Tuesday, Sep. 26, 2017

6. İNŞAAT YÖNETİMİ KONGRESİ BAŞLADI

24 Kasım 2011

|

Yer:

6. İNŞAAT YÖNETİMİ KONGRESİ BAŞLADI

81 UZMAN VE AKADEMİSYEN KONGREDE BULUŞTU

SEKTÖRÜN SORUNLARI 3 GÜN BOYUNCA BU KONGREDE KONUŞULACAK…

İMO GENEL BAŞKANI HARP: YAPI DENETİM SİSTEMİNDE MESLEK ODALARININ YER ALMALARI ŞART

İMO BURSA ŞUBE BAŞKANI ŞAHİN: HALA ÖNÜMÜZDE KAT ETMEMİZ GEREKEN YOL VAR

 İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi tarafından düzenlenen 6. Ulusal İnşaat Yönetim Kongresi başladı. 3 gün boyunca devam edecek ve Türkiye’nin dört bir yanından 80’i aşkın uzman ve akademisyenin yer alacağı kongrede 3 panel, 4 oturum, 56 bildiri ve 3 poster sunumu gerçekleştirilecek.

İlki 1996 yılında gerçekleştirilen ve Bursa’nın ilk kez ev sahipliği yaptığı Kongre, Bursa Akademik Odalar Birliği (BAOB) Yerleşkesi Oditoryum Salonu’nda başladı.

Kongre’nin açılışında konuşan İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Necati Şahin, BAOB Oditoryum Salonu’nun ilk kez bu kongrede kullanıldığını anımsatarak bundan büyük heyecan duyduklarını söyledi.

Büyüyen inşaat sektöründe gelişen teknoloji ve zamana karşı yarışın bir sonucu olarak ‘İnşaat Yönetimi’ öneminin giderek arttığını belirten Şahin, “Mühendislik dallarının yanında hukuk, işletme ve iş güvenliğini de barındıran inşaat yönetimi, çağın gereksinimlerine karşılık verme amacını taşımaktadır. Biz de İMO Bursa Şubesi olarak böylesine önemli bir konuda ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Kongre, akademisyen, uzman ve uygulayıcılarımızı bir araya getirmesi bakımından büyük önem taşıyor” dedi.

Kongrenin bir yandan inşaat sektöründe eğitim, uygulama ve yasal düzenlemelerden kaynaklanan sorunların çözümüne yönelik önerilerin paylaşılmasına zemin hazırlayacağını kaydeden Şahin, diğer yandan da proje üretimi, inşaat yapımı ve yapı işletme süreci ile ilgili olarak yeni bilgiler vereceğini dile getirdi. 

Şahin, “Bu bilgilerin daha güvenli, daha kaliteli, daha ekonomik, daha çevreci ve daha sosyal bir proje kültürü yaratacağına inanıyoruz. Tüm bu gelişmelere rağmen yine de önümüzde kat edilmesi gereken uzun bir yol var” diye konuştu.

ÖCAL: İNŞAAT YÖNETİMİ HENÜZ ERGENLİK ÇAĞINDA…

Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Emin Öcal da, kongrenin böylesine geniş bir katılımla gerçekleşiyor olmasının heyecan verici olduğunu söyledi. Bugün artık lisansüstü programlara müracaat eden öğrencilerin pek çoğunun inşaat yönetimi alanını tercih ettiğini vurgulayan Prof. Dr. Öcal, bu olumlu gelişmenin genç ve yetenekli akademisyenlerin hızla artmasına ve inşaat yönetimi konusunda daha nitelikli araştırmalar yapılmasına olanak sağladığını ifade etti. Oysa Türkiye’de inşaat yönetiminin henüz ergenlik çağında olduğunu öngören Öcal, “Bu bilim dalına olan ilginin artacağı ve buna bağlı olarak bilimsel araştırmaların kazandığı bu ivmenin devam edeceği kuşkusuzdur. Literatür izlenerek katkı sağlayıcı çalışmalar yapılması, uluslararası araştırma projelerinde paydaş olarak yer alma gayreti içinde olunması şüphesiz ki çok önemlidir” şeklinde konuştu.

Yapılacak çalışmalarda ortaya konan bulgu ve yöntemlerin, uygulamada sektörde yaşanan sorunların çözümüne somut katkılar sağlayıcı nitelikte olması gerektiğine işaret eden Öcal, uygulamadan kopuk, tamamen teorik araştırmaların çoğu kez raflarda tozlanmaya terk edildiğini sözlerine ekledi.

HARP: İKTİDAR DEPREM GERÇEĞİNİ ÖNEMSEMİYOR

Van’da art arda yaşanan depremlerin ardından Türkiye kamuoyunun yine depremi ve yol açtığı yıkımı konuştuğunu belirten İnşaat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Serdar Harp de, deprem nedeniyle yıkılan binalarda, depremin ardından başarısızlığı ayyuka çıkan afet yönetiminin yaşanan acılara yenilerini eklediğini söyledi. İktidarın bir deprem ülkesinde yaşıyor oluşumuzun gereklerine uygun adımlar atması gerektiğini kaydeden Harp, “Gerekli önlemleri almamasının, uyarı ve önerilerimize kulak tıkamasının bedelini maalesef bir kez daha yüzlerce insanımız canıyla ödedi” dedi.

Kongrenin yenilenme, değişme, çağı ve teknolojiyi yakalama bakımından büyük önem taşıdığını kaydeden Harp, mesleki potansiyeli bilimsel esaslar çerçevesinde hayata geçirme süreci bakımından da son derece değerli bir adım olduğunu dile getirdi.

Günümüzde yanlış politikaların, kamunun tasfiyesine, kamusal alanın daraltılmasına, kamusal mal ve hizmet üretiminin azaltılmasına neden olduğunu vurgulayan Harp, bunun yanında devletin hizmet üretiminden tamamen çekilmesine, kamu yatırımlarının durma noktasına kadar gerilmesine ve mühendislerin sağlıksız koşullarda düşük ücretlerde çalıştırılarak mesleki nitelik kaybının açığa çıkmasına neden olduğunu ileri sürdü.

İş kazalarının Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri olduğunu da ekleyen İMO Başkanı Serdar Harp, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de inşaat sektörünün en tehlikeli iş kollarından biri olduğunu ve yaşanan kazalarda ölümlerin yanı sıra çok sayıda sakatlanmaların ve yaralanmaların olduğunu aktardı.

Harp, “50’den az işçinin çalıştığı işyerlerinde iş güvenliği mühendisi bulundurma zorunluluğu kaldırılmamalıdır. İş kazalarının yüzde 61’i bu tür iş yerlerinde meydana gelmektedir” diye konuştu.

YAPI DENETİM SİSTEMİNDE MESLEK ODALARI YER ALMALI

Bir diğer önemli konunun da Türkiye’nin deprem gerçeği ve yapı denetim sistemi olduğunu belirten Harp, Van depreminin ardından yapı denetim sisteminin Türkiye için ne kadar önemli ve hassas bir konu olduğuna bir kez daha şahit olunduğunu söyledi. Türkiye’de her yıl ortalama 1 yıkıcı depremin meydana geldiğini kaydeden Harp, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Deprem gerçeği karşısında şimdiye kadar iktidara gelenler gereken önlemleri almamış, bilimi bir kenara itmiş, kısa vadeli çözümlerle yetinmişlerdir. Ülkemiz yara sarmakla sınırlı bir yaklaşım yerine, önleyen, zararı en aza indirgeyen, insanın hayatını korumayı hedefleyen, insanın sağlıklı yaşamasını asıl amaç haline getiren, odağında insan olan bir yaklaşıma ihtiyaç duymaktadır. Bu çerçevede yapı denetim sisteminde meslek odaların yer almaları büyük önem arz etmektedir.”

Serdar Harp son olarak mühendis ve mimarlar için önem arz eden bir diğer konunun da sağlıklı bir kamu ihale yasası olduğunu sözlerine ekledi.

Açılışta Bursa Vali Yardımcısı Adnan Çakıroğlu, deprem gerçeğine karşı Bursa’daki yapı stoku fazlasının büyük tehlike oluşturduğuna dikkati çekerken, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Atilla Ödünç de Kongre’de alınacak kararların mesleğin gelişimine büyük katkılar sağlayacağını söyledi.

   

 

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa