Wednesday, Oct. 18, 2017

BAYINDIRLIK BAKANI MUSTAFA DEMİR MİMAR, MÜHENDİS VE ŞEHİR PLANCILARIYLA BİR ARAYA GELDİ.

27 Temmuz 2010

|

Yer:

BAYINDIRLIK BAKANI MUSTAFA DEMİR MİMAR, MÜHENDİS VE ŞEHİR PLANCILARIYLA BİR ARAYA GELDİ.

BAYINDIRLIK VE İSKÂN BAKANI MUSTAFA DEMİR’DEN 370 BİN MİMAR VE MÜHENDİSE TARİHİ ÇAĞRI:

“BERABER ÇALIŞALIM, MESLEK YASANIZI SONBAHARDA ÇIKARALIM”

BURSA / Bursa temasları çerçevesinde BAOB Yerleşkesi’ni ziyaret eden Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, İnşaat Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası Başkanları ve yöneticileriyle bir araya geldi. Ağırlıklı olarak Mimar ve Mühendislik Meslek Yasanın gerekliliğinin ele alındığı toplantıda Bakan Demir oldukça samimi konuşarak, “ Mesleki yasa tasarısının çıkarılmasına katkıda bulunun, sonbaharda yasallaştıralım” ifadesini kullandı.

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, Mimarlar Odası Bursa Şubesi Başkanı Nizamettin Kaya, Şehir Plancıları Odası Başkanı Füsun Uyanık ve oda yöneticileriyle bir araya gelen Bayındırlık ve İskân Bakanı Mustafa Demir, oda başkanlarını dinledi. Bursa Valisi Şahabettin Harput, Yapı İşleri Genel Müdürü Ali Rıza Korkmaz ve diğer yetkililerin de katıldığı toplantıda TMMOB Yasası, Mimar ve Mühendislik Yasası hakkında, TOKİ uygulamaları, kaçak yapılaşma gibi konular ele alındı.

ŞAHİN, “ 370 BİN MİMAR, MÜHENDİS VE ŞEHİR PLANCISI 72 YILLIK YASAYLA YÖNETİLİYOR”

Toplantının açılış konuşmasını yapan İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, TMMOB yasasının yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirterek, Mimarlık ve Mühendislik hakkındaki yasanın da mutlaka yenilenmesi gerektiğini verdiği örneklerle ifade etti.

27 Ocak 1954 yılında çıkarılan TMMOB yasasının bugün 56 yaşında olduğunu ifade eden Şahin, 6235 sayılı yasanın 11 sayfa, 41 madde ve 118 cümleden ibaret olduğunu dile getirdi. Şahin ayrıca, 17 Haziran 1938 yılında çıkarılan ve bugün 72 yaşında olan 3458 sayılı Mimar ve Mühendislik hakkındaki yasanın da 3 sayfa, 12 madde ve 28 cümleden oluştuğuna dikkat çekti.

Türkiye’de 70 bin dolayında İnşaat Mühendisi bulunduğunu dile getiren Şahin, ülke genelindeki toplam 370 bin mimar, mühendis ve şehir plancısının 72 ve 56 yıllık yasalarla yönetildiğini söyledi. Hantal ve anti demokratik olan mevcut yapının ortadan kaldırılması gerektiğini söyleyen Şahin, ihale ve müteahhitlik gibi yasalardaki aksaklıkların giderilmesini önemini vurguladı.

Konuşmasında kaçak yapılaşmadan da örnekler veren şahin, Bursa’daki 600 bin konuttan 250 bin civarındakinin kaçak olduğunun altını çizdi. İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, Bayındırlık ve İskân Bakanı Mustafa Demir’den, medeniyetler inşa eden mimar ve mühendisler adına destek istedi. Kamuda çalışan üyelerinin de çıkarılacak meslek yasasıyla birlikte haklarının verilmesini talep eden Şahin, TOKİ, hızlı tren, kentleşme, ulaşım, yapıların depremselliği gibi konu başlıkları ile hükümetten beklentilerini dile getirdi.

KAYA,“MİMAR VE MÜHENDİSLİKTE KALİTE SORUNU VAR”

Mimarlar Odası Bursa Şubesi Başkanı Nizamettin Kaya, Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir ile bir araya gelmekten dolayı mutlu olduğunu, “Kendisi de Mimar olan Bakanımızın sorunların çözümünde oldukça samimi olduğunu görüyorum  ” diyerek dile getirdi. Türkiye’de mimarlık ve mühendislik mesleğinde kalite sorunu olduğunu ifade eden Kaya, AB ülkelerinde tıp alanıyla mimarlık ve mühendislik alanının aynı ölçüde önemli olduğuna dikkat çekti. Kaya, kamu projelerinde yarışma anlayışının yaygınlaştırılması için Bakan Demir’den destek istedi.

Konuşmasında Türkiye’de herkesin müteahhit olabildiğine değinen Kaya, bununla ilgili teknik altyapı ve önlemlerin mutlak suretle alınması gerektiğine değindi. Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir’in sık sık not altığı konuşmasında TOKİ ve büyük inşaat şirketlerinin uygulamalarını da eleştiren Kaya, insanların yaşam alanlarının daralttığına dikkat çekti. Kaya son olarak kaçak ve çarpık yapılaşmanın artık günümüz Türkiye’sinin gündeminden kalkması gerektiğini dile getirdi.

UYANIK, “BURSA’DA 3500 İMAR PLANI SON 4 YILDA DEĞİŞTİ”

Konuşmasının genelinde imar planı uygulamaları ve oda üyelerinin sorunlarını dile getiren Şehir Plancıları Odası Bursa Şubesi Başkanı Füsun Uyanık, sadece Bursa’da 2005 -2009 yılları arasında 3500 adet imar planı değişikliği gerçeğini gözler önüne sererek, “Bursa’da planlama can çekişiyor” dedi. Şehir Plancılarının kentlerin planlamasından öte teknik çizer gözüyle bakıldığını söyleyen Uyanık, mesleki yasanın çıkarılmasının büyük bir gereklilik olduğunu söyledi. Planlamayla ilgili yasal yönetmeliğin değiştirilmesi gerektiğini de dile getiren Uyanık, TOKİ uygulamalarını eleştirdi.

BAKAN DEMİR,“BERABER ÇALIŞALIM, YASAYI SONBAHARDA ÇIKARALIM”

Türkiye’nin her yerinde problemlerin aynı olduğuna değinen Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, mimar ve mühendislerle ilgili meslek yasasının bu zamana kadar çıkarılmamasındaki en önemli nedenin konunun kamuoyunda direkt değil endirekt etkisi olmasını gösterdi. Yasanın çıkarılmasında oldukça samimi olduklarını dile getiren Bakan Demir, mevcut hükümetin de reformist olduğuna dikkat çekti. Meslek yasası konusunda Mimar ve Mühendislerden destek isteyen Bakan Demir, “Tasarının yasalaşmasıyla ilgili görüş ve önerilerinizi getirin, beraber çalışalım, sonbaharda yasalaştıralım” ifadesini kullandı.

BAKAN DEMİR,”YAPI DENETİMİ 2011 YILINDAN İTİBAREN 81 İLDE UYGULANACAK”

Bakanlığı dönemindeki çalışmalarından örnekler veren Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, İmar Kanunu düzenlemesi ve Müteahhitlerin 2012’den itibaren kayıt altına alınması gibi çalışmalara imza attıklarını dile getirdi. 2011 yılından itibaren Yapı Denetim uygulamasının tüm Türkiye’de yaygınlaştırılacağını söyleyen Bakan Demir, Türkiye’de ruhsata aykırılığın kalkacağını, yapı denetim kavramının daha etkin uygulanacağını belirtti. Yapı Denetim bürolarıyla ruhsata aykırı inşaatlara izin verilmeyeceğini dile getiren Bakan Demir, müteahhitlere de çeşitli cezaların da verileceğinin altını çizdi.

 

        

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa