Tuesday, Sep. 19, 2017

BUMİAD’ DAN İMO’ YA TEBRİK ZİYARETİ

29 Mart 2012

|

Yer:

BUMİAD’ DAN İMO’ YA TEBRİK ZİYARETİ

BUMİAD VE İMO KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ KONUŞTU.

ÖZASLAN: “KENTSEL DÖNÜŞÜMDE AKADEMİK ODALARA DANIŞILMALI”

ŞAHİN: “ DOĞANBEY TÜRKİYE’YE İBRET OLDU”

Bursa Mühendis ve Mimar İşadamları Derneği  (BUMİAD), İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi’ni ziyaret etti.

BUMİAD yönetim kurulu üyelerinin de katıldığı ziyarette konuşan dernek başkanı İlker Özaslan, yeni dönemde İMO Bursa yönetimine başarılar diledi. Özaslan, odanın çalışmalarını yakından takip ettiklerini belirterek dernek olarak her türlü işbirliğine hazır olduklarını söyledi.

Akademik odaların Bursa için önemine değinen Özaslan, akademik odalara danışılmadığı zaman Doğanbey gibi yapılar ortaya çıkıyor dedi. Özaslan, ” Kentsel Dönüşüm çalışmalarında akademik odalardan yararlanılırsa Doğanbey örneğindeki gibi hatalarla karşılaşılmaz, tüm Bursa’yı ilgilendiren bu tarz konularda İnşaat Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası’na daha sık başvurulmalı”  diye konuştu.

“Dernek ve odalar ideolojik politikalardan uzak tutulmalı”

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Necati Şahin ise dernekleşmenin önemine dikkat çekerek kurulan dernek ve kurumları politik nedenlerle amaçlarından sapmadıkları sürece desteklediklerini söyledi. Şahin “Katılımcılık anlayışının yoğun olduğu gelişmiş ülkeler, sivil toplum kuruluşlarının da yoğun olduğu ülkelerdir. İdeolojik saplantılardan uzakta faaliyet gösteren bu tür kuruluşlarda sorunlar tartışılır, en önemlisi de çözümler üretilir. Meslek odalarının kuruluşu da aynı mantık çerçevesinde gerçekleşir. Ancak ortak paydası meslek olan bir yeri ideolojik politikalara sokarsanız doğrularla yanlışlar birbirine karışır.” dedi.

“Doğanbey ibret alınması gereken bir örnek”

Oda çalışmaları hakkında da bilgi veren Necati Şahin, “Kentsel dönüşüm ile ilgili oda olarak ciddi çalışmalar yaptık, üniversitelerle ve diğer odalarla işbirliği içinde bulunduk. Kentsel dönüşüm yasası çok kapsamlı bir yasa değil, bu yüzden bir çatı yasa çıkması gerektiğini ve kentin bir bütün olarak ele alınması gerektiğini söyledik. Planlama, altyapı ve ulaşım akslarının düzenlenmesinden sonra kentsel dönüşümün kent kimliğine ve mimarisine uygun olarak yapılması konusunda kapsamlı bir dosya hazırladık. Hazırladığımız bu dosyayı ilk olarak Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç’ a, sonrasında milletvekillerine, sonrasında ise müsteşar ve müsteşar yardımcılarına sunduk.” diye konuştu.

Kentsel Dönüşüm konusunda TOKİ’ nin miadının dolduğunu söyleyen Necati Şahin,         “ “TOKİ hiçbir yönetmeliğe uymadan sadece dört duvar yaparak adeta barınak inşa etti. Özellikle Doğanbey bölgesinde yapılan Kentsel Dönüşüm örneği, son derece kötü bir örnek olarak Türkiye’nin ibret alması gereken bir proje haline geldi”. dedi.

Yerel yönetimleri, yaptıkları çalışmalara bir türlü dahil edemediklerinden bahseden Şahin, yerel yöneticilerin hiçbir planlama yapmadan, hizmet etme yarışı içine girdiklerini belirterek Cumhuriyet Caddesi’nden İncirli bölgesine uzanan tramvayın, bu durumun en çarpıcı örneği olduğunu söyledi. Tramvayın toplu ulaşım aktörü olmadığı için Gökdere trafiğini tıkadığını ve ulaşım planlamasında yerinin bulunmadığını belirten Şahin, Büyükşehir Belediyesinin bu projesinin Cumhuriyet Caddesi dışındaki bölümlerini, İMO olarak mahkemeye verdiklerini hatırlattı.

Şahin, Bursa Belediyelerinin reklam harcamalarını da eleştirerek “Belediyelerin bütçesi Bursa’nın yararına kullanılmalıdır, kişilerin şahsi reklamlarına değil” dedi.

   

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa