Tuesday, Sep. 26, 2017

6. İNŞAAT YÖNETİMİ KONGRESİ KAPANIŞ PANELİ İLE SONA ERDİ…

27 Kasım 2011

|

Yer:

6. İNŞAAT YÖNETİMİ KONGRESİ KAPANIŞ PANELİ İLE SONA ERDİ…

PROF. DR. EKREM MANİSALI: KONGRENİN GELİŞİMİ SEKTÖRÜN GELİŞİMİ İÇİN ÖNEMLİ…

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi tarafından Bursa Akademik Odalar Birliği’ nde  (BAOB) 3 gün boyunca devam eden 6. Ulusal İnşaat Yönetimi Kongresi gerçekleştirilen kapanış paneli ile sona erdi.

İMO Bursa Şubesi tarafından BAOB’ da 25-27 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilen ve sektörün sorunlarının irdelendiği ve çözüm önerilerinin sunulduğu 6. İnşaat Yönetimi Kongresi Prof. Dr. Ekrem Manisalı’nın oturum başkanlığı yaptığı ve Prof. Dr. Vehbi Doğan Sorguç, Prof. Dr. Orhan Yüksel, Prof. Dr. M. Emin Öcal’ın panelist olarak katıldığı oturum ile sona erdi.

Oturum başkanlığı görevini üstlenen Prof. Dr. Manisalı, İnşaat Yönetimi Kongresi’nin gelişiminin ümit verici olduğunu ve ilk organizasyondan bu yana geçen süreçte büyük bir ivme ile sektörün sorunlarını ele alan ve bu sorunlara çözüm arayan bir kongre hâline geldiğini ifade etti. Manisalı, bundan sonraki kongrelerde tek konu başlığının belirlenmesinin sonuç için daha verimli olacağını söyledi.

6’ıncı İnşaat Yönetimi Kongresi’nin son panelinde konuşmacı olan Prof. Dr. V. Doğan Sorguç, bu tarz kongrelerin önemli olduğunu ve burada yayımlanan bildirilerin bir kongre kitabı olarak sektörün temsilcileriyle paylaşılması görüşünü savundu. Prof. Dr. Sorguç, Türkiye’deki toplum mühendisliğinin eksikliğine dikkat çekerken, bu dalın bugüne kadar hep geri plana itildiğini artık bu dala gereken önemin verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Kapanış panelinde konuşan bir diğer panelist Prof. Dr. Öcal ise yeni yetişen mühendislere uzmanlarından bilgi almayı öğretmenin gerekli olduğunu söylerken, “Sorunları bilin ve bu sorunların çözümü için uzmanına başvurun. Muhasebe ise muhasebeciden, hukuksa avukattan, iş güvenliği ise iş güvenliği uzmanından destek almayı yeni yetişen nesile aşılamalıyız. Bu düşünce tarzını bizler eğitim programlarımıza yerleştiremediğimiz sürece bu alanda yaşanan aksaklıklar devam edecektir” dedi.

Mühendislik alanında faaliyet gösteren bireyler için yabancı dilin önemli olduğunun altını çizen Mehmet Emin Öcal, “Akademik çalışma yapan bir mühendis için yabancı dil olmazsa olmazdır. Çünkü kaynak araştırmalarında kendilerini doğru bilgiye götürecek yollardan biri budur” diye konuştu.

Panelin son konuşmacısı olan Prof. Dr. Orhan Yüksel ise İMO’ nun bir bilimsel aile olduğunu ve bu ailenin sektörel sorunların çözümü için önemli bir misyon üstlendiğini söyledi. Prof. Dr. Yüksel, bu kongrenin bundan sonraki süreçte yeni yetişecek mühendisler tarafından devam ettirileceğini sözlerine ekledi.

Kapanış panelinin sonunda kapanış panelinin konuşmacılarına teşekkür plaketi verildi. Prof. Dr. Vehbi Doğan Sorguç, plaketini Uludağ Üniversitesi Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adem Doğangünden alırken, Prof. Dr. M. Emin Öcal’a plaketini Yrd. Doç.Dr. Ümit Dikmen verdi. Prof. Dr. Ekrem Manisalı’ya ise plaketini Doç Dr. Uğur Müngen takdim etti.

      

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa