıya müsamaha gösterilmemeli. Yapı kullanma izni almış binalarda sonradan izinsiz olarak değişiklik yapılması engellenmeli ya da sıkı bir denetime tabi tutulmalı. Bu değişikliklerin önemli bir kısmının mühendislik hizmeti almamış çelik çatı, sundurma, ara kat gibi imalatlar olduğu göz önüne alındığında her türlü kaçak inşaatla mücadelenin önemi daha da artıyor.”

“PROJELERDE DENETİMLERİMİZİ ARTTIRACAĞIZ”

İMO Bursa Şubesi olarak üzerlerine düşen sorumluluğun farkında olduklarını dile getiren Akyıldız, “Mesleki denetimini yaptığımız projelerde denetimlerimizi daha da artırarak tüm çatılar için gerekli hesaplamaları ve imalat detaylarını isteyeceğiz. Farklı çatı tipleri ve yükleme durumları için gerekirse seminer düzenleyerek üyelerimizin bilgi birikimine katkıda bulunacağız” şeklinde konuştu.

“ÖNERİLERİMİZİ DİKKATE ALMALARINI BEKLİYORUZ”

Yerel yönetimlerden de proje ihalelerinde İMO denetimlerini şart koşmalarını beklediklerinin altını çizen Akyıldız şunları söyledi:

“Yerel yönetimlerin, yapıları denetlerken ve ruhsat verirken önerilerimizi dikkate almalarını bekliyoruz. İMO olarak gereken önlemler konusunda uyarılar yapmaya ve katkı koymaya devam edeceğiz. Konulara sadece teknik açıdan bakmayı ilke edinmiş tarafsız bir kurum olarak Bursa’da yapılması planlanan inşaatların her açıdan doğru olması ve mevcut yapı stoğunun iyileştirilmesi konularında göreve hazırız.”

KALKAN DUVARLARA DİKKAT

Basın açıklamasına katılan Uludağ Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adem Doğangün ise, kalkan duvar uygulamalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Doğangün, kalkan duvarların sadece depremlerde değil, şiddetli rüzgarlarda da büyük tehlike oluşturduğuna dikkat çekti. Kalkan duvarlar devrilmesi sonucu ölümlerin de yaşandığını söyleyen Prof. Dr. Doğangün, “Rüzgar girdiği yerden mutlaka bir çıkış yolu bulmak durumundadır. Ya çatıyı uçuracak ya da kalkan duvarları yıkacak. Bu tür duvarlara dikkat etmek ve yönetmeliğe uygun duvarları yapmak gerekiyor” dedi.

IMG_9927 IMG_9932 DSC_1056

 

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa