Tuesday, Sep. 26, 2017

BAŞKAN AKYILDIZ: “DÖNÜŞÜMDE CAN VE MAL GÜVENLİĞİ ÖN PLANDA OLMALI”

13 Mart 2015

|

Yer:

BAŞKAN AKYILDIZ: “DÖNÜŞÜMDE CAN VE MAL GÜVENLİĞİ ÖN PLANDA OLMALI”

Yıldırım’da kentsel dönüşümün tartışıldığı ‘Şehir, İnsan ve Diğer Yönleriyle Yıldırım’da Kentsel Dönüşüm’ panelinde konuşan İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şube Başkanı Basri Akyıldız, dönüşümde can ve mal güvenliğinin ön plana çıkması gerektiğini söyledi.

Yıldırım Belediyesi ve Yıldırım Kent Konseyi Kentsel Dönüşüm Grubu tarafından düzenlenen ‘Şehir, İnsan ve Diğer Yönleriyle Yıldırım’da Kentsel Dönüşüm’ paneli Barış Manço Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Panele, Uludağ Üniversitesi (UÜ) Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölüm Başkanı Doç. Dr. Murat Taş başkanlık yaptı. Panelde İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şube Başkanı Basri Akyıldız, Şehir Plancıları Odası (ŞPO) Bursa Şube Başkanı Hakan Karademir, İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İşadamları Derneği (İMSİAD) Başkan Yardımcısı Sertaç Karaalp, kentsel dönüşümün nasıl olması gerektiğini ve dönüşümün başlaması için yapılması gereken çalışmaları anlattı.

“DÖNÜŞÜM DEVLET KATKISI OLMADAN YAPILAMAZ”

Panelde sunum gerçekleştiren İMO Bursa Şube Başkanı Akyıldız,  dönüşümün devlet katkısı olmadan yapılamayacağının görüldüğünü söyledi. Bursa’daki yapı stoğunun büyük bir bölümünün risk altında olduğuna dikkat çeken Akyıldız, kaçak ve çarpık yapılaşmanın nedenlerini aktardı.  Vatandaşa da önemli görevler düştüğünü kaydeden Akyıldız, dönüşümde can ve mal güvenliğinin ön planda olması gerektiğini vurguladı. Bursa’da yapı stoğunun yüzde 58’inin 20 yaş ve üzeri olduğunu belirten Akyıldız, yüzde 60’ının kaçak veya ruhsata aykırı olduğunun altını çizdi.

“2014 YILINDA 130 BİN BİRİMİN RİSK TESPİTİ YAPILDI”

2014 yılında 79 bin kentsel dönüşüm başvurusu yapıldığını söyleyen Akyıldız, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerine göre kentsel dönüşüm alanında yaklaşık 130 bin birimin risk tespiti yapılarak yaklaşık 12 bin 500’ü yıkıldı. Yasa kapsamında idarelere toplam 40 proje için 110 milyon lira kaynak aktarıldı. 1 milyon 100 bin kişiyi barındıran 152 riskli alan Resmi gazetede yayımlandı. Aslında Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Yasa kentin güzelleştirilmesi, sağlıklaştırılmasını değil can ve mal güvenliğini tehlikeye atan yapıların dönüştürülmesi öngörüyor. Kent ile ilgili bir envanter çalışması yapılıp en riskli bölgeden başlanmalı. Riskli bölge kırsalda, kent merkezide olabilir. Riskli yapı tespitinin ardından dönüşüm, yenilenme veya tamamen tasfiye sağlanmalı” diye konuştu.

“YAPI RİSKLİ ÇIKTIĞINDA GERİ DÖNÜŞÜ YOK”

Belediyelerin riskli alan tespitinin ardından kentsel dönüşümde altyapı ve sosyal donatı alanlarını hazırlayan, denetimi sağlayan kurum olarak yer alması gerektiğini vurgulayan İMO Bursa Şube Başkanı Akyıldız, bireysel risk tespiti yaptırmak isteyen vatandaşları da şöyle uyardı: “Yapınız riskli çıktığında geri dönüşü yok. Riskli yapı tespitinden sonra süreç başlıyor ve 60 gün içinde binanın yıkılması gerekiyor. İtiraz durumunda oluşturulacak komisyonla bilirkişi heyeti tarafından binanın riskli olup olmadığı değerlendiriliyor.”

“ÖRNEK GÖSTERİLECEK UYGULAMA YOK”

ŞPO Bursa Şube Başkanı Hakan Karademir de, kentsel dönüşümün 15 yıldır tartışıldığına dikkat çekerek, “Kentsel dönüşümde ‘yıkalım’ mantığı hakim olduğu ve sadece inşaat sektörüne kitlendiği için bu güne kadar örnek gösterilecek bir uygulama yok” dedi. Bursa’da kentsel dönüşüm alanı olarak ilan edilen projeleri sunumla aktaran Karademir, halk katılımının toplantı yapılması değil bölgede yapılacak uygulamaya halkın karar vermesi olduğu dile getirdi.

İMSİAD Başkan Yardımcısı Sertaç Karaalp ise, kentsel dönüşüm için müteahhitler olarak fedakarlık yapmaya hazır olduklarını söyleyerek, devletin vatandaşa destek olması gerektiğini belirtti.

Panelin ardından katılımcıların soruları yanıtlanırken, Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali de, panele katılan vatandaşlara Yıldırım’da uygulanacak kentsel dönüşüm projesini anlattı.

kentsel dönüşüm panel 8 kentsel dönüşüm panel 1 kentsel dönüşüm panel 4 kentsel dönüşüm panel 5 kentsel dönüşüm panel 6 kentsel dönüşüm panel 7

 

 

 

 

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa