Tuesday, Sep. 26, 2017

BAKAN ÇELİK’İN “BURSA’YI YIKARAK YAPACAĞIZ” SÖZÜNÜN ALTI DOLDURULMALIDIR

24 Şubat 2009

|

Yer:

BAKAN ÇELİK’İN  “BURSA’YI YIKARAK YAPACAĞIZ”  SÖZÜNÜN ALTI DOLDURULMALIDIR

BAKAN ÇELİK’İN  “BURSA’YI YIKARAK YAPACAĞIZ”  SÖZÜNÜN ALTI DOLDURULMALIDIR 

BAKAN ÇELİK’İN ÖNDERLİĞİNDE KENT YÖNETİCİLERİ KAÇAK VE ÇARPIK YAPILAŞMANIN ÖNLENMESİ İÇİN BİRARAYA GELMELİ

BURSA – İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi, Yerel seçimler öncesinde çalışmalarına devam eden Saadet Partisi Başkan adaylarını ve Belediye Meclis adaylarını ağırladı. Ziyarete ev sahipliği yapan İMO Yönetim Kurulu Başkanı Necati Şahin Bursa’nın kaçak yapılaşma ve ulaşım sorununu Saadet Partililerle paylaşarak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik önderliğinde kaçak yapılaşma ile ilgili zirve toplantısının yapılmasının Bursa için şart olduğunu, Bakan Çelik’in “Bursa’yı yıkarak yapacağız” sözünün altının öncelikle kaçbak ve çarpık yapılaşmasının durdurulması ile doldurulabileceğini belirtti.

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi (İMO), Saadet Partisi Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Zekeriya Yılmazgöz, Osmangazi Belediye Başkan Adayı Gökhan Gerçek ve Nilüfer Belediye Başkan Adayı Fikret Serkan’ı konuk etti. Bursa’nın yerel sorunlarının konuşulduğu ziyarette İMO Yönetim Kurulu Başkanı Şahin, Bursa’nın öncelikle sorununun son zamanlarda sıkça gündeme getirdikleri kaçak yapılama olduğunu belirterek, Bursa’da seçilmiş olan insanların güçlerini dar bir çerçevede toplamamaları gerektiğini ve diyalogtan uzak çalışmalarının yapılmasının Bursa için faydasının olmayacağını söyledi. Bursalıların birinci dereceden sorunu ulaşım gibi gördüğünü ancak gerçek sorunun kaçak ve çarpık yapılaşma olduğunu ifade eden Başkan Şahin, kaçak yapılaşma sorununun vizyonu geniş olmayan yerel yönetimlerin bakış açısından kaynaklandığını söyleyen Şahin, “Bursa için öncelikli olan talebimiz Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik önderliğinde kent yöneticilerinin toplanması gerektiğini düşünüyoruz. Bu toplantıda kent için faydalı olabilecek meslek örgütleri de yer almalıdır. Kaçak yapılaşma ile ilgili mevcut yönetimin yeterli iradeyi ortaya koyamadığını düşünüyoruz. Çünkü 39 bin hektarlık Bursa Ovası’nın 20 bin hektarlık alanı kaçak yapılaşma ile harap edildi. Bursa’da 10 bin konut fazlası varken kaçak yapılaşmaya devam edilmesi tamamen psikolojik bir sorun. Çevre illerde kaçak yapılaşmanın ne olduğunu bile bilmiyorlar. Bu da o bölgedeki yerel yönetimlerin vizyonundan kaynaklanıyor. Kent ile ilgili bir disiplin ortaya konulmazsa ciddi sıkıntılar ortaya çıkar” diye konuştu.

BURSA’DA İNSAN ENDEKSLİ PLANLAR YAPILMALI

Bursa genelinde yapılan projelerde insan odaklı düşünülmediğini belirten Başkan  Şahin, Bursa’nın sanayiye doymuş olduğunu dile getiren Şahin, “Bursa artık sanayi istemiyor. Yeterince sanayiye doymuş durumda. Büyükşehir Belediyesi Bursa Ovası’nın korumak için yapılan protokole imza atmıyor. Bunlar Bursa için büyük sıkıntıdır. Eğitim ile uğraşması gereken hemşehri dernekleri de belediye ile vatandaş arasında kaçak yapılaşma için köprü görevi yapıyor. Bursa’da yapılan projelerin önceliği insan olmalıdır. Projeler insana endeksli olarak yapılmalıdır ki, Bursa’da mevcut sorunlar yaşanmasın” diye konuştu.

Seçim çalışmaları arasına akademik odaların ziyaretinin öne alındığını belirten Saadet Partisi Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Zekeriya Yılmazgöz, siyasilerin seçim öncesinde işbirliği gibi söylemlerinin olmasına rağmen seçimi kazandıklarında bu söylemleri gerçekleştirmediklerini söyledi. Akademik odalarla çalışmaların işbirliği içinde yapılmadığı için belediye bütçelerinin heba edildiğini ifade eden Yılmazgöz, “Belediyeler ile akademik odalar her zaman işbirliği içerisinde olmalıdır. Ayrıca İMO’nun çalışmaları ile başlayan kaçak yapılaşma programları desteklenmelidir. Belediyelerdeki İmar İşleri Müdürleri sürekli değiştiriliyor ve bu müdürlüklere yetkin kişilerin getirilmediğini düşünüyorum. Ve Bursa’ya yeterli hizmet yapılamıyor” şeklinde konuştu.

 

 

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa