Sunday, Oct. 22, 2017

AKADEMİK ODALARDAN İŞ GÜVENLİĞİ KÜLTÜRÜNE DESTEK

23 Ocak 2012

|

Yer:

AKADEMİK ODALARDAN İŞ GÜVENLİĞİ KÜLTÜRÜNE DESTEK

HER 3 İŞ KAZASINDAN 1’İ İNŞAATLARDA GERÇEKLEŞİYOR

DENETİMLER İŞ KAZALARINI AZALTIYOR…

Teftiş Kurulu Bursa Grup Başkanlığı, mühendislere, mimarlara ve işçilere verilecek iş güvenliği eğitimleri için İş İnşaat Mühendisleri Odası ve Mimarlar Odası ile iş birliğine gidiyor.

İş Teftiş Kurulu Bursa Grup Başkanı Yaşar Ata, Bursa’da iş güvenliği kültürünün oluşturulması adına destek istemek amacıyla Mimarlar Odası Bursa Şubesi Başkanı Nizamettin Kaya ve İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin ile yönetim kurulu üyelerine bir ziyaret gerçekleştirdi.

Günümüzde denetim anlayışının değiştiğini ve müfettişlerin artık korkutmak yerine yetkilileri bilgilendirmenin asıl amaçları olduğunu söyleyen Yaşar Ata, önce müteahhit ve mühendislere sonrasında da çalışan işçilere mesleki eğitim ve iş güvenliği konularında verilecek eğitimler için destek almak istediklerini söyledi.

Ata, şunları söyledi:

“Kaza olduktan sonra yapılacak bir şey yok. İş güvenliği tedbirlerini öncelikle mühendis ve mimarlar almalı. Hep birlikte taşın altına elimizi koyarsak bu kazaların önüne geçebiliriz. Devletin her şeyi çözme şansı yok. Bu bilinci birlikte yerleştirmeliyiz. Toplumun bilinçlenmesi lazım. Geçtiğimiz yıl 62 binin üzerinde iş kazası gerçekleşti. Bunların 6 bin 500’e yakını inşaatlarda oldu. Yani her 3 iş kazasından 1’i inşaatlarda gerçekleşiyor. Türkiye genelinde inşaatlarda gerçekleşen iş kazalarında 475 kişi hayatını kaybetmiş. Bu sayı Bursa’da 20’nin altında. İnşaatlarla ilgili risk odaklı çalışmalar başlattık ve şimdi gerekli tedbirlerin alındığını aynı zamanda tedbir alan inşaat firmalarının bunun faydalarını gördüklerini gözlemliyoruz. Biz mühendis arkadaşlarımızın sanık sandalyesinde oturmasını istemiyoruz.”

Hem özel sektörde hem de kamuda denetimlerde bulunduklarını kaydeden Ata, Bursa’da denetimlere Mart ayından itibaren başlayacaklarını ve yıl sonuna kadar da devam edeceklerini belirtti.

“İNŞAATI TANIMAYAN MÜTEAHHİT OLMAMALI”

Müteahhit olabilmenin bir sınırının olması ve belli eğitimlerden geçilmesi gerektiğini söyleyen Mimarlar Odası Bursa Şubesi Başkanı Nizamettin Kaya, meydana gelen iş kazalarının işçilerin başındaki sorumluların bilinçsizliklerinden kaynaklandığını ileri sürdü.

İş güvenliği ile ilgili sorunların net bir şekilde belirlenmesi gerektiğini savunan Kaya, “İnşaatı tanımayan, beton nedir, demir nedir bilmeyen bir müteahhite bu işi yaptırmamalıyız. Aynı zamanda bir şantiye şefi sertifika ve eğitim almadan bu göreve getirilmemeli. İşçilerin ve başlarındaki insanların mesleki eğitimi ile bu tür kazalar azalacaktır. Toplum bilinci için odalar olarak ortak çalışmalar yaparsak bu bilinci insanlara aşılayabiliriz” dedi.

“TÜRKİYE’DE BU İŞE ÖNCÜLÜK YAPMALIYIZ”

Usta, kalfa ve çıraklarla ilgili yetki karmaşalığı olduğunu ve şantiye şeflerine verilecek sertifika konusunun da önemsenmesi gereken bir konu olduğunu belirten İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin ise iş kazalarının önüne geçebilmek için ciddi bir sistem oluşturulması gerektiğini ifade etti.

Bursa’da oluşturulacak eğitim sistemi ve psikolojik bir hareket ile Türkiye’de iş güvenliği konusunda öncülük yapabileceklerini vurgulayan Şahin “Gerçekleşen iş kazalarının maddi boyutu ağır ancak manevi boyutu çok daha ağır ve üzücü. Bu yüzden iş güvenliği ciddi bir şekilde önemsenmesi gereken bir konu. Bursa’da inşaatla ilgili akademik odalar olarak eğitim vererek toplumu bilinçlendireceğimiz bir sistem kurabilirsek bu kazaların önüne geçebiliriz. Belki de bu sinerjiyle iş güvenliği kanun taslağına geçecek bir proje oluşturabiliriz.” dedi.

Şahin ayrıca, denetimlerin sıklaşmasıyla birlikte iş yerlerinin de oto kontrol sağlayarak sorunun çözümüne katkı sağlayacağını belirtti.

   

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa