Wednesday, Oct. 18, 2017

AK PARTİ İL TEŞKİLATI KENTSEL DÖNÜŞÜM İZLEME KOMİSYONU İMO’YU ZİYARET ETTİ

25 Eylül 2012

|

Yer:

AK PARTİ İL TEŞKİLATI KENTSEL DÖNÜŞÜM İZLEME KOMİSYONU İMO’YU ZİYARET ETTİ

Bursa’nın ulaşımdan çarpık yapılaşmaya kadar birçok alanda çözümlenmeyi bekleyen sorunlarının bulunduğunu söyleyen İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, “Bursa kimlikleri yitirilmiş aşureye döndürülmüş, bir kent haline getirilmiştir” dedi.

Kentsel dönüşüm için çalışmalarına başlayan AK Parti İl Teşkilatı Kentsel Dönüşüm İzleme Komisyonu İMO Bursa Şube’sini ziyaret etti. İMO Bursa Yönetim Kurulu üyelerinin de hazır bulunduğu ve yaklaşık 3 saati aşkın bir sürede gerçekleşen toplantıda karşılıklı teknik görüş alışverişinde bulunularak Bursa’nın sorunları enine boyuna masaya yatırıldı.

İMO Bursa Şube Başkanı Necati Şahin, Bursa için kentsel dönüşümün kaçınılmaz olduğunu ancak ulaşım ve yapılaşma sorunları başta olmak üzere pek çok sorununun da bulunduğunu söyledi.

Kentsel dönüşüm yasasında eksikliklere rağmen yasayı önemsediklerini ifade eden Necati Şahin, yasanın ilk kez yapılarla yüzleşilmesi bakımından bir dönüm noktası olduğunu söyledi.  Şahin ”Afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkındaki kanunu eksiklerine rağmen önemsiyoruz, Cumhuriyet tarihinde ilk kez bir yasa, deprem sonrasını değil deprem öncesinde yapılarla yüzleşmeyi göze almıştır.” diye konuştu.

Bursa’da son 10 yılda 50 bin kaçak yapı yapıldığını hatırlatan Şahin, bu yapıların 30 bininin Yıldırım ilçesinde olduğunu söyleyerek yerel yönetimlerin iradelerini ortaya koymamalarının bu sonucu doğurduğuna işaret etti.

Başkan Şahin, yerel yönetimlerde en büyük sıkıntının başkanların iş yapma telaşı olduğunu söylerken “Belediye başkanlarının bir an önce icraat yapıp, şehre imzasını atma telaşı yüzünden projeler yeterli araştırma ve planlama yapılmadan hemen hayata geçirilmek isteniyor. Bu durumda da kaybeden Bursa oluyor”. diye konuştu.

 “BURSA 16 BÜYÜKŞEHİR İÇİNDE 15. SIRADA”

Bursa’nın sorunlarının saymakla bitmeyeceğini söyleyen Necati Şahin, kentte son 10 yılda 50 bin kaçak yapının oluştuğuna dikkat çekerek, “Bursa, kentleşme, kentlileşme ve kent performansına göre 16 Büyükşehir Belediyesi içinde eğer 15. sırada yer alıyorsa, kentin büyük sorunları var demektir. Bursa; kentleşme, kentlileşme konusunda önemli sıkıntılar yaşıyor” dedi. Var olan sıkıntıların sadece ulaşım ve yapılaşmayla sınırlı olmadığına vurgu yapan Şahin, “Bursa dağını, denizini ve ovasını kullanamayan bir şehir. Tarım kenti olma umudunu kaybetmiş, sanayisi ise çarpık bir şekilde büyüyen bir kent olan Bursa’ya turizm ya da tarih kenti de diyemiyoruz maalesef. Çünkü tarihi doku ‘onarıyoruz’ adı altında yok ediliyor. Bursa konuşmayan, tek taraflı bir süreç yaşıyor” ifadelerini kullandı.

“T1 TRAMVAY HATTI BÜYÜK SIKINTI OLACAK”

Altıparmak’ta yapımına başlanan T1 Tramvay Hattı Projesi’nin de kent ulaşımını olumsuz etkileyeceğine dikkat çeken Necati Şahin, projenin Ulaşım Planına göre yapılmadığını, yeraltından geçmesi gereken raylı sistemin yer üstünden tramvay ile çözümlenmeye çalışılmasını talihsizlik ve emrivaki olarak yorumladı.

Şahin, “Alman Dr. Brenner firması ile Bursa’nın ulaşım sorununun çözülmesi için çalışma yapılıyor. Firmanın Bursa için 8 farklı senaryosu vardı; ama şimdi tutup ulaşımı T1 Tramvay Hattı’na göre planlayın dayatmasıyla karşı karşıya bırakılan plancıların mutlu olduğunu düşünmemekteyiz, Bursa’nın kalıcı olacak köklü çözümlere ihtiyacı var” dedi.

“HAYATA GEÇİRİLEN HER PROJE MAHKEMELİK”

BESOB, Samanlı Bağlantı Yolu, Samanlı Sağlık Kompleksi başta olmak üzere yapılan pek çok projenin hatalı olduğunu dile getiren Necati Şahin,  bunlar için mahkemeye başvurduklarını ve hepsini de kazandıklarını açıkladı. Samanlı Bağlantı Yolu’nun yer seçiminin tamamen yanlış olduğunu ifade eden Şahin, mahkemenin verdiği durdurma kararına rağmen çalışmaların devam ettiğine dikkat çekti.

“KENTSEL DÖNÜŞÜM TEK ELDEN YAPILMALI”

Kentsel dönüşüm konusunun bir bütün olarak ele alınması gerektiğini söyleyen Necati Şahin, konunun sadece binaları yıkıp yerine yenilerinin yapılmasından ibaret olmadığını belirterek, “Sosyal dönüşüm de unutulmamalı” diye konuştu. Kentsel dönüşüm adına kentte birçok olumsuz örnek olduğunu belirten Şahin, “Dışkaya, Doğanbey, Akçağlayan, Hamitler ve Kestel; kentsel dönüşümün nasıl olmaması gerektiğini gösteren örneklerdir. Mesela Akçağlayan ve Dışkaya gibi önemli yeşil alanlar yok edilerek ya da Doğanbey gibi ovanın göbeğine hançer dikerek dönüşüm olamaz. Dönüşüm belli bir plana uyularak, Yeşil Bursa gerçeği göz ardı edilmeden, tek elden yapılmalıdır” ifadelerini kullandı.

ÖZTÜRK: DÖNÜŞÜM İÇİN BU SON ŞANSIMIZ

Kentsel dönüşüm konusunda herkesi mutlu etmenin zor olduğunu belirten AK Parti İl Teşkilatı Kentsel Dönüşüm İzleme Komisyonu Başkanı Temel Öztürk, “Küçük yerleşim yerlerinde herkesin onayı alınarak bir dönüşüm gerçekleştirilebilir; ancak Bursa gibi kozmopolit bir şehirde bu olanaksız. Yasa dönüşüm için gerekli yetkiyi veriyor. Halkın hakkı ve hukuku korunarak bu dönüşüm gerçekleşecek. Deprem kuşağında olan Türkiye’nin en önemli 3 kentinden biri olan Bursa’nın kentsel dönüşümü için bu son şanstır” dedi.

İMO’NUN DİĞER KONUĞU SAADET PARTİSİ OLDU       

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi’nin bir diğer konuğu ise Saadet Partisi Nilüfer İlçe Teşkilatı oldu. İlçe Başkanı Salih Gümüş ve teşkilat üyeleri tarafından gerçekleştirilen ziyarette Bursa’nın sorunları tartışıldı.

İnşaat Mühendisleri Odası’nın yapıcı eleştirileriyle yol gösterici olduğunu söyleyen Gümüş, akademik odaların görüş ve önerilerinin Bursa için çok değerli olduğunu ifade etti.

 

   

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa