Sunday, Oct. 22, 2017

BETON KALİTESİNE DİKKAT!

21 Nisan 2012

|

Yer:

BETON KALİTESİNE DİKKAT!

Afet yönetmeliği ile ilgili yasalar gereğince Türkiye’de 1. ve 2. derece deprem bölgelerinde C20 sınıfının altında beton kullanımı yasaklanırken, şartlara uygun hazır beton üretimi büyük önem taşıyor.

Deprem kuşağında yer alan ve büyük bir yapı stoku bulunan Bursa’da konunun önemine dikkat çekmek ve kamuoyu duyarlılığını artırmak üzere yola çıkan İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi, ‘Taze ve Sertleşmiş Beton Özellikleri’ konulu seminer ile üyelerini bilgilendirdi.

İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Hulusi Özkul yaptığı sunumda, hazır betonun üretim sürecinden dökümüne kadar tüm yönleriyle denetlenmesi gerektiğini söyledi. Bayındırlık Bakanlığı tarafından 2011 Temmuz ayından bu yana beton sektörüne G işaretlemesi zorunluluğu getirildiği bilgisini veren Özkul, belgeye sahip olmanın yanında, belgeyi veren firmaların da sıkı denetim altında tutulması gerektiğini ifade etti. Özkul, “Belgeli beton almak önemli, betonda ucuza kaçmamak gerekir. Hazır beton da numune değil, üretim süreci sıkı kontrol altında olmalı. Beton ne kadar kaliteli olursa olsun, uygulaması da bir o kadar önemli. Bu da ancak inşaat sektörünün kalifiye çalışanlara sahip olmasıyla mümkün olabilir” dedi.

Betonun bakımında nem, sıcaklık ve sürenin büyük önem taşıdığını vurgulayan Özkul, kendini dinleyen mühendislere bu noktalardan herhangi birinin eksikliğinde kürün de istenilen seviyeyi yakalayamayacağını hatırlattı. “Nem beton içerisinde yüzde 80’nin altına düşmemeli ve hidratasyon kaybolmamalı” diyen Prof. Dr. Özkul, soğuk havada dökülen betonun da çeşitli yalıtım malzemeleriyle korunması gerektiğini sözlerine ekledi.

   

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa