Tuesday, Sep. 26, 2017

“BİZ SUSALIM AMA, DEPREM KONUŞUYOR”

24 Mayıs 2011

|

Yer:

“BİZ SUSALIM AMA, DEPREM KONUŞUYOR”
 İMO BURSA, SİMAV DEPREMİ GERÇEĞİNİ AÇIKLADI

 İMO BURSA ŞUBESİ BAŞKANI NECATİ ŞAHİN: “AFET İŞLERİ BAKANLIĞI KURULMALI”

 İNŞAAT MÜHENDİSLERİ, MARMARA DEPREMİNE DİKKAT ÇEKTİ

 BURSA – İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, kendilerinin defalarca söylemelerine rağmen herhangi bir önlem almayan yöneticilere seslenerek: “Bizler artık susalım. Çünkü uyarılarımız dikkate alınmıyor. Ancak deprem susmuyor. O kendisini hatırlatmaya devam ediyor” dedi.

İMO Bursa Şubesi ve Uludağ Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adem Doğangün, 19 Mayıs Perşembe gecesi Simav merkezli gerçekleşen deprem hakkında açıklamalarda bulundu. İMO Bursa Şubesi ve Uludağ Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü tarafından oluşturulan teknik heyetin bölgeye giderek incelemelerde bulunduğunu açıklayan İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, ilçede sağlam kalan konut sayısının sadece bin 23 olarak tespit edilmesinden ders çıkarılması gerektiğinin altını çizdi. Orta ölçekli bir depreme bile ne kadar hazırlıksız olunduğunun bir kez daha ispat edildiğini vurgulayan Şahin, bölgede 86 konutun tamamen yıkıldığını, 3 bin 373 konutun hasarlı oturulabilir olduğunu, 2 bin 208 konutun da hasarlı ve oturulamaz olduğunun tespit edildiğini açıkladı. 277 konutun da acilen boşaltılması gerektiğini kaydeden Şahin, Simav merkezde bin 686 konutun da oturulamaz duruma geldiğini belirtti.

DEPREM KENDİSİNİ HATIRLATMAYA DEVAM EDİYOR

Simav depremi ile bir kez daha gerçeklerin gün yüzüne çıktığına işaret eden Necati Şahin şöyle konuştu: “Deprem konusunda söyleyecek çok sözümüz var. Ancak dinleyenler yok. Deprem ise kendisini hatırlatmaya devam ediyor. Simav depreminde 2 vatandaşımız hayatını kaybetti. Bu tarz orta ölçekli depremlerde bile can kaybının yaşanması sözün bittiği yerdir. Deprem bizlere nereye bakmamız gerektiğini bir kez daha hatırlattı. Bakmamız gereken yer binalarımızdır. Fakat birileri bizleri fay hatlarına baktırıyor. Deprem magazinleri ile resmen uyutuluyoruz. İnsan hayatının bu kadar ucuz olmaması gerekiyor. 30 yıl içerisinde Marmara da bir depremin olacağı uzmanların görüşü. Bu tarihe kadar Marmara’da meydana gelecek deprem ülke için çok daha onarılamaz kayıplara neden olabilir.”

AFET İŞLERİ BAKANLIĞI KURULMALI

Seçim arifesinde olduklarını hatırlatan İMO Bursa Şubesi Başkanı Şahin, seçim mitinglerini ve liderlerin açıklamalarını takip ettiklerini ancak hiçbir siyasinin deprem ve afet konusunda en ufak bir açıklamada bulunmadığını vurguladı. Ülkeyi yönetmeye talip olanların bu önemli konuyu pas geçmemeleri gerektiğini ifade eden Şahin, önceliğin insan hayatı olması gerektiğini ve bu konuda da planlamaların biran evvel yapılması gerektiğini söyledi. Afet İşleri Bakanlığı’nın seçimlerin hemen ardından mutlaka kurulması gerektiğine işaret eden Şahin, olası bir Marmara depreminde yüz binlerle ifade edilebilecek can kaybının yanında maddi kaybın da 100 milyar doların üzerinde olacağını açıkladı. Bu rakamın ülke ekonomisine ciddi bir yük getireceğinin altını çizen Şahin, devletin her hafta 1 milyar dolar faiz ödeme kabiliyetine sahip olduğunu ve önceliklerin iyi tespit edilmesi gerektiğini, 15 haftalık faiz ile marmaranın kurtulabileceğini. Şahin, Marmara bölgesinde 100 milyar dolarlık hasarın yerine sadece 15 milyar dolarlık yatırım ile deprem felaketini minimize etmenin ve önlemenin mümkün olabileceğini belirtti.

ÖNLEM ALINMALI

Depremin hemen ardından İMO heyeti ile birlikte bölgeye giderek inceleme yaptıklarını söyleyen Uludağ Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı ve İMO Teknik Komite Başkanı Prof. Dr. Adem Doğangün ise yaptıkları incelemelerde hasarlı çok sayıda bina ile karşılaştıklarını kaydetti. Normal insanların algılamayacağı ancak teknik adamların baktığında hemen fark edebilecekleri çok ağır hasarların bulunduğunu ifade eden Doğangün, 1999 yılında meydana gelen depremin ardından vatandaşların binalarını kontrol ettirmek istediğini, zamanla bu hassasiyetin giderek kaybolduğunu ve bu konuda bir sistemin kurulamadığını belirtti. Depremin çok ciddi bir doğa olayı olduğunu aktaran Doğangün, gerekli önlemlerin vakit kaybetmeden alınması gerektiğinin altını çizdi.

Prof. Dr. Adem Doğangün daha sonra basın mensuplarına fotoğraflarla binalardaki hasarlar hakkında teknik açıklamalarda bulundu. Gerek uygulamalarda, gerekse malzeme kalitesinde ciddi eksiklikler olduğunu belirtti.

 

   

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa