Sunday, Oct. 22, 2017

BİN İNŞAAT MÜHENDİSİ İFTARDA BULUŞTU

11 Ağustos 2012

|

Yer:

BİN İNŞAAT MÜHENDİSİ İFTARDA BULUŞTU

BİN İNŞAAT MÜHENDİSİ İFTARDA BULUŞTU

İMO BURSA ŞUBE BAŞKANI ŞAHİN: 16 BÜYÜKŞEHİR İÇERİSİNDE 14-15. SIRALARDA GEZEN “BURSA BAŞINI İKİ ELİNİN ARASINA ALMALI”

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi, düzenlediği iftar yemeğinde üyeleriyle bir araya geldi. Yaklaşık bine yakın üyenin katıldığı iftar yemeğine Bursa Valisi Şahabettin Harput, CHP Bursa milletvekilleri Turhan Tayan ve İlhan Demiröz, akademik odaların başkan ve yöneticileri ile kamu kurum ve kuruluşları yöneticileri katıldı.

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi’nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği iftar yemeği bu yıl Crowne Plaza Otel’de gerçekleştirildi. Gecede konuşan İMO Bursa Şube Başkanı Necati Şahin, sözlerine birlik ve beraberliğin en fazla hissedildiği aylardan biri olan Ramazan ayında üyeleriyle bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladı.

İMO Bursa Şubesi’nin suya sabuna dokunmadan temizlik olmayacağını çok iyi bildiğini ve her zaman suya sabuna dokunan lokomotif bir akademik oda olduğunu belirten Başkan Şahin, bugün kendileri için en büyük handikapın fen bilimlerinin sosyal bilimlerin gölgesinde kalması olarak ifade etti. Dünyada üretilen 10 milyon ürün tasarımının fen bilimleri sayesinde olduğunu hatırlatan Şahin, buna rağmen Türkiye’de fen bilimlerinin göz ardı edildiğini söyledi. Meslek yasalarının güncellenmesi, mühendis, mimar ve şehir plancılarının daha da ön plana çıkması gerektiğine işaret eden Şahin, “18 milyon yapı stokunun olduğu ülkemizde eğer bu stokun yüzde 50’si olası bir depremde ciddi risk taşıyorsa bunun izahı yoktur. 1938 yılında çıkmış olan mimarlık ve mühendislik hakkındaki yasa ile 1954 yılında çıkartılan TMMOB yasaları mutlak surette günün şartlarına göre uyarlanmalıdır” dedi.

 “Bursa başını iki elinin arasına alıp düşünmeli”

21. yüzyılın kentlerin yüzyılı olacağını ve 16 büyükşehir belediyesi içerisinde Bursa’nın kentleşme, kentlileşme, kent performansı ve dirençli kent sıralamasında 14-15’nci sıralarda gidip gelmesinin Bursa’nın başını iki elinin arasına alıp mutlaka düşünmesi gereken bir konu olduğunu aktaran Şahin, sözlerine şöyle devam etti: 

“Eğer Bursa’da varoşlarda yaşayan çocuklarımızın sadece yüzde 20’si Ulucami’yi görmüşse, yüzde 15’i Yeşil Türbe’yi görmüşse, yüzde 2’si Uludağ’ı görmüşse kentleşme ve kentlileşme konusunda gerçekten kanayan yaramız var demektir. Kanayan yara varken kısır çekişmelere zaman ayırmak, diyalogdan, kent dinamiklerinden  uzak durmak gibi bir lüksümüz olmamalıdır.

Kentlerimiz maalesef insan ölçeğini kaybetmiştir. Çocuk, yaşlı, yaya ve engelli ölçeği göz ardı edilmiştir.. İşte hiçbir kalıba sığmayan şartları kuralları oturtulmamış gelişigüzel konulan yüksek yapılar hangi ölçeğe göre yapılmıştır. Biz mühendisler, mimarlar ve şehir plancıları gerçekten bunu anlamakta zorlanıyoruz.”

Meslekleriyle ilgili alınan kararlarda ve özellikle imar kanun ve yönetmeliklerinde meslek örgütlerinin görüşlerinin de alınması gerektiğini altını çizen Şahin, ayrıca müteahhitlik yasası, ihale yasası, imar yasası, mühendislik hakkındaki yasa ve kısacası kentleşme ilgili tüm yasaların ince elenip, sık dokunarak yeniden düzenlenmesi gerektiğini sözlerine ekledi. 

Bursa Valisi Şahabettin Harput da Ramazan ayında sevgi, barış ve kardeşlik duygularının doruk noktasına ulaştığına vurgu yaparak Suriye’de yaşanan olaylara dikkat çekti. Harput, “Etrafımızda akan kan ve yanan ateş bizleri derinden etkiliyor. Bu kanın durması ancak daha güçlü bir Türkiye’ye ile mümkün. Yeryüzündeki herhangi bir sıkıntıda insanlar Türkiye’yi aramalı. Ülkemiz o güce sahip olmalı. Biz bunu biliyor, bunun mücadelesini veriyoruz” diye konuştu. 

Kentsel Dönüşüm Yasası, makus talihin değişmesi adına bir şans

6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanları Dönüştürülmesi Kanunu’nun Türkiye ve Bursa için bir milat olabileceğini de belirten Vali Harput, Bursa’nın tarihinin ve yeşilinin korunması, imarının düzenlenmesi ve kimlikli bir şehir olarak yeniden doğabilmesi adına bir şans olarak açıkladı. İMO Bursa Şubesi’nin bu konudaki duyarlılığı ve çalışmalarının takdire şayan olduğunu bildiren Harput, “Bursa’nın geleceği ve makus talihinin değişmesi adına bir şans olan bu yasaya, İnşaat Mühendisleri Odası’nın gösterdiği duyarlılığa teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı.

 

   

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa