Wednesday, Oct. 18, 2017

3’NCÜ KÖPRÜLER VİYADÜKLER SEMPOZYUMU ÖZEL OTURUMLA DEVAM ETTİ

11 Mayıs 2015

|

Yer:

3’NCÜ KÖPRÜLER VİYADÜKLER SEMPOZYUMU ÖZEL OTURUMLA DEVAM ETTİ

TMMOB İnşaat Mühendisleri Bursa Şubesi ev sahipliğinde 8-10 Mayıs tarihleri arasında 3’ncüsü düzenlenen Köprüler Viyadükler Sempozyumu’nun ikinci gününde ‘Büyük Sanat Yapıları, Estetik ve Ekonomi’ başlığında sunum yapan Gülsan Şirketler Grubu Teknik Koordinatörü Yüksek İnşaat Mühendisi Altok Kurşun, köprü ve viyadüklerde estetik ve ekonomik bakışı anlattı. ‘Taksim Meydanı’na bir heykel yapmakla bir köprü yapmak arasında bir fark yoktur’ diyen Kurşun, “Köprüler ve viyadüklerin büyük sanat yapılarıdır. Köprülerin estiği çok önemli. Sosyolog ve davranış bilimcilerinin ortak görüşü ‘pis ve çirkin yerleşim yerleri suç yataklarını oluşturur’. Estetik konusu bir sosyal olgu. Etik, estetik yapılan yapıların güzel olması sadece mimarlara bırakılacak bir şey değil inşaatçılarında bu konuya yeterli hassasiyeti göstermesi önemli” dedi.

“TASARIMCILARIN HAYALLERİNE SINIR GETİRİLMEMELİ”

Güzel yapıların birbirine benzer görülmez kuralları bulunduğunu söyleyen Kurşun, köprü estetiğinin her köprünün kendisine has özellikleri ile bir bütün oluşturduğunu kaydetti. Köprü tasarımcılarının hayallerine sınır getirilmemesi gerektiğini vurgulayan Kurşun, “Bu daha önce yapıldı mı? Bunu yaptınız mı? Kim yaptı?’ sorularını yasaklamak lazım. Yeniliklere açık olmak lazım. Bunu yapmazsanız durağanlığı savunmuş olursunuz, ilerlemenin, gelişmenin önünü açmak için araştırmaya yeni fikirlere, üretmeye açık olmak gerekir” diye konuştu.

“VATANDAŞ 4 SANTİMETRELİK EĞİMİNİZİ GÖRÜR”

Yapının izleyiciler için karışık sistemlerden arındırılmış, sade olması gerektiğine dikkat çeken Kurşun, vatandaşın yapıya baktığında sadeliği ve anlaşılırlığından etkilenmesi gerektiğini vurguladı. Güzel bir yapıda renk olması gerektiğini söyleyen Kurşun, güzel köprülerde ve viyadüklerde olması gereken özellikleri şöyle sıraladı: “Yapının güvenilir ve stabil olmalı, Vatandaş ‘bunun altından geçilir’ diyebilmeli. Vatandaş sizin kirişinizdeki 4 santimetrelik eğimi görür. Gözü uyumu görmezse tereddüt gösterir. Yapının yüksekliği ve genişliği arasında uyum olmalı. Aydınlık ve karanlık uyumu olmalı. Yapının etrafını gezip ışık ve karanlık altında kalan kısımlar uyum içinde olmalı. Kafalarda karışıklık uyandıracak köşe ve çizgilerden arındırılmalı. Viyadüklerin açıklıkları tek olsun. Kenarlara gittikçe açıklıkların boylarının küçülmesi sorun değil. Basit anlaşılır, üst yapı ile uyumlu açıklıklar olmalı. Orman görünümü veren ayaklardan kaçının tek ve küçük olmasına dikkat edin. Ani boyut sıçramalarından kaçının.”

Köprülerin dayanıklı olması gerektiğini vurgulayan Kurşun, “Modaya uygun köprü tasarlamak diye bir şey yok. Bu kravat veya gömlek değil. Biz 500 sene önce yapılan Mimar Sinan’ın eserlerini katologlarımıza koyuyoruz. Yaptığınız köprü bu gün yarın için değil 50 sene, 100 sene 500 sene kalacak şekilde olmalı” dedi.

“TOPRAĞIN ALTINA GÖMÜLECEK FAZLADAN 1 KİLOGRAM DEMİRİMİZ YOK”

Heykel gibi mimari ekstra elemanların taşıyıcı elemanların bir parçası olarak tercih edilmesini öneren Altok Kurşun, yapının doğa ile uyumlu olması gerektiğinin altını çizdi. Kurşun, ekonomik ve kaynak israfı olmayan köprüler inşa edilmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi: “1 kilogram demir 13 milyar 771 milyon yılda oluşuyor. Hangimiz tersini yapıp 1 kilogram demiri geriye koyabiliriz. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne bir santimetre fazla asfalt attığımızda getirdiği yük 1440 ton. Bu tür kaynak israflarından kaçınmalıyız. Deprem senaryolarımızı 2475 senelik yapıyoruz. Bunun depremle bir ilgisi yok bu tamamen matematikte bir olasılık. 2475 senede 475 sene elastik davranmak doğrudur. Ama göçme için 2475’ten vazgeçin 1000 yıl çok uygundur. 1000 yılda göçme olmasın. Bu sürede inanılmaz bir dönüşüm süresidir. Kıyamet kopacak taş üstünde taş kalmayacak bizim yapı elastik olacak. Buna gerek yok. Yapıları tasarlarken ekonomik olmasına da özen göstermeliyiz. Bu dünyanın, ülkenin fazladan toprağın altına gömülecek 1 kilogram demiri yok.”

İZMİT KÖRFEZ GEÇİŞİ ASMA KÖPRÜ BAŞMÜHENDİSİ DEDEOĞLU:“KÖPRÜMÜZÜ HEDEFLENEN SÜREDE TAMAMLAYACAĞIZ”

3’ncü Köprüler Viyadükler Sempozyumu özel oturumda ‘Karayolları Köprüleri Tasarım ve Yapımında Teknolojik Gelişmeler’ konusunda Karayolları Genel Müdürlüğü yetkililerinin ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi akademisyenlerinin sunumları gerçekleşti. Gebze- Orhangazi-İzmir Otoyolu’ndaki çalışmalar hakkında sunum yapan Asma Köprü Başmühendisi Erdoğan Dedeoğlu ise, İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü’nde gelinen son noktayı aktardı. İzmit Körfez Geçisi Asma Köprüsü’nün bin 550 orta açıklığı ile dünyada 4’ncü sırada yer aldığını ifade eden Dedeoğlu, “Yapımız, küçük depremde zeminle beraber hareket etmekte, büyük depremde ise zeminden farklı olarak davranış göstermektedir. Küçük deprem diye tanımladığımız depremde zeminle beraber, farklı büyük ölçekteki depremde ise yapıdan farklı olarak bu imkanı sağlamak için uygulanan bir konsept temel dizayna sahip” dedi.

“KAZA İŞİMİZİ BİRAZ GEÇİKTİRDİ”

Ana kaplama oluşumundan önce yapılan kedi yolu inşası devam ederken üzücü bir kaza yaşandığını belirten Dedeoğlu, “En büyük tesellimiz bu kazada hiç kimsenin ölmemesi. Bu kaza işimizi biraz da olsa geciktirdi Ama ileride alacağımız tedbirler vasıtasıyla zaman kaybını minimize ederek hedeflediğimiz programda projemizi tamamlamak istiyoruz” diye konuştu.

“100 YIL İÇİNDE 30 SANTİMETRE İLAVE OTURMA BEKLİYORUZ”

Yapının depremselliği yüksek bir bölgede bulunması nedeniyle keson ve kazıklı temel seçildiğini belirten Dedeoğlu, “Yapımızda boşluklu keson temel kullanıldı. Ankrajlı yani kazıklarla bağlanmamasının sebebi deprem esnasında meydana gelecek yer hareketinin yapıya üzerindeki sismik izalatör şeklinde çalıştırılmasını esas alan bir yöntemdir. Bunlar hesaplarımızda öngörülmüştür. Bütün incelemelerde belirlenmiştir. Gerek kuzey gerek güney kule temellerinde farklı hem inşa aşamasında hem de sonrasında oturmalara karşılık verecek miktarlar da vardır. Kuzey kule temelinde kule temelindeki oturma 34 santimetre, güney kule temeli ise 70 santimetre. Bizim köprümüzün yapı ömrü 100 yıl şeklinde projelendirilmiştir. 100 yıllık oturma da içinde 30 santimetre de ilave oturmalarla kuzeyde 64 santimetre, güneyde bir metrelik oturmaları karşılayacak şekilde projelendirilmiştir, imalatı da bu şekilde yapılmıştır” dedi.

Erdoğan Dedeoğlu, çalışmalar devam ederken Gebze- Orhangazi-İzmir Otoyolu’na bu güne kadar yüzün üzerinde teknik gezi düzenlendiğini söyledi.

salon genel görüntü 2 Salon genel fotograf salon genel görüntü 3 salon genel görüntü 4 salon genel görüntü Yüksek İnşaat Mühendisi Altok Kurşun 2 Yüksek İnşaat Mühendisi Altok Kurşun Erdoğan Dedeoğlu 1 (1) Erdoğan Dedeoğlu 1 (3)

İlgili Haberler

BAŞKAN ALBAYRAK: “GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLACAĞIZ”
ORHANGAZİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN TEBRİK ZİYARETİ
İMO BURSA ŞUBESİ TEKNİK GEZİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

About Author

@imobursa