Friday, Oct. 20, 2017

ANASİAD’DAN İMO YÖNETİMİNE HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ

18 Şubat 2010

|

Yer:

ANASİAD’DAN İMO YÖNETİMİNE HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ

İMO BURSA ŞUBESİ BAŞKANI NECATİ ŞAHİN;

“BURSA’NIN PLANLAMASI YOK”

BURSA – İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, Bursa’nın kaçak ve çarpık büyümesinin nedeninin plansızlık olduğunu söyledi.

Anadolu Sanayici ve İşadamları Derneği (ANASİAD), İMO Bursa Şubesi Yönetim Kurulu’na seçimleri yeniden kazanmalarından dolayı hayırlı olsun ziyareti gerçekleştirdi. Ziyarette kaçak yapılaşma sorununu gündeme getiren İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, Bursa’nın en önemli sorununun plansızlık olduğunu belirtti. Bursa’nın 1950 yılından itibaren plansız bir şekilde büyüdüğünü vurgulayan Necati Şahin, kaçak yapılaşmanın kontrol edilemediğini öne sürdü. Vatandaşın kaçak yapıya adeta sevk edildiğini aktaran Şahin, bürokratik işlemlerin uzun ve pahalı olmasının vatandaşı kaçak yapılaşmaya yönlendiren bir diğer unsur olduğuna işaret etti. Bursa’da hâlihazırda 12 sanayi sitesinin varlığını sürdürdüğünü kaydeden Şube Başkanı Şahin, bu sanayi sitelerinin de başlangıçta kaçak yapıldığını vurguladı. Şahin, “Bursa’daki kontrol mekanizması ve denetimlerin iyi yapılamaması vatandaşı da sanayiciyi de kaçak yapılaşmaya sürüklüyor. Planlama sistemi eğer iyi bir şekilde işletilebilseydi, bugün Bursa bu kadar büyük bir kaçak yapılaşma sorunu ile mücadele etmek zorunda kalmazdı” dedi.

Bursa’yı sahiplenme noktasında sıkıntılar var

Dünya üzerinde en önemli şeyin toprak olduğunu ileri süren Şahin, özellikle tarım topraklarının ülkeler için hayati önem taşıdığına dikkati çekti. Atalarımızın geçmişte bu topraklar için canını feda ettiğini hatırlatan Şahin, “Plansızlık kaçak yapılaşma sorununu da diğer birçok sorunu da beraberinde getiriyor. Uludağ yamaçları gün geçtikçe konutlar ile doluyor. Bursa’nın bu noktada bir sahiplenme sıkıntısı yaşadığını düşünüyorum. Bursa, yıllardır da iyi bir şekilde yönetilmiyor. Belediye başkanları ile birçok platformda bir araya geliyoruz. Yaşanan aksaklıkları kendilerine iletiyoruz. Ancak maalesef yine de bir düzelme göremiyoruz” diye konuştu.

Akademik odaların her şeye itiraz eder bir yapıya büründürüldüğünü de vurgulayan Necati Şahin, sanayicilerin yaptığı her yatırıma da şüphe ile bakılmaya başlandığını söyledi. Yapılan yatırımların arkasında mutlaka farklı bir durum arandığına işaret eden Şahin, akademik odaların bu olumsuz imajdan kurtarılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Yapılan her yatırıma koşulsuz itiraz edenler var

Bursa’daki sivil toplum kuruluşları içerisinde İMO’nun ayrı bir yeri olduğunu belirten ANASİAD Genel Başkanı Eyüp Kutlucan ise sanayici ve işadamlarının yapmak istedikleri her yatırımda bazı kesimler tarafından araştırmaksızın itiraza uğradıklarını kaydetti. Sanayicilerin böylesine haksız eleştirilere uğramaması için İMO’dan destek istediklerini aktaran Genel Başkan Kutlucan, yatırımların yapılması ve Bursa’nın katma değerlere kavuşması adına böylesi bir desteğe büyük ihtiyaç duyduklarını ifade etti.

Sanayici ve işadamlarına sıcak bakmak gerektiğini vurgulayan Kutlucan, “İşadamları buraya geliyor. Belli bir yatırım yapmak ve istihdam sağlamak istiyor. Ancak bazı kesimler daha projenin ne olduğunu ve neye yarayacağını bile bilmeden hemen itiraz etmeye başlıyor. Bu insanlar yatırımların engellenmesi adına paralı şakşakçılar tutarak eylemler yaptırıyor. Ben bu eylem yapanların Bursalı olduğuna bile inanmıyorum” şeklinde konuştu.

 

  

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa