Sunday, Oct. 22, 2017

BİLİNÇSİZ RESTORASYON TARİHİ YAPILARA ZARAR VERİY

13 Aralık 2010

|

Yer:

BİLİNÇSİZ RESTORASYON TARİHİ YAPILARA ZARAR VERİY
TARİHİ YAPILARA BİLİNÇSİZLİK DARBESİ

BURSA – Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyeleri İnşaat Yüksek Mühendisi Yrd. Doç. Dr. Bilal Bağbancı ve Yüksek Mimar Yrd. Doç. Dr. Özlem Köprülü Bağbancı, Bursa’daki tarihi yapıların bilinçsiz restorasyon çalışmaları nedeniyle eski görünümünden uzaklaştığına dikkat çektiler.

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi tarafından düzenlenen ‘Osmanlı Anıtsal Mimari Yapım Teknikleri’ seminerinde konuşan Uludağ Üniversitesi Mimarlık-Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Yar. Doç. Dr. Özlem Köprülü Bağbancı, bilinçsiz restorasyon çalışmalarının tarihi yapılara zarar verdiğini belirtti. Bursa’daki tarihi yapılar ve özellikleri hakkında katılımcılara bilgiler veren Yrd. Doç. Dr. Bağbancı, tarihi yapıların yeniden eski görüntüsüne kavuşturulması için gerçekleştirilen çalışmaların eserleri doğal görüntülerinden uzaklaştırdığını vurguladı. Bağbancı, “Çalışmalar belki iyi niyetle ve tarihi yapıları korumak adına yapılıyor. Ancak bilinçsiz ve bilimsel destek alınmadan yapılan bazı çalışmalar, maalesef yüzyıllık tarihi eserlerin, kendine özgü tarz ve yapım özelliklerinden uzaklaştırılmasına neden oluyor. Tarihi yapıları korumak ve yaşatmak amacıyla yapılan bu çalışmalar eserlere daha çok zarar veriyor” dedi.

BAĞBANCI, “TELAFİSİ MÜMKÜN OLMUYOR”

Bursa Akademik Odalar Birliği (BAOB) Yerleşkesi’nde gerçekleştirilen seminerde tarihi yapılan yapım teknikleri hakkında bilgiler veren U.Ü. Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bağbancı, tarihi yapılarda uygulanan ve mühendislik zekası ile geliştirilen tekniklerin, günümüzde yapılan restorasyon çalışmalarında kaybolduğunu ve eserlerin sadece dış görüntüsünün yenilendiğini ifade etti. Mesleki ve bilimsel yardımlar almadan yapılan restorasyon çalışmalarının eserlere telafisi mümkün olmayan kayıplar verdiğini kaydeden Bağbancı, restorasyon çalışması yapmak isteyen kurumların, mutlaka bu konuda uzman mühendisler ile işbirliğine gitmesi gerektiğinin altını çizdi.

TARİHİ YAPILAR ÖZEL KORUNMAYA ALINMALI

Seminerde konuşan U.Ü. Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bilal Bağbancı ise tarihi yapıların normal konut statüsünden çıkartılarak özel bir korunmaya alınması gerektiğini belirtti. Bursa’nın dört bir tarafında tarihi eserlere rastlandığını kaydeden Bilal Bağbancı, eserlerin yapılacak özel çalışmalar ile korunmasını gerektiğine işaret etti. Bağbancı, restorasyon çalışmalarda mutlaka akademik desteğin alınması gerektiğini vurguladı.

 

  

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa