Tuesday, Sep. 19, 2017

BAŞKAN AKYILDIZ: “KENTSEL DÖNÜŞÜME TABİ ALANLARDA 0,50 EMSAL ARTIŞI ADALETSİZ”

06 Haziran 2015

|

Yer:

BAŞKAN AKYILDIZ: “KENTSEL DÖNÜŞÜME TABİ ALANLARDA 0,50 EMSAL ARTIŞI ADALETSİZ”

Kentsel Dönüşüm Yasası olarak adlandırılan ‘6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun’ kapsamında yıkılacak 180 daireli siteleri için Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 0,50 emsal artışı sağladığı Nilüfer Sitesi sakinleri, emsal artışına itiraz etmeye hazırlanan Akademik Odaları ziyaret etti. Site sakinleri ile bir araya gelen İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şube Başkanı Basri Akyıldız, Nilüfer Sitesi’nin özel bir durumu bulunduğunu fakat Bursa genelinde Kentsel Dönüşüme tabi alanlarda uygulanacak 0,50 emsal artışının adaletsiz olduğunu söyledi.

Riskli ve depreme dayanıksız olduğu gerekçesi ile 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun kapsamında sitelerini yıktırmak ve yeni bir proje yapılmasını isteyen Nilüfer Sitesi sakinleri İMO Bursa Şube Başkanı Basri Akyıldız ile bir araya geldi. Nilüfer Sitesi Yöneticisi Metin Onan, 1985 yılında 56 dönümlük alanı satın aldıklarını belirterek, bunun 18 dönümüne konut yapıldığını, geri kalan 38 dönümü ise yeşil alan olarak kamuya bıraktıklarını söyledi. Sitenin 1999 Depremi’nde büyük hasar gördüğünü ve 10 binada orta derece hasar oluştuğunu ifade eden Onan, yeterli onay sağlanamadığı için güçlendirmelerinde birkaç bina ile sınırlı kaldığını kaydetti. Kentsel Dönüşüm Yasası’nın ardından riskli ve güvencesiz olan binalarının yıkımı için Nilüfer Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Bursa Büyükşehir Belediyesi ile görüştüklerini anlatan Onan, “Binalarımızın beton kalitesi test sonuçlarına göre C4-C5-C6. Acil yıkılması gereken binalarımız var. Can güvenliği yok. 2 yıldır bunun için mücadele veriyoruz. Tüm ev sahiplerinin onayını aldık. En son Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile görüştük. Yeni binaların yapılabilmesi için bize destek olacağını söyledi.  1,25 olan emsalimizi 0,50 artış sağlayarak 1,75’e çıkarttı. Büyükşehir Belediye Meclisi’nin de oy birliği ile emsal artışı onaylandı ve planlarımız hazırlandı. Şimdi planlarımızın askıdan inme safhası var. Nilüfer Sitesi, plan çalışmaları ve yeşil alanı ile örnek olacak bir proje hazırladı. Şuan 18 blok 6 bin 500 metrekare taban, 4 bin metrekare yeşil alanı mevcut. Yapılacak proje ile 13 katlı 6 blok, 4 bin metrekare taban, 14 bin metrekare yeşil alanı olacak. Site sakinlerine 180, müteahhitte ise 140 daire kalıyor. Toplam 340 daire ve ticari alan yapılacak. Otoparklarımız binaların altında olacak” dedi.

BAŞKAN AKYILDIZ: “KANUN MEVCUT İMAR PLANI DIŞINA ÇIKILAMAZ DİYOR”

Nilüfer Sitesi sakinlerinin taleplerini dinleyen İMO Bursa Şube Başkanı Basri Akyıldız da, Bursa Akademik Odalar Plan İnceleme Komisyonu’nun, Kentsel Dönüşüme tabi alanlar için plan notunda değişikliğe gidilen 0,50 emsal artışına ilişkin itirazının nedenlerini anlattı. Akyıldız, Büyükşehir Belediyesi’nin sadece Nilüfer Sitesi için değil, proje ile birlikte tüm kentte Kentsel Dönüşüme tabi tutulan alanlarda 0,50 emsal artışı ön gördüğünü ifade etti.  İMO Bursa Şubesi olarak Kentsel Dönüşümün öncelikle Nilüfer Sitesi gibi riskli alanlardan başlaması gerektiğini her yerde dile getirdiklerini söyleyen Akyıldız, “İnşaat Mühendisleri Odası olarak birinci önceliğimiz can güvenliği. Nilüfer Sitesi için özel bir durum söz konusu. Bir an önce yapılması gerekli. Fakat genele baktığımızda bu artış tüm projelere sağlanıyor. Belediye 0,50’ye kadar emsal artışını nasıl tespit edecek? Kime ve neye göre bu artış verilecek? Kanun, ‘Kentsel Dönüşüm Yasası çerçevesinde yapılacak yenilemelerde mevcut imar planının dışına çıkılamaz’ diyor. Büyükşehir Belediyesi de, bunu plan notu ile arttırmaya çalışıyor. Kentsel Dönüşüme tabi alana emsal 2 verilirken, yan parselde yeni yapılacak bir bina için 1,5 emsal verilirse bu adaletli olmayacaktır. Projeye göre emsal artışı sağlanmamalı. Akademik odalar olarak düzenlemenin geneline bakacağız” diye konuştu.

NİLÜFER SİTESİ ZİYARET (4) NİLÜFER SİTESİ ZİYARET (3) NİLÜFER SİTESİ ZİYARET (2) NİLÜFER SİTESİ ZİYARET (1)

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa