Tuesday, Sep. 26, 2017

AKADEMİK ODALARDAN YANGIN YÖNETMELİĞİNE TEPKİ

21 Mayıs 2011

|

Yer:

AKADEMİK ODALARDAN YANGIN YÖNETMELİĞİNE TEPKİ
 İMO BURSA ŞUBESİ BAŞKANI NECATİ ŞAHİN: “EMRİ VAKİ KATI KURALLAR UYGULANIYOR”

 MİMARLAR ODASI BURSA ŞUBESİ BAŞKANI NİZAMETTİN KAYA: “YÖNETMELİK PROJELERİMİZİ PROJE OLMAKTAN ÇIKARIYOR”

YANGIN ÖNLEME ŞUBE MÜDÜRÜ ABUZER DEMİRCİ:

“YANGIN YÖNETMELİĞİNDEN ONAY ALAMAYAN DEVLET HASTANELERİ VAR”

 Bursa Akademik Odalar Bileşkesi (BAOB) Yerleşkesi’nde, İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesinde Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı, Akademik Odalar ve Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı tarafından ortaklaşa düzenlenen ‘Yangın Yönetmeliği Kapsamında Yaşanan Sorunlar’ konulu toplantı yapıldı.

İMO Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen ve İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin’in yönettiği toplantıya Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Şube Müdürü Jülide Bakır, İtfaiye Daire Başkanı Orhan Doğan, Mimarlar Odası Bursa Şubesi Başkanı Nizamettin Kaya, Makine Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı İbrahim Mart, Yapı Denetim Birliği Bursa Şube Başkanı Tuncer Dikensak, İtfaiye Daire Başkanlığı Birim Müdürleri ve çok sayıda mimar mühendis katıldı.

“ONAY SÜRESİ ÇOK UZUN”

Toplantının açılış konuşmasını yapan İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, yürürlüğe giren yangın yönetmeliğinin çok sayıda ayrı ayrı maddeleri içerdiğini belirterek, İtfaiye Daire Başkanlığı’nın bu kadar karmaşık bir yönetmeliğe hazır olup olmadığını merak ettiklerini vurguladı. Başta İtfaiye Daire Başkanlığı olmak üzere hiçbir ilgili meslek odasının görüşü alınmadan Ankara’da masa başında Yangın Yönetmeliğinin hazırlanmasını teknik insanlar olarak anlamakta güçlük çektiklerini belirtti. Yönetmelikte yer alan maddelerin başta mimarlar ve inşaat mühendisleri olmak üzere çok sayıda meslek grubunu ve yatırımcıyı zora soktuğunu kaydeden Şahin, uygulanan katı kurallar nedeniyle projelere onay verilmesinin iki aylık uzun bir süre içerisinde gerçekleştiğine işaret etti.

TOKİ ve kamu binalarında uygulanmayan kuralların, özel sektöre dayatıldığını belirten Şahin: “İnşaat mevsimi geldi. Proje denetimlerinin uzun sürmesi nedeniyle yatırımlar başlayamıyor. Bu yavaşlığın faturası sektöre yansıyacaktır. Bu yönetmelik basit, işlevsel ve uygulanabilir tarzda yeniden revize olması gerektiği” şeklinde konuştu.

“PROJE, PROJE OLMAKTAN ÇIKIYOR”

Yönetmelikte yer alan bazı maddelerin kendilerini çok zora soktuğunu aktaran Mimarlar Odası Bursa Şubesi Başkanı Nizamettin Kaya ise İtfaiye Daire Başkanlığı’nın katı tutumu sonucunda hazırladıkları projelerin proje olmaktan çıktığını ifade etti. Sorunlarını gerek yazılı gerekse sözlü olarak Daire Başkanlığı’na aktardıklarını belirten Kaya şöyle konuştu: “Bizler yaşadığımız sorunları kendilerine defalarca ilettik. Yetkililer konuyu değerlendireceklerini söylediler. Ancak bizlerin de sabrı kalmadı artık. Bu sıkıntıların biran önce çözülmesi gerekiyor. Projelerimizi değerlendirecek kadroların iyi seçilmesi gerekiyor. Projelerin değerlendirilme süresinin kısaltılmasını istiyoruz. Oda olarak sorumluluk almaya hazırız. Eğer bir kurul oluşturulacak ise bu kurulda meslek odaları olarak görev almayı çok isteriz.”

“ÖNCELİK GÜVENLİK”

Projelerin hızlı ve tam bir onay sürecinden geçirilmesi gerektiğini isteyen Makine Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı İbrahim Mart da söz konusu işlemin yangın denetimi olmasından dolayı güvenliğe ağırlık verilmesi gerektiğini söyledi. Hazırlanan projenin uygulanması aşamasında aşırı bir denetim kontrolünün olduğunu hatırlatan Mart, projelerin bitirildikten sonra da aynı denetim hassasiyetinin gösterilmesi gerektiğini vurguladı. Mart, Makine Mühendisleri Odası olarak tüm akademik odaların görüşüne katıldıklarını ve bir denetim kurulunun oluşturulması gerektiğini sözlerine ekledi.

İTFAİYE STATÜKODAN RAHATSIZ

Bugün birçok ilde yeterli itfaiye teşkilatının bulunmadığını açıklayan Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Orhan Doğan, Bursa’nın bu anlamda çok daha şanslı olduğunu aktardı. Teşkilat yapılanmalarını tamamlamak için yoğun bir çaba sarf ettiklerini kaydeden Doğan, meslek odaları gibi kendilerinin de statükodan rahatsız olduklarının altını çizdi. 27 yıldır itfaiyeci olduğunu belirten Doğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu süreç içerisinde çok sayıda yangın ile karşılaştım. Denetimsiz binalar yüzünden ciddi felaketlerin yaşandığını gördüm. Bu yangınlarda insan hayatına mal olan en ciddi sebebin kaçış yollarının düzgün planlanmamasından kaynaklandığına şahit oldum. Bizler de Daire Başkanlığı olarak en çok bu noktada hassasiyet gösteriyoruz. Bizlere gelen projelerin olmazsa olmazı kaçış yollarıdır. Bu konuda sizlerden daha dikkatli proje hazırlamanızı istirham ediyoruz.”

ÖNCE KAMU KURUMLARININ RİAYET ETMESİ GEREKİYOR

Toplantıda söz alan Yangın Önleme Şube Müdürü Abuzer Demirci de yönetmelikten memnun olmadıklarını ancak kuralların uygulanması konusunda kendilerini zorunluluklarının olduğunu hatırlattı. Daire Başkanlığı olarak hazırlanan kural ve yönetmelikleri uygulamak zorunda olduklarını vurgulayan Demirci, aksi takdirde tüm sorumluluğu kendilerinin yükleneceğini kaydetti. Yönetmeliğin revizyona ihtiyacı olduğunu belirten Demirci, yine de bu hali ile yönetmelik kurallarından taviz vermemeye devam edileceğini açıkladı. Yönetmeliği özel sektör projesi ya da kamu projesi diye ayrım yapmadan uyguladıklarına işaret eden Abuzer Demirci, uygun koşulları taşımadığı için onay alamayan devlet hastanelerinin bulunduğunu aktardı. Demirci: “Yönetmeliğin hassasiyet ile uygulanabilmesi için öncelikle devlet kurumlarının bu kurallara uyması gerekiyor. O yüzden hiçbir kurum ayırt etmeden herkesin yönetmeliğe harfiyen uyması konusundaki kararlığımızı sürdürüyoruz. Tabi ki önemsiz ayrıntılar üzerinde de çok fazla zorluk çıkarmıyoruz. Ancak İtfaiye Daire Başkanlığı’nın asla taviz veremeyeceği bazı kurallar var. Kimse de bizden bu kuralları görmezden gelmemizi beklemesin” diye konuştu.

Daha sonra Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Şube Müdürlüğü organizasyonunda, İtfaiye Daire Başkanlığı ve meslek odalarından bir komisyon kurulması ve yeni yangın yönetmeliğinde yaşanan sorunların giderilmesine konusunda çalışma yapılmasına yönelik tavsiye kararı alındı.

     

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa