Monday, Sep. 25, 2017

BTSO’DAKİ BİNALARIN DEPREM ENVANTERİ ÇIKARILACAK

18 Ağustos 2009

|

Yer:

BTSO’DAKİ BİNALARIN DEPREM ENVANTERİ ÇIKARILACAK

BTSO’NUN DEPREM RİSKİ ARAŞTIRILACAK

BURSA- Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü ile İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi arasında imzalanan ‘Deprem Envanteri Protokolü’ ile BTSO’da faaliyet gösteren firmaların depreme dayanıklılığı araştırılacak.

Yapılacak çalışma sayesinde Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan sanayi yapıları incelenerek, mercek altına alınacak. Çalışmanın çok faydalı olacağını söyleyen BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez, bütün firmaların bu incelemeye katılması gerektiğini belirtti. OSB içerisinde bulunan her firmanın Türk ekonomisini temsil ettiğini aktaran Başkan Celal Sönmez, taşıyıcı sistemlerinin incelenmesi ile binaların dayanıklılığının ortaya çıkarılacağını vurguladı. Celal Sönmez, “Bütün firmalarımızı bu çalışmanın içerisinde görmek istiyoruz. Firmalar öncelikle kendi sermayelerini, daha sonra da Türk ekonomisini korumak adına daha sağlam binalarda faaliyetlerine devam etmelidir. Deprem elbet bir gün olacak. Sağlam olmayan binalar ile depreme yakalanmayalım” dedi.

İMO BURSA ŞUBESİ BAŞKANI NECATİ ŞAHİN, “TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK BİR ÇALIŞMA”

İmzalanan protokolün bütün Türkiye’ye ve Türk ekonomisine örnek olabilecek nitelikte bir çalışma olduğunu söyleyen İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, depremin birkaç gün önce 14-16 ağustosta bile Gemlik’te 2,7 ve Çalı’da 3,5 büyüklüğünde sarsıntılarla kendini hatırlattığını vurguladı. Yıllardır depreme karşı önlem alınması konusunda uyarılar yaptıklarını anlatan Başkan Necati Şahin, bu konudaki duyarlılığın yeterli olmadığını, ancak depremin kendisini hatırlatmaya devam ettiğini ifade etti.

BTSO Yönetimi’nin yürekli bir davranış sergilediğini belirten Necati Şahin, daha önce de deprem envanteri konusunda çalışmalar yaptıklarını, fakat Organize Sanayi Bölgesi ile ilk kez böyle bir çalışma gerçekleştireceklerinin altını çizdi. Şahin, “Biz İnşaat Mühendisleri olarak taşın altına elimizi koyduk. İstiyoruz ki herkes bizim kadar deprem konusunda duyarlı olsun. Marmara depreminde yaklaşık 40 bin insanımızı kaybettik ve 15 milyar dolarlık ekonomik kaybımız ile yitirilen ekonomik değerler ve binalar da bunun yanına eklenince zararın ne kadar büyük olduğunu anlamak daha kolay olacaktır. 1999 Gölcük Depremi Marmara’nın kabuğunda 240 senede birikmesi gereken enerji ve stresi 45 saniyede Marmara’nın tabanına yükledi. Marmara bu yükü çok uzun süre taşıyamaz” diye konuştu.

MARMARA’DA 30 YIL İÇERİSİNDE MUHAKKAK BİR DEPREM OLACAK

Yapılan bilimsel araştırmalarda Marmara Bölgesi’nde 30 yıl içerisinde %70 ihtimalle 7,5 büyüklüğünde depremin beklendiğini açıklayan Necati Şahin, 1999 yılında meydana gelen depremin ardından sadece köprü ve viyadüklerde ciddi çalışmaların yapıldığını, ancak kamu binalarında depreme dayanıklılık araştırmalarının yetersiz kaldığını söyledi. Endüstriyel gücün Marmara Bölgesi’nde toplandığını hatırlatan Şahin, bu bölgede meydana gelebilecek bir deprem ile sanayi tesislerimizi kaybedebileceğimizi aktardı.

Şahin son olarak, deprem konusundaki sıkıntıların çözülebileceğini, ancak bunun için istemek, kararlı olmak ve azimle çalışmak gerektiğini ifade etti.

  

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa