Monday, Sep. 25, 2017

BAŞÖRTÜLÜ İNŞAAT MÜHENDİSİ SERBEST İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ BELGESİNE KAVUŞTU

06 Kasım 2012

|

Yer:

BAŞÖRTÜLÜ İNŞAAT MÜHENDİSİ SERBEST İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ BELGESİNE KAVUŞTU

İMO BURSA ŞUBE BAŞKANI ŞAHİN: ÜYEMİZ NURTEN TOPALOĞLU’NUN MESLEĞİNİ İCRA ETMESİNİN ÖNÜNDE HİÇBİR ENGEL KALMAMIŞTIR.

Başörtülü fotoğrafı kabul edilmediği için İnşaat Mühendisleri Odası Genel Merkezi’nden Serbest İnşaat Mühendisliği belgesi alamayan Nurten Topaloğlu belgesine kavuştu.

Konuyla ilgili düzenlediği basın toplantısında konuşan İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, “Üyemiz Nurten Topaloğlu’nun mesleğini icra etmesinin önünde hiçbir engel kalmamıştır” dedi.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Yönetim Kurulu’nun fotoğraflı belgeler için 1995 yılında aldığı karar sebebiyle sakallı ve başörtülü fotoğrafların kabul edilmediğini söyleyen Necati Şahin, süreç hakkında bilgi vererek, “Nurten Topaloğlu’nun başörtülü fotoğrafı nedeniyle belge alamamasından dolayı İMO Bursa Şubesi olarak konu hakkında ısrarcı olduk. Kılık kıyafeti nedeniyle hiçbir üyemizin mesleğini icra etmesine engel olunamayacağını belirttik. Sorunu diyalog ile çözme yoluna gittik” diye konuştu. Nurten Topaloğlu’nun İMO Bursa Şubesi’nin yönetim kurulunda da bulunduğunu açıklayan Şahin, “Odamız için fedakarlıklar göstererek çalışmış, hizmet etmiş birinin mesleğini icra etmekten alıkonulması kabul edilemez. Eğer günümüzde hala kılık kıyafetle ilgili gündemler oluşuyorsa, üretimi, gelişmeyi kalkınma yerine bunları konuşuyorsak daha gidecek çok yolumuz var diye düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Topaloğlu’nun dün (pazartesi) itibariyle belgesini alarak imza yetkisine kavuştuğu müjdesini veren Necati Şahin, “Artık önünde mesleğini icra etmesine engel kalmamıştır. Bu konular 21. yüzyılda konuşulmaması gereken hassas olaylardır. Bu tarz olayların manipüle edilmesi de yanlıştır. Mutlaka diyalogla, sabır gösterilerek çözülmesi gereken olaylardır. Sağduyunun hakim olması açısından konuyu diyalogla, merkez yönetimimizin olumlu yaklaşımı ile çözüme kavuşturduk.” şeklinde konuştu.

Nurten Topaloğlu ise, İMO Bursa Şubesi ile arasında sorun bulunmadığını söyleyerek, “Benim sorunum bakış açısıydı. Kılık kıyafetle ilgili ayrımcılığa karşıyım. Mesleğimi yapabileceğim için çok mutluyum” dedi.

 

    

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa